بازتاب نیوز

موج شدید گرما در هند؛ هشدار از افزایش تلفات

٢٤ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

شماری از کارشناسان روز جمعه گفتند که دولت هند میتواند در شماری از شهرهای این کشور اقداماتی را برای جلوگیری از تلفات و گسترش بیماریهای ناشی از گرمای شدید انجام دهد.

بر اساس آمارهای موجود، حداقل ۳۶ تن امسال بر اثر موجگرما که به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد، در هند جانشان را از دست داده اند.

حتی کمبود آب در بعضی از مناطق این کشور منجر شده تا مردم در جادهها به جان هم بیافتند. این درگیری میان مردم کشته و زخمی شدن شماری را نیز در پی داشته است.

شهرها مانند جزایر سوزان

بر اثر گرمای هوا، وضعیت جوی شهرها مانند جزایر شده است. سیتاتان سرکار، کسی که در تطبیق "برنامه عمل گرمای هند" (اچ ای پی) در سال ۲۰۱۳ در احمد آباد کمک کرده بود، می گوید که کمبود درختان و سرکتهای قیرریزی شده باعث شده تا درجه حرارت بیشتر شود. او اظهار داشت: «شهرها با بروز یک موج گرما مواجه اند؛ زیرا آنها به شدت پرجمعیت هستند...»

سیتاتان سرکار همچنان افزوده که کمبود منابع باعث بروز مشکلات بیشتر میشوند، چون همه شهرها ظرفیت انجام اقدامات لازم را ندارند. او به ویژه از کمبود ادویه یاد کرده و علاوه نموده که این چالش باعث میگردد تا فراهمآوری کمک به گروههای نیازمند مانند افراد بی خانمان و کارگران مهاجر، سختتر شود. 

شب های گرم باعث افزایش خطر می شوند

اروپ کومار سریواستاوا، کارشناس در اداره ملی مدیریت بحران هند می گوید: «امسال دمای هوا از طرف شب نیز گرم است؛ چیزی که باعث خطرات بیشتر میگردد. بنابراین برنامه [مدیریت گرما] باید مطابق به آن تنظیم شود.»

شیوانی چودری، مدیر اجرایی شبکه حمایت از حقوق مسکن و زمین بیان میکند: «افراد بی خانمان بیشتر در برابر گرما آسیبپذیر اند، چون اکثر آنان در فضای باز زندگی میکنند و به سرپناه، آب آشامیدنی و مراقبتهای صحی دسترسی ندارند.»

او گفته که برای افراد بی سرپناه برنامه زمستانی وجود دارد که شامل برپایی خیمههای موقت میشود، اما چنین برنامهای برای فصل تابستان وجود ندارد.

jsi/jil/na/af (Reuters, AP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%85%D9%88%D8%AC-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%D8%AF-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D9%84%D9%81%D8%A7%D8%AA/a-49203789?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading