بازتاب نیوز

وزارت صحت عامه: سرطان سینه در ۲۰۱۸ جان بیش از یک هزار و ۷۰۰ زن را گرفته است

٢٦ جوزا ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی حدود سه هزار زن به بیماری سرطان مبتلا شده‌اند که از این میان حدود بیش از نیم آن در نتیجه این بیماری‌ها جان باخته‌اند.

این وزارت روز یک‌شنبه، بیست‌وششم جوزا، نخستین سمپوزیم ملی سرطان را در کابل برگزار کرد. فدامحمد پیکان، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه، در این سمپوزیم گفت که در سال گذشته ۲۰ هزار واقعه جدید بیماری‌های سرطانی در کشور به ثبت رسیده است و از این میان بیش از ۱۵هزار نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های سرطانی جان باخته‌اند.

به گفته او، شایع‌ترین نوع سرطان در افغانستان، سرطان معده، روده، جوف دهن و پروستات در مردان بوده و سرطان پستان در زنان است. بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از سه هزار زن به سرطان سینه مبتلا شده‌اند و از این میان بیش از  یک‌هزار و ۷۰۰ نفر نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

 معین وزارت صحت عامه، سرطان را پس از بیماری‌های قلبی، دومین عامل مرگ‌ومیر در جهان توصیف کرد که به گفته او، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۸ میلیون نفر به بیماری سرطان مبتلا شده‌اند. از این میان حدود ۱۰ میلیون نفر آن در نتیجه ابتلا به این بیماری درگذشته‌اند. او هم‌چنان گفت که در افغانستان ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر به بیماری‌های سرطانی مبتلا هستند.

این در حالی است که زمینه درمان و تشخیص بیماری‌های سرطان به صورت اساسی در افغانستان فراهم نیست. اما مسوولان وزارت صحت عامه گفته‌اند که برای تشخیص و درمان بیماری‌های سرطان بخش‌هایی را در شفاخانه جمهوری، استقلال، صحت کودک اندرا گاندی ایجاد کرده‌اند. هم‌چنان مرکز هستوپتالوژی «تشخیص بیماری سرطان» در لابراتوارهای مرکزی کابل نیز فعال شده است.

لینک اصلی: https://8am.af/ministry-of-public-health-breast-cancer-in-2018-killed-more-than-1700-women/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading