بازتاب نیوز

تلاش سه کشور برای پیدا کردن مهاجران ناپدید شده در مدیترانه

٢٨ جوزا ١٣٩٨ دويچه وله

قبرس، یونان و مالتا در جریان نشست "کمیسیون بین المللی برای افراد گم شده" در شهر لاهه تعهد کرده اند که برای پیدا کردن نزدیک به ۱۸ هزار و ۵۰۰ فرد ناپدید شده، هم‌آهنگی های شان را سرعت می‌بخشند. این افراد در جریان عبور از بحیره مدیترانه ناپدید شده اند.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا که سیاست سختگیرانه ای را در قبال مهاجران در پیش گرفته، این بیانیه مشترک جدید را امضا نکرده است. 

بیشتر پناهجویانی که از جنگ در سوریه و مناطق دیگر به اروپا فرار می‌کنند، نخست وارد یکی از این چهار کشور جوار مدیترانه (قبرس، یونان، مالتا و ایتالیا) می‌شوند. 

روشن شدن سرنوشت این مهاجران برای خانواده های آنها بسیار مهم است. خانواده‌ها می‌خواهند بدانند که آیا این مهاجران زنده اند یا جان باخته اند. در صورتی که این افراد در مسیر راه قربانی شده اند، آیا مرگ شان مورد تایید قرار گرفته و اجساد شان پیدا شده اند یا خیر.  

 • استقبال از مرگ در امواج دریا "واقعه یی غم انگیز"

  جسد یک زن و یک طفل در میان باقی مانده های چوب از این قایق پلاستیکی دیده می شود. فلاویو دی جیلاکومو، سخنگوی "سازمان بین المللی مهاجرت" آن را یک "حادثه غم انگیز" خوانده است.

 • استقبال از مرگ در امواج دریا در حالت شوک

  یکی از زنان زنده مانده است. امدادگران دریایی از سازمان غیر دولتی اسپانیایی "پرواکتیوا اوپن آرمس" این زن را نجات داده و او را به عرشه کشتی انتقال داده اند. این زن احتمالا از سوی گارد ساحلی لیبیا تنها گذاشته شده است؛ چرا که او نمی خواست دوباره به لیبیا بازگردد.

 • استقبال از مرگ در امواج دریا جستجوی قایق ها

  کاپیتان مارک رایگ کریوز و انابل مانتس، مدیر عملیات، موقعیت یک قایق بادی را مشخص می کنند. برای اعضای سازمان غیر دولتی "پرواکتیوا اوپن آرمس" می تواند این کشتی حامل شماری از پناهجویان باشد.

 • استقبال از مرگ در امواج دریا کمک به موقع؟

  استر کمپس با کمک یک دوربین بزرگ به دنبال افرادی می گردد که در دریا به حالت اضطرار مواجه شده و به کمک نیاز دارند. امدادگران روز سه شنبه این قایق بادی واژگون شده را دیدند و یک زن را از آن نجات دادند. برای خانم دیگر و یک طفل هر نوع کمکی دیر شده بود.

 • استقبال از مرگ در امواج دریا اجساد از آب گرفته شده

  امدادگران هر دو جسد را در پلاستیک پیچانده اند. اوسکار کمپس، بنیانگذار "پرواکتیوا" در یک پیام تویتری نوشته است:«گارد ساحلی لیبیا توضیح داده است که آنها از ادامه سفر یک قایق با ۱۵۸ نفر سرنشین جلوگیری کرده اند». او در ادامه نوشته است: «چیزی که آنها نگفته اند این است که آنها دو زن و یک طفل را در عرشه قایق گذاشتند و این قایق واژگون شد. چرا که آنها نمی خواستند به کشتی لیبیا سوار شوند».

 • استقبال از مرگ در امواج دریا به سوی اسپانیا

  پایان یک عملیات نجات غم انگیز: کشتی "آسترال" از سازمان امدادی "پرواکتیوا اوپن آرمس" به سوی بندری در اسپانیا در حال حرکت است. نویسنده: نرمین اسماعیل/ فلوریان میایر/پ.ع


ملکه نور از اردن که یکی از قدیمی ترین کمیساران کمیسیون بین المللی برای گمشدگان است، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما پروسه ای را آغاز کرده ایم که از اهمیت زیادی برخوردار است.»

این عضو خانواده سلطنتی اردن گفت: «کمک به خانواده ها و جوامعی که اعضای خانواده های شان را در مناقشات از دست داده اند، می‌تواند راهی برای دستیابی به حقیقت، عدالت و آشتی ایجاد کند و در صورت ممکن، زمینه پاسخگویی (عاملان این بی عدالتی ها) فراهم شود». 

این کمیسیون در پی مناقشات یوگوسلاویای سابق ایجاد شده و در ردیابی مفقودشدگان، از آزمایشات پیشرفته «دی ان ای» به طور فزاینده ای استفاده می‌کند.  

کمیسیون نامبرده تا به حال در شناسایی ۷۰ درصد از ۴۰ هزار تنی که از سال های ۱۹۹۰ تا به حال در مناقشه های بالقان مفقود شده اند، موفق بوده است. ۹۰ درصد از حدود ۸ هزار تنی که در کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ کشته شدند، شامل این ارقام هستند.  

اما حالا این کمیسیون توجه اش را به یکی از بزرگترین فجایع انسانی سال های گذشته جلب کرده است: بحران مهاجرت که از سال ۲۰۱۴ تا به حال در خاورمیانه، افریقای شمالی و اروپا حاکم است. 

اجرای پلان ردیابی و شناسایی بهتر مهاجران گم‌شده که از مناقشات و دشواری های اقتصادی در خاورمیانه و افریقا فرار می‌کنند، سال گذشته در شهر روم، پایتخت ایتالیا آغاز شد. 

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  کشتی نیروی دریایی ایتالیا (بتیکا) روز چهار شنبه به کمک مهاجرانی شتافت که با یک قایق ماهیگیری در مدیترانه در حرکت بودند. در سال جاری بیش از 40 هزار مهاجر از مدیترانه گرفته شده و به ایتالیا منتقل شده اند.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  این قایق فرسوده زمانی واژگون شد که مهاجران در یک طرف آن تجمع کردند. برخی از مهاجران خود را از قایق بیرون انداخته و شنا کردند و بسیاری از آن‌ها واسکت‌های نجات داشتند.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  بعد از واژگون شدن قایق، سرنشینان آن با شنا خود را از آن دور کردند. نیروی دریایی ایتالیا گفت که دست کم پنج تن در این سانحه کشته شده اند.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  یک کشتی دیگر نیروی دریایی ایتالیا هلیکوپتری را برای کمک در عملیات نجات فرستاد. آن‌ها برای این مهاجران واسکت نجات و قایق‌های کوچک رابری پرتاب کردند.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که در سال جاری دست کم 1370 مهاجر در تلاش رسیدن به اروپا در آبها غرق شده اند.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  نیروی دریایی ایتالیا اعلام کرد که در مجموع 562 تن از سرنشینان این قایق نجات داده شدند. مقام‌های اروپایی نگران اند که با گرم شدن آب و هوا، مهاجران زیادی که در لیبیا منتظر اند، عازم اروپا خواهند شد.

 • تصاویری از واژگون شدن قایق مهاجران در مدیترانه

  مقام‌ها می‌گویند که مسدود شدن راه موسوم به مسیر بالقان باعث شده است که مهاجران بیشتر با استفاده از مسیر مرکزی مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

  نویسنده: af/hm (AFP, Reuters)


اما دیدار نمایندگان کشورهای جنوب اروپا این هفته در شهر لاهه، برای پیشبرد بهتر این پروسه بسیار مهم بود.

با این وجود نمایندگان این کمیسیون بین المللی خواهان کمک بیشتر برای ردیابی مهاجران مفقودشده هستند. آن ها بیشتر مهاجرانی را در نظر دارند که از جنگ سوریه فرار کرده اند، جایی که سرنوشت ۸۵ هزار تن تا به حال نامعلوم است.   

برت کوندرز، وزیر خارجه هالند به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به این کشورها می‌گوییم که باید دست به کار شوند و در این زمینه مسئولیت دارند. اما این کار به نفع شان هم هست.»

به گفته ملکه نور، کمیسیون نامبرده می‌خواهد برای مشخص کردن محل زندگی هزاران آواره که از جنگ های تلخ هشت سال گذشته فرار کرده اند، از کشورهای همسایه سوریه اجازه بگیرد. این اقدام شاید روزی به شناسایی جنایات جنگی کمک کند.  

او گفت، با جمع آوری و دسترسی  به این اطلاعات راجع به آوارگان، شناسایی «محل انجام جنایات جنگی، پیدا کردن گورهای دسته جمعی و محل زندگی خانواده ها و اقارب» را آسان تر می‌کند. 

اما هدف درازمدت این کمیسیون بازگشت صدها هزار بیجا شده به محلات اصلی شان می‌باشد. ملکه نور گفت که این سازمان با کمک‌هایش به طور تدریجی بسیاری از مهاجران و آوارگان را در اروپا دلگرم می‌کند تا آن ها امید بازگشت به خانه را از دست ندهند .

این گزارش ابتدا در رسانه همکار ما (اینفومایگرانتس) به نشر رسیده است.

me/aj/af (AFP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%B3%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87/a-49248537?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading