بازتاب نیوز

خطر شیوع بیماری پولیو در برخی ولسوالی‌های بدخشان

٢٤ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

مسئولان محلی و اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند، گروه طالبان مانع تطبیق واکسین پولیو در شماری از ولسوالی‌های این ولایت شده‌اند.

به گفته مسئولان محلی بدخشان در پی ممانعت گروه طالبان از سه سال به این‌طرف حدود ۶ هزار کودک از تطبیق واکسین پولیو بازمانده‌اند و هم اکنون که کمپاین بهاری واکسین پولیو ختم شده‌است بیش از ۶ هزار کودک دیگر نیز از تطبیق این واکسین در ولسوالی‌های زیر اثر این گروه محروم شده‌اند.

نوروز کودک سه ساله و باشنده ولسوالی راغستان از جملۀ شش هزار کودک در بدخشان است که از تطبیق دو دوره واکسین پولیو بازمانده‌است.

مادر نوروز می‌گوید که از دو سال به اینسو طفلش واکسین پولیو نشده‌است. بی‌بی گل مادر نوروز به رادیو آزادی می‌گوید که روستای آنان تحت کنترول طالبان مسلح است و نیروهای مخالف مسلح دولت مانع آمدن تیم‌های صحی به قریه‌شان شده‌اند.

به گفته بی‌بی گل اکنون این کودک مبتلا به بیماری‌های گوناگون است آنان توان انتقال نوروز را به شهرفیض آباد مرکز ولایت بدخشان ندارند.

وی گفت: " نوروز سال اول واکسین شده اما دو سال می‌شود که واکسین نشده، اشتها ندارد، خیلی ضعیف است و مریض هم است حتی کرایه راه را نداریم که به فیض آباد برویم."

مادر نوروز در پاسخ به سؤال رادیو آزادی که چرا وی دو دور از کمپاین واکسین پولیو باز مانده، گفت: نمی‌دانم برادر، البته از خاطری که طالبان اینجا است تیم‌های صحی نمی آیند یا اجازه برای‌شان داده نمی‌شود مقصد طفل‌های ما به واکسین خیلی ضرورت دارد."

داکتر نور خاوری رئیس صحت عامۀ بدخشان امروز پنج‌شنبه ۲۳ جوزا به رادیو آزادی گفت که جنگجویان خارجی در مناطق تحت کنترول شان در ولایت بدخشان مانع تطبیق واکسین فلج اطفال شده‌اند.

وی افزود ممانعت از تطبیق واکسین پولیو در ولسوالی‌های یفتل پایان، کوهستان و ولسوالی راغستان بیشتر توسط هراس افگنان خارجی صورت می‌گیرد و تداوم این وضعیت از چند سال به این‌طرف برنامه‌های این اداره را در راستای تطبیق واکسین پولیو به مشکل روبرو کرده‌است.

به گفته رئیس صحت عامه بدخشان آمارهای این ریاست نشان می‌دهند که در سه ولسوالی بدخشان نزدیک به شش هزار کودک از تطبیق واکسین پولیو باز مانده اند: "شش هزار طفل در دوره‌های قبل از تطبیق واکسین باز مانده بودند در این دور هم این شمار اطفال از واکسین باز مانده‌اند و خطر جدی شیوع مرض فلج در بدخشان متصور است."

غلام الله سید، ولسوال کوهستان به رادیو آزادی گفت بخش‌های زیادی این ولسوالی از چندین سال به این‌سو تحت تسلط طالبان قرار دارد و برنامه واکسین در این ولسوالی تطبیق نشده‌است.

به گفتۀ ولسوال کوهستان، چند واقعه مثبت پولیو در این ولسوالی مشاهده شده و نگران افزایش این بیماری در ولسوالی‌های کوهستان و راغستان اند: "تطبیق انواع مختلف واکسین‌ها در مناطق تحت کنترول دولت عملی می‌شود اما در مناطق زیر تسلط طالبان مانند ولسوالی‌های کوهستان و راغستان امکان تطبیق این واکسین‌ها نیست و اکثر اطفال محروم مانده‌اند."

در همین حال اعضای شورای ولایتی بدخشان با ابراز نگرانی از عدم تطبیق واکسین پولیو در مناطق متذکره می‌گویند، شمار افراد مصاب به این ویروس در حال افزایش اند.

بشیر صمیم رئیس شورای ولایتی بدخشان گفت چندین واقعه مثبت پولیو در نهادهای صحی بدخشان به ثبت رسیده که برای آنان نگران کننده‌است: "چند مورد مثبت واقعات پولیو در بدخشان دیده شده، شفاخانۀ ولایتی این واقعات را تشخیص نموده و ما نگران افزایش آن در بدخشان هستیم."

نگرانی‌ها از شیوع این بیماری طی سال‌های گذشته در بدخشان وجود داشت اما با تطبیق واکسین پولیو بدخشان یکی از ولایت‌های بود که تا دو سال پیش هیچ واقعه‌ای مثبت در آن ثبت نشده بود.

به گفته مقامات محلی بدخشان، هم اکنون ولسوالی‌های وردوج و یمگان بگونه کامل تحت کنترول نیروهای مخالف مسلح دولت است و در ۱۱ ولسوالی دیگر این ولایت با درصدی‌های متفاوت حضور فزیکی دارند.

گروه طالبان اعضاى تيم‌هاى تطبيق كننده واكسين پوليو را بار ها در مرز با پاكستان هدف قرار داده و كشته اند.

روزنامه تلگراف در سوم جون گزارش داد كه فرماندهان طالبان مانع فعاليت كارمندان صحى بشمول اعضاى تيم‌هاى واكسين پوليو در بخش‌هاى از افغانستان شده‌اند.

بر اساس اين گزارش، طالبان كارمندان صحى را به گردآورى اطلاعاتى متهم كرده‌اند كه از آن براى هدف قرار دادن رهبران شان توسط حمله‌هاى طياره‌هاى بى سرنشين و ديگر حملات هوايى استفاده مى‌شود.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29997122.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading