بازتاب نیوز

رییس جمهور غنی خواهان همکاری «هم‌آهنگ» کشورهای منطقه در روند صلح شد

٢٤ جوزا ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، خواستار همکاری «منظم و هم‌آهنگ» کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان شده است. رییس جمهور غنی هم‌چنان با تأکید بر اهمیت نقش کشورهای منطقه در این روند، گفته است که تأمین صلح باعزت و پایدار خواست اساسی افغان‌ها و اولویت و مسوولیت مهم حکومت است.

آقای غنی این خواست را در دیدار با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در بشکیک پایتخت قیرغیزستان مطرح کرده است. به نقل از یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، اشرف غنی پنج‌شنبه‌شب گذشته با نخست‌وزیر هند دیدار و گفت‌وگو کرده است. در این دیدار درباره مبارزه با تروریسم، اتصال منطقه‌ای، گسترش همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی و اجماع منطقه‌ای در خصوص صلح افغانستان بحث شده است.

از جانب دیگر، نخست‌وزیر هند گفته است که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند. او تأکید کرده است که هند به حیث یک دوست و همکار استراتژیک در کنار افغانستان قرار خواهد داشت.

 رییس جمهور در سفرش به قیرغیزستان تاکنون با رییس جمهوران چین، اوزبیکستان، قزاقستان و قیرغیزستان دیدار و گفت‌وگو کرده است. به نقل از خبرنامه‌هایی که از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده است، اجندای محوری این دیدارها را روند صلح، همکاری‌های دوجانبه، مبارزه با تروریسم و اتصال منطقه‌ای تشکیل می‌داده است.

رییس جمهور غنی در حالی خواستار همکاری هم‌آهنگ و منظم کشورهای منطقه در روند صلح می‌شود که به تازه‌گی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه امریکا، گفته است که نقش کشورهای منطقه در روند صلح نادیده گرفته نخواهد شد. او روز چهارشنبه، بیست‌ودوم جوزا در دیداری با رییس جمهور غنی گفته است که به کشورهای منطقه اطمینان داده شده است که جایگاه این کشورها در روند صلح نادیده انگاشته نخواهد شد.

گفتنی است که رییس جمهور غنی روز پنج‌شنبه کابل را به مقصد بشکیک، پایتخت قرغیزستان ترک کرد. هدف از این سفر شرکت در نشست دو روزه سران سازمان همکاری‌های شانگهای خوانده شده است.

لینک اصلی: https://8am.af/ghanaian-president-calls-for-coordinating-the-regional-states-in-the-peace-process/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading