بازتاب نیوز

خاورمیانه روی ریل خشم و خون

٢٤ جوزا ١٣٩٨ جمهور نیوز

سنتکام یا ستاد فرماندهی مرکزی امریکا برای غرب آسیا ویدیویی را منتشر کرده و مدعی شده که این ویدیو یک قایق گشتی ایرانی را نشان می‌دهد که تلاش می‌کند ماینی عمل نکرده را از بدنه نفتکش‌ کوکوئا جدا کند. این نفت‌کش پیشتر ‌در دریای عمان ابتدا منفجر و بعد دچار آتش سوزی شد. امریکا ایران را عامل این انفجار خوانده و ایران اتهامات را رد کرده است.

 

رسانه‌های امریکایی اما گفته‌اند که این تصاویر در اختیار آنها قرار داده نشده است.

 

روز پنجشنبه دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان منفجر شدند. منابع جاپانی گفتند این کشتی‌ها حامل "محموله‌های مرتبط با جاپان" بوده‌اند.

 

این دومین بار ظرف یکماه گذشته است که نفت‌کش‌ها در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

 

رویداد روز پنج‌شنبه، واکنش‌های گسترده بین‌المللی نیز به دنبال داشت و از جمله آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل آن را محکوم کرد. آقای گوترش گفت که منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد.

 

واقعیت همان است که گوترش درباره آن هشدار داده است: منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد؛ اما دست های آلوده و قدرتمندی که در پشت صحنه خاور میانه پرماجرا و آشوب زده کار می کنند، بدون توجه به این هشدارها عملا منطقه را به سمت یک درگیری بزرگ، هدایت می کنند؛ منطقه ای که اگر وارد جنگ شود، هیچ تصور روشنی از برنده و بازنده جنگ وجود نخواهد داشت.

 

بوی تند توطئه به مشام می رسد. درست همزمان با سفر بسیار مهم و سرنوشت ساز شینزو آبه؛ نخست وزیر جاپان به ایران که گفته می شود، حامل پیامی تعیین کننده از سوی رییس جمهوری امریکا برای رهبران جمهوری اسلامی ایران بوده است، دو کشتی متعلق به جاپان در دریای عمان هدف قرار گرفتند.

 

آیا همان گونه که امریکایی ها مدعی شده اند، واقعا این اقدام می تواند کار ایران باشد؟

 

صرف نظر از ادعای سنتکام مبنی بر ضبط تصاویر ویدیویی این رویداد که البته در اختیار رسانه ها قرار نگرفته و برخی کشورها و سازمان ها از جمله آلمان و سازمان ملل متحد آن را ناکافی و نیازمند بررسی های مستقل، دانسته اند، قراین و دلایل سیاسی زیادی نیز وجود دارد که نشان می دهد ایرانی ها هرگز در شرایطی که به میزبانی و مهمان نوازی گرم از سفر تاریخی نخست وزیر جاپان به کشورشان، خوشنود بودند، دست به چنین اقدام کودکانه ای نمی زنند.

 

در ایران هیچکس مخالف سفر شینزو آبه نبود تا با آغاز آن سفر تاریخی، دست به اقدامی خرابکارانه بزند تا زمینه هرگونه پیشرفت در روابط دوجانبه و حل بحران در روابط امریکا و ایران را از میان ببرد.

 

اما دشمنان ایران، شامل اسراییل، چند رژيم عربی و البته حلقاتی در داخل دولت ترامپ، مخالف این سفر و رویکرد سازشکارانه ترامپ در برابر تهران بوده و هستند. آنها همان کسانی اند که محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران، از آنان به عنوان «تیم بی» یاد می کند. منظور آقای ظریف از تیم بی، بنیامین نتانیاهو؛ نخست وزیر رژيم اسراییل، جان بولتون؛ مشاور امنیت ملی ترامپ، محمد بن سلمان؛ ولیعهد اقتدارگرای سعودی و محمد بن زاید؛ جانشین فرمانده قوای مسلح امارات است.

 

تیم بی نمی خواهد دیپلماسی مانع از قرار گرفتن خاورمیانه روی ریل خشم و خون شود. آنها جنگ می خواهند و آشکارا از «تغییر رژیم» ایران صحبت می کنند. این در حالی است که ترامپ که تصمیم های بحث برانگیزش در زمینه عقب نشینی نظامیان امریکایی از سوریه، عراق و افغانستان، بسیاری از فرماندهان نظامی و کارشناسان مسایل امنیتی امریکا را شوکه و شگفت زده کرده است، هرگز آماده ورود به جنگی هولناک و بزرگ و بی پایان در خاور میانه نیست. او هم شاید همانند اعضای تیم بی تمایل زیادی داشته باشد تا «رژيم» در ایران تغییر کند؛ اما هرگز علاقمند نیست که بار سنگین این رویداد را امریکا بر عهده بگیرد. به همین دلیل، پس از سفر به جاپان، به شینزو آبه مأموریت داد تا با استفاده از روابط تاریخی ایران و جاپان، میانجی گری کند و اجازه ندهد که بحران از کنترل خارج شود؛ تلاشی که تیم بی با صحنه سازی یک سناریوی دیگر در آب های خاورمیانه و این بار با انفجار کشتی های جاپانی، مذبوحانه تلاش می کند آن را شکست دهد.

 

محمدرضا امینی - جمهور

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/note/117326/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading