بازتاب نیوز

خلیلزاد: افغانستان از تنش‌های امریکا و ایران دور باشد

٢٤ جوزا ١٣٩٨ صدای آمریکا

زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان گفته در صورتیکه ایران مانع تلاش‌های امریکا در روند صلح افغانستان شود با "عکس‌العمل جدی" ایالات متحده رو به رو خواهد شد.

آقای خلیلزاد در هشتمین دور سفرهایش به کشورهای منطقه و اروپایی روز یک شنبه (۹ جوان) به کابل رسید و از حدود یک هفته بدین سو مصروف دیدار و گفتگو با مقام‌های حکومتی، چهرهای سیاسی - جهادی، جوانان و زنان افغان است.

آقای خلیلزاد در مصاحبه اختصاصی با "اریانا نیوز" گفت که ایران نباید جنجال‌هایش سیاسی خود با امریکا را در افغانستان دنبال کند.

او افزود:‌ "اگر ایران مشکلات دیگر را در اینجا می‌خواهد که پیچیدگی بیاورد در کوشش‌های ما، عکس‌العمل ما هم بسیار منفی خواهد بود، افغانستان از قضیه امریکا با ایران دور باشد."

تنش های اخیر میان واشنگتن و تهران وضعیت را در منطقه تغییر داده است تا حدی که ایالات متحدهٔ افزون بر کشتی طیاره‌بردار ابراهام لینکن، بم‌افکن‌های بی-۵۲ و سایر تجهیزات نظامی را در شرق میانه مستقر کرد.

آقای خلیلزاد در این گفتگوی اختصاصی نیز از اسلام‌آباد خواست که برای بهبود روابط با جهان و به ویژه با امریکا، روابط خود را با افغانستان بهتر سازد.

او تاکید کرد که در چند سال گذشته روابط ایالات متحده با پاکستان "مشکل و پیچیده" بوده و ایالات متحده طرفدار به میان آمدن رابطه بهتر با این کشور است.

طالبان خواهان ادامه روابط با امریکا اند

نمایندهٔ ویژه ایالات متحده امریکا تاکید کرد که گروه طالبان تمایل دارند تا پس از توافقات صلح، روابط سیاسی و همکاری‌های اقتصادی با امریکا داشته باشند.

آقای خلیلزاد در این بارهٔ گفت: " طالب هم حتی به ما می گویند که ما یک رابطه خوب در آینده با امریکا می خواهیم که روابط اقتصادی همکاری سیاسی در آن وجود داشته باشند که ضرورت به کمک است."

آقای خلیلزاد افزود که ایالات متحده امریکا حاضر است تا پس از توافق‌ صلح میان افغان‌ها با طالبان به کمک‌هایش به افغانستان دوام دهد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/khalilzad-talks-about-afghan-peace/4958915.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading