بازتاب نیوز

روز جهانی مادر و مرگ‌و‌میر مادران در افغانستان

٢٣ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

۲۴ جوزا روزی جهانی مادر و یاد بود از زحمات و مسئولیت‌ها و ارج گزاری به مقام ولای مادر است.

اما این روز در افغانستان در حالی فرا رسیده‌است که هنوز هم از مشکلات و به‌خصوص مرگ و میر مادران در این کشور سخن گفته می‌شود.

داکتر غتی صادق یعقوبی سرپرست ریاست باروری وزارت صحت افغانستان می‌گوید که مرگ و میر مادران در تناسب به سال‌های گذشته در این کشور کاهش یافته‌است.

اما داکتر یعقوبی هنوز هم از مرگ و میر مادران سخن می‌گوید: "سروی صحت در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که مرگ و میر مادران در هر صد هزار ولادت زنده بین پنج‌ونیم تا شش صد می‌باشد و این در تناسب به سالای گذشته یک کاهش روبه افزایش را نشان داده‌است و مرگ و میرمادران به سبب پروسیجرهای قابل وقایه پائین آمده‌است."

اما وی تاکید می‌کند که برنامه‌های وقایوی برای جلوگیری از این مشکل در ۳۴ ولایت افغانستان در حال تطبیق بوده و در مناطق دور دست در بخش توظیف قابله‌ها نیز اقدام‌های صورت گرفته‌است.

اما شماری از فعالان زن در ولایت جوزجان می‌گویند که هنوزهم امکانات درست برای حل مشکل مادران حامله در این ولایت‌ها وجود ندارد.

سیما ستانکزی نماینده کوچی‌ها در این ولایت از مشکلات زنان در بخش صحت قصه می‌کند:

"برای زنان کوچی امکانات درست صحی برای‌شان می‌سر نیست، خانم‌های باردار اکثراً زنده‌گی‌شان در خطر است این‌ها نمی‌توانند بنا بر فقر اقتصادی به شفاخانه‌های مرکزی مراجعه کنند."

در این حال دلبر نظری وزیر امور زنان افغانستان به مادران توصیه می‌کند که متوجه صحت خود و مسئولیت‌های‌ شان در قبال اطفال‌شان باشند.

او می‌گوید: "فاصله میان ولادت‌ها را به‌خاطر سلامتی خودتان رعایت کنید فرزندان تان‌را با شیر خود تغذیه نماید."

اما تنها مشکلات مادران درینجا خلاصه نمی‌شود جنگ و مشکلات اقتصادی نیز بر مشکلات مادران افزوده و آنان اکنون نان‌آور خانواده‌های‌شان استند.

گل‌چهره خانم ۴۸ ساله یکی از آنان می‌گوید از ۱۶سال به این طرف در وزارت معارف کار می‌کند.

او می‌گوید شوهرش بیمار است و پسران‌اش هم بیکار استند تنها با پنج هزار معاش‌اش فامیل را سرپرستی می‌کند.

گل‌چهره می‌گوید از روز مادر خبر نیست اما آرزوی بزرگ برای آینده کشور و فرزندان‌اش در سینه دارد: "من از روز مادر خبر ندارم به آرزوی این کار می‌کنم که به وطنم خدمت کنم تا اولادهای خود را به یک جای برسانم."

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29997671.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading