بازتاب نیوز

ملل متحد: با صدها زندانی در اوکراین بدرفتاری شده‌است

٢٤ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

سازمان ملل متحد بیش از پنج‌صد مورد بدرفتاری با زندانیان و شکنجۀ محبوسین را در اوکراین ثبت کرده‌است.

فیونا فریزر رئیس مأموریت نظارتی این سازمان در بخش حقوق بشر در اوکراین به روز پنج‌شنبه ۱۳ جون به خبرنگاران در شهر کیف گفت، بد رفتاری با زندانیان و شکنجه محبوسین در اوکراین از ماه اپریل سال ۲۰۱۴ به این طرف که جنگ در این کشور آغاز شد، صورت گرفته‌است.

بانو فریزر که یک گزارش تازۀ سازمان ملل متحد را در نشست خبری ارائه می‌کرد گفت، بنابر ادعا ها، اداره‌های امنیتی دولتی اوکراین و وزارت‌های امنیتی جمهوریت خودخواندۀ مردم دونتسک و جمهوریت خودخواندۀ مردم لوهانسک از مرتکبین این کار اند.

به اساس گزارش سازمان ملل متحد، در یک مورد یک شهروند خارجی گفته‌است، او در ماه دسمبر توسط افسران اداره امنیتی اوکراین بازداشت و شکنجه شده‌است.

در گزارش گفته شده‌است، این مرد پس از آنکه در ماه مارچ یک شکایت را درج کرد و اداره تحقیقاتی اوکراین بررسی را در مورد این رویداد آغاز کرد، این افسران به اپارتمانش رفتند و برایش گفتند، برای امضای اسناد باید با آن‌ها به شهر ادیسه برود.

به اساس گزارش، این مردان در داخل موتر شان، نقاب پوشیدند و از این فرد پاسپورت، بکس جیبی و تیلیفونش را گرفتند و به او گفتند که باید اوکراین را ترک کند.

این افسران سپس این شخص را مجبور ساختند تا در یک بیانیۀ ویدیویی بگوید که به رضایت خود می‌خواهد، از اوکراین خارج شود.

فیونا فریزر گفت، از سال ۲۰۱۴ الی سال ۲۰۱۶ هیچ پیشرفتی در تحقیقات روی توقیف مستبدانه و کوته قلفی در توقیف خانه‌های شهر خارکیف، صورت نگرفته است.

به گفتۀ او، دو طرف درگیر جنگ در اوکراین پس از آغاز نبرد در این کشور، توقیف خانه‌های غیر قانونی زیادی را ایجاد کرده‌اند که یکی آن توقیف خانۀ در منطقه دونتسک است.

این منطقه در شرق اوکراین در کنترول جدایی طلبان طرفدار روسیه است.

سازمان ملل متحد امسال چهار مورد از توقیف افراد ملکی توسط این جدایی طلبان را در دونتسک ثبت کرده‌است.

به اساس یکی از این قضیه‎ها که در ۲۶ ماه فبروری ثبت شده، یک مادر گفته‌است، دو پسرش پس از آن که در سال ۲۰۱۸ ناپدید شدند، به اتهام جاسوسی به یک توقیف خانه منتقل شدند.

رئیس مأموریت نظارتی سازمان ملل متحد در بخش حقوق بشر در اوکراین گفته‌است، صدها قضیۀ ثبت شده در مورد بدرفتاری با زندانیان و شکنجه آن‌ها، چند نمونۀ از تخطی‌های فراوان است زیرا به گفته او، شکنجه یک موضوع سیستماتیک در اوکراین است و منازعۀ مسلحانه این وضعیت را بدتر کرده‌است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29998768.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading