بازتاب نیوز

امریکا، روسیه، چین و پاکستان خواهان آغاز گفتگوهای «بین‌الافغانی» شدند

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری افق

در دومین نشست سه‌جانبه کشورهای امریکا، روسیه و چین که در بخشی از آن، پاکستان نیز حضور داشت، این کشورها خواستار آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی در ‌زودترین فرصت ممکن میان گروه طالبان، حکومت و اقشار مختلف مردم افغانستان شدند.

در این نشست که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (۱۹ و ۲۰ سرطان) در چین برگزار شده‌بود، چهار کشور ابراز امیدواری کرده‌اند که گفتگوهای «بین‌الافغانی» منجر به شکل‌گیری چارچوب صلح و برنامه‌ای فراگیر برای یک آینده‌ سیاسی «قابل قبول» برای تمام افغان‌ها شود.

زلمی خلیلزاد؛ نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ امریکا برای صلح افغانستان، شب گذشته (جمعه، ۲۱ سرطان) در یک رشته توییت‌ها گفته که هرسه طرف بر آغاز هرچه زودتر گفتگوهای بین‌الافغانی بین طالبان، حکومت افغانستان و دیگر افغان‌ها توافق کرده‌اند.

او ابراز امیدواری کرده‌است که «این گفتگوها به‌زودترین زمان ممکن منجر به شکل‌گیری چارچوب صلح به‌شمول برنامه‌ای فراگیر برای آینده‌‌ای سیاسی شود تا قابل قبول برای تمام افغان‌ها باشد».

در بخشی از این نشست، پاکستان نیز شرکت داشته و در آن همچنین بر ضرورت کاهش سطح خشونت در زمان کنونی و برقراری یک آتش‌بس همه‌جانبه و دایمی همزمان با مذاکرات بین‌الافغانی توافق شده‌است.

وزارت خارجه امریکا نیز در اعلامیه‌ای گفته‌است که امریکا، روسیه و چین بر این باور اند که پاکستان در پروسه صلح افغانستان نقش مهمی بازی می‌کند.

دومین نشست میان امریکا، روسیه و چین در مورد افغانستان در ماه ثور همین سال در مسکو برگزار شد و هرسه کشور در آن خواهان خروج «مسؤولانه» نیروهای خارجی از افغانستان و شکل‌گیری گفتگوهای بین‌الافغانی شدند.

اکنون پاکستان نیز در این سلسله نشست‌ها دخیل شده‌ و احتمال می‌رود کشورهای دیگری نیز در آن شامل شوند. زلمی خلیلزاد در این مورد گفته‌است: «ما توافق کردیم که توسعه خواهیم یافت و از شرکای بیشتر بین‌المللی خواهیم خواست تا همزمان با آغاز مذاکرات با ما بپیوندند. این بسیار مثبت (است).»

این نشست در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته نشست دو روزه‌ شماری از چهره‌های افغان و نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر انجام شد. در این نشست هردو طرف بر کاهش خشونت‌ها و توقف حمله به غیرنظامیان توافق کردند؛ اما بعدتر گروه طالبان اعلام کرد که این توافق اجرایی نخواهد بود.

این گروه تاکنون گفتگو با حکومت افغانستان را نیز نپذیرفته‌اند؛ موردی که امریکا و حکومت افغانستان بر آن تاکید دارند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/116398

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading