بازتاب نیوز

اردوی امریکا عکس‌های جدید از «نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها» را منتشر کرد‎

٢٨ جوزا ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

اردوی ایالات متحده با پخش عکس‌های جدید بار دیگر دست ایران را در حمله‌ها بر دو نفتکش نارویژی و جاپانی در خلیج عمان دخیل دانسته‌است.

یک هلیکوپتر نیروی بحری ایالات متحده تعداد زیادی این عکس‌ها را برداشته است.

در این تصاویر دیده می‌شود که ظاهراً نیروهای ایرانی در حال دور کردن یک ماین منفجر ناشده از یک نفتکش جاپانی هستند. واشنگتن گفته است که، این عکس‌ها ظاهراً از تلاش‌ها برای از بین بردن شواهد از محل رویداد پرده می بر دارند.

هم‌چنین، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرده‌است که به‌خاطر حمله به این نفتکش‌ها، حدود یک هزار نیروی اضافی به شرق میانه می‌فرستد.

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که وظیفۀ این نیروها دفاع در برابر تهدیدهای بحری، هوایی و زمینی است.

یک روز پس از این اعلام پنتاگون، حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز سه‌شنبه، هجدهم ماه جون گفت که، ایران با هیچ کشوری نمی‌خواهد بجنگند.

روحانی در سخنرانی که به گونۀ مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شد گفت، کسانی که با ایران رو به رو هستند، به گفتۀ او گروهی از سیاستمداران کم تجربه اند.

روحانی ایالات متحده را به تلاش به منزوی کردن ایران در سطح جهان متهم کرد و افزود که، تمامی این تلاش‌های امریکا "ناکام مانده‌اند."

ایران هر گونه دخالت در حمله بر نفتکش‌های نارویژی و جاپانی در سیزدهم ماه جون را رد کرده‌است.

​از سوی دیگر، ایران ادعا کرده است که یک شبکۀ سایبری ایالات متحده را به تازگی کشف کرده‌است. تهران از بازداشت برخی از "جاسوسان خارجی" هم خبر داده است.

مقام‌های ایرانی اتهام وارد کرده اند که، ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده، سی آی ای، این شبکه را مدیریت می کرده است.

مقام‌های امریکایی هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

در این حال، چین به ایالات متحده هشدار داده‌است که در «روش‌های فشار شدید» بر ایران نرمش آرد. وانگ یی وزیر خارجۀ چین همچنین از ایران خواسته است که، در توافقنامۀ هسته‌یی با کشورهای جهان باقی بماند. ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ از این توافقنامه بیرون شد و تحریم‌های جدید بر ایران وضع کرد.

این در حالی است که نگرانی در بارۀ رویارویی احتمالی میان واشنگتن و تهران در حال افزایش است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/pentagon-new-photo/30005540.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading