بازتاب نیوز

قرغیزستان می‌خواهد با «قرغیزهای افغان» روابط دوامدار داشته باشد

٢٤ جوزا ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: رییس جمهور قرغیزستان در دیداری با رییس جمهور غنی گفته است که کشورش می‌خواهد با قرغیزهای افغان از طریق دولت افغانستان روابط دوامدار و حمایتی داشته باشد. 

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، شام‌روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا در حاشیه‌ی نزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های با سورونبای جیین بیکوف، رییس‌جمهور قرغیزستان، در پایتخت این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است. این خواست نیز در دیدار رییس جمهوران دو کشور مطرح شده است.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری تصریح نکرده است که افغانستان با این درخواست قرغیزستان موافقت کرده است یا خیر.

شماری از شهروندان کشور قرغیزی هستند. این اقلیت قومی بیش‌تر در بلندی‌های پامیر بدخشان زنده‌گی می‌کنند. هرچند از شمار دقیق قرغیزی‌های افغانستان اطلاعات در دست نیست اما گفته شده است که این اقلیت قومی در محرومیت به سر می‌برند و با امکانات حداقلی روزگار می‌گذرانند.

رییس جمهوران افغانستان و قرغیزستان هم‌چنان درباره گسترش هرچه بیش‌تر روابط دو کشور، پروسه صلح افغانستان، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های اقتصادی بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که سورونبای جیین بیکوف در دیدار با همتای افغان خود از تأمین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اعلام حمایت کرده و هم‌چنان از نقش افغان‌ها در امر مبارزه با تروریستم ستایش کرده است.

 

لینک اصلی: https://8am.af/kyrgyzstan-wants-to-have-a-lasting-relationship-with-the-afghan-forces/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading