بازتاب نیوز

ایران ادعای واشنگتن در مورد حمله بر دو کشتی نفت‌کش را رد کرد

٢٤ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اتهامات وارد شده از سوی ایالات متحده امریکا را مبنی بر اینکه ایران در عقب دو حمله بر کشتی های نفت‌کش در خلیج عمان قرار دارد، "بی اساس" خوانده و رد کرد. ظریف روز جمعه در شبکه اجتماعی تویتر نوشت که حکومت ایالات متحده امریکا "فوراً" ایران را متهم ساخت، بدون اینکه "یک ذره" اسناد و شواهد ارائه کرده باشد.

وزیر خارجه ایران علاوه کرده است که به این ترتیب "به وضاحت" دیده می‌شود که حکومت ایالات متحده حالا با "تیم ب" خود "دیپلوماسی سبوتاژ" را به عنوان گزینه بدیل در پیش گرفته است تا با آن از "تعزیرات و تروریسم اقتصادی" خود علیه ایران پرده پوشی کند. منظور ظریف از تیم دوم، تیم جان بولتون مشاور امنیتی حکومت ایالات متحده است که به قول تهران وظیفه آن طرح تغییر رژیم در ایران بوده و بدین منظور حتی به تحریک یک درگیری نظامی مبادرت خواهد ورزید. ظریف علاوه کرد: «من چند ماه پیش از همچو یک سناریو (تیم ب) هشدار داده بودم.»

گرافیک از محلی که حادثه اتفاق افتاده

صبح روز پنجشنبه (۱۳ جون ۲۰۱۹) در یک کشتی نفت‌کش نارویژی و یک نفت‌کش جاپانی در خلیج عمان انفجار های رخ داد که در پی آن هر دو کشتی آتش گرفتند. اردوی ایالات متحده امریکا ویدیویی را به نشر رساند که در آن گویا یک کشتی نیروی دریایی ایران در کنار کشتی نفت‌کش جاپان دیده می‌شود.

سنتکام، مرکز فرماندهی ایالات متحده امریکا، که مسئولیت قطعات امریکایی مستقر در خاور میانه و خاور نزدیک را به عهده دارد، گفته است که تصاویر سیاه و سفید و غیر شفاف ویدیویی نشان می‌دهند که یک قایق گزمه سپاه انقلاب چگونه به طرف کشتی نفت‌کش جاپانی می‌رود و یک ماین چسپکی منفجر ناشده را از بدنه کشتی جاپانی دور می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا ایران را مسئول حمله بر این دو کشتی عنوان کرده است

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا قبلاً شام پنجشنبه ایران را مسئول حملات بر دو نفت‌کش خواند. او گفت: «ایالات متحده امریکا حدس می‌زند که جمهوری اسلامی (ایران) مسئول حملات است.» اما پومپئو هیچ مدرک مشخصی برای این اتهام خود ارائه نکرد. او گفت که حدس ایالات متحده از جمله مبتنی بر اطلاعات استخباراتی و سلاح های استفاده شده صورت گرفته است.

جوناتان کوهن سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان مللل متحد در نشست اضطراری این سازمان در نیویارک تأکید کرد که همه شواهد نشان می‌دهد که تهران مسئول این حملات است.

si/af (dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%DA%AF%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA%DA%A9%D8%B4-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-49200257?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading