بازتاب نیوز

مهاجر سابق "الگوی خلاقیت برای زنان کارفرما" در آلمان شد

٢٤ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

پس از یک روز کاری دشوار نادیه به خانه می آید تا برای پذیرایی از مهمان هایی که قرار است بیایند آماده شود. ابتدا صندوق پستی را باز می کند و پاکت نامه بزرگی را بیرون کشیده و باز می کند. برگه را که می خواند، اشک از چشمانش جاری شده و دیگر احساس خستگی نمی کند.

هر سال حکومت فدرال آلمان یکی از زنان کارفرما را به عنوان نمونه و سرمشقی برای دیگر زنان کارفرما در این کشور معرفی می کند. در سال ۲۰۱۹ این عنوان به نادیه قانع رسید که یک شرکت پرستاری از بزرگسالان در شهر فرانکفورت با ۵۳ کارمند دارد.

نادیه قانع می گوید کارمندان وی آلمانی ها و انسان هایی با پیشینه مهاجرت هستند که یک محیط کار چندفرهنگی را ایجاد کرده اند: «یکی از نقاط قوت شرکت ما این است که با استفاده از کارمندانی که پیشینه مهاجرت دارند، با درنظرداشت فرهنگ، سنت و زبان به کهنسالان مهاجر نیز خدمات ارائه می کند. البته که این موارد را برای خدمات به آلمانی ها هم درنظر داریم».

فایل صوتی را بشنوید 13:28 به اشتراک گذاری برنامه‌ای برای زنان مهاجر افغان در فرانکفورت

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/2Vriz

برنامه‌ای برای زنان مهاجر افغان در فرانکفورت

در میان کارمندان شرکت وی فقط پنج تن مرد هستند و متباقی همه زنان می باشد. نادیه قانع یک فعال اجتماعی، حقوق مهاجران و مخصوصا زنان مهاجر می باشد. او در هماهنگی نزدیک با وزرات زنان آلمان تلاش می کند خدمات بهتری برای زنان مهاجر فراهم شود و زنان هرچه زودتر زبان بیاموزند، در جامعه ادغام شده و از نظر اقتصادی مستقل شوند.

نادیه خودش مادر است و دو فرزندش را سال ها به تنهایی بزرگ کرده است؛ به همین دلیل تمرکزش روی زنان مهاجر و مادران تنها است. او در شرکتش زمینه آموزش زنان را در قسمت پرستاری از بزرگسالان فراهم می کند: «برخی از آنان پس از دوره آموزشی ما را ترک کرده و برای خودشان کار می کنند. البته حق دارند برای استقلال مالی شان هرجایی که می خواهند کار کنند».

مرتبط:  تندیس یک نویسنده افغان در شهر اروپایی نصب می شود

افسانه عشرتی، یک زن افغان است که از پنج سال به این سو در این شرکت کار می کند. او که مادری تنها با سه فرزند است، کارآموزی را در همین شرکت آغاز کرد و حالا یک کارمند ثابت است: «کدام حرفه ای نیاموخته بودم و ابتدا برایم بسیار سخت بود که فرزندانم را با وضع اقتصادی آن زمانم سرپرستی کنم». حالا افسانه از نظر اقتصادی خودکفا شده و نادیه را به عنوان یک الگو پذیرفته است: «دوست دارم در آینده مثل نادیه قانع یک شرکت پرستاری از خودم داشته باشم».

قانع در کنار مشغول بودن در شرکتش صاحب امتیاز اتحادیه "زن" در آلمان نیز هست. در دفتر فرانکفورت به زنان مهاجری که تازه می آیند دوره های آموزش زبان، کمپیوتر و صنایع دستی فراهم می کند. در این بخش تمرکز بیشتر بالای آموزش زبان برای زنان مهاجریست که به زبان مادری شان نمی توانند بخوانند و بنویسند.

مرتبط:  ناديه قانع، تمیزکاری که رییس شرکت شد

صنم عنبرین، مشاور حقوقی این موسسه که ۱۷ کارمند زن دارد به این باور است که بانوان از همجنس شان بهتر الگوبرداری می کنند: «طبعا زنانی مثل نادیه که کارفرما هستند در زندگی زنان نقش مهمی دارند. مثلا زنانی که به اتحادیه می آیند برای شان دوره های کار عملی و کارآموزی در شرکتش فراهم می کند و نهایتاً خودکفا می شوند».

کتاب "من یک آلمانی از افغانستان هستم"

نادیه قانع از طریق اتحادیه زن با سازمان هایی حمایتی چون جمپ، برهامی و کوبی در آلمان در قسمت توانمندسازی زنان و دفاع از حقوق مهاجران فعالیت می کند.

نادیه که مکتب را در لیسه جمهوریت کابل به پایان رساند و سپس در وزارت اقتصاد افغانستان مشغول به کار شد. او در سال ۱۹۸۰ زمانی که فقط ۱۹ ساله بود، مجبور شد کشورش را ترک کند و به آلمان پناهنده شد؛ چراکه قشون سرخ شوروی سابق به افغانستان یورش برده بود.

نادیه قانع در کنار همه تلاش هایی که از آن زمان به بعد انجام داده، سرگذشت خودش را در کتابی تحت عنوان "من یک آلمانی از افغانستان هستم" نوشته است. کتاب وی در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت برای اولین بار به نمایش گذاشته شد.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF/a-49208893?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading