بازتاب نیوز

در قطر چه گذشت؟

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه آرمان ملی

صدیق الله توحیدی/ بخش سوم

خانم جمیله افغانی یک فعال حقوق زن که با هیآت کابل همراه بود، ده الی  پانزده دقیقه سخنرانی کرد، در جریان صحبت‌هایش گریست وهمه را به گریه آورد. او، درمورد سه کودک زخمی غزنی معلومات داد که از بسته‌گان‌اش بودند. او، گفت پدر این کودکان توسط نیروهای امنیتی به ظن طالب بودن به قتل رسید وکودکانش توسط طالب‌ها زخمی شدند. هیآت طالبان نیز می‌گریستند.

**********

 . . . محور نشست خصوصی مان  رابحث پیرامون تهدید طالبان علیه رسانه‌ها وخبرنگاران تشکیل می‌داد، متقی گلایه آمیز گفت، اعلانات استخبارتی را نشر می‌کنند وشما (من) اعلامیه کمیسیون نظامی را مارا غیرقانونی می‌دانید، درحالی که می‌گویید، رسانه‌ها بی‌‎طرف هستند. من تاکید کردم که آیا نشریک اعلام تجارتی کشتن خبرنگاران، کارمندان اداری و نشراتی یک رسانه را مجاز می‌سازد؟ شما همه را تهدید به مرگ کردید.

امیرخان متقی در جواب من گفت که اگر این اعلانات تجارتی است، پس اعلانات ماراهم در بدل پول نشر کنید وما می‌گویم که هرجا سربازخارجی را دیدید به ما خبر دهید، آیا این اعلام را نشر می‌کنید. من گفتم ما در محدوده یک قانون زنده‌گی می‌کنیم طبیعی است که آن را نشر نمی‌توانیم، اما اعلانات را می‌توان اصلاح کرد.

نجفی زاده گفت اعلانات مربوط  بخش بازاریابی است و درآن خبرنگاران و سایرین مسوول نیستند، اما امیرخان متقی گفت، ما اگر آدم‌ها را تهدید نکنیم، آهن، سنگ و کلوخ رسانه‌ها را تهدید کنیم! من گفتم ما اعلانات را اصلاح می‌کنیم، اما شما تهدید تان راپس بگیرید، نجفی زاده گفت حالاهم این اعلانات اصلاح شده است.

متقی به شاهین گفت، شب به مجاهد صاحب ( ذبیح الله مجاهد سخن‌گوی گروه طالبان) زنگ بزنید که رسانه‌ها را مانی‌تور کنند، اگر اعلانات اصلاح شده باشد دیگر خطری رسانه‌ها را تهدید نمی‌کند. من تاکید کردم که باید آن‌ها اعلامیه تهدید آمیز خود را رسماً پس بگیرید و گفتم همین حالا دو خبرنگار از رادیو دپیوستون ژغ در ولایت ارزگان از ترس وظایف شان را ترک کردند این روند باید خاتمه یابد.

شاهین خصوصی به من گفت که ما می‌دانیم که رسانه‌ها وخبرنگاران و رسانه اهداف سهل برای حمله  اند، چون مسلح نیستند و اهداف ملکی  می‌باشند، اما اعلانات نیروهای امنیتی یا مامورحمایت قاطع شماره‌های تیلفون را اعلام می‌کنند که هرگاه افراد مشکوک را دیدید به آن شماره‌ها تماس بگیرید این اعلانات استخباراتی است.

متقی در صحبت اصلی‌اش در نشست عمومی گفت، دوستان چرا از سقوط نظام نگرانی دارند، ما یک اداره منظم داریم والی‌ها و ولسوال‌ها تعین شده اند، اگر نظام سقوط هم کند یک اداره دیگر جاگزین آن می‌شود، او گفت که دوستان بر جمهوریت تاکید دارند در حالی که درمصر مرسی درانتخابات رای گرفت و رییس جمهور شد، اما زندانی‌اش کردند، تا این که در زندان فوت کرد، جمهوریت حاصل‌اش این طوری هم می‌شود، اما متقی بی خبر ازاین بود که مردم با اداره آن‌ها مشکل دارند.

در شب اول پس از نان شب  با داکترخلیل‌زاد که پیوسته در حاشیه کنفرانس حضور داشت دیدارداشتیم. از او تقاضاء کردیم که ما را در جریان مذاکرات شان با طالبان قرار دهند.

خلیل‌زاد گفت که امریکا و طالبان روی چهار مساله با طالبان به تفاهم نزدیک شده اند.

اعلام جدول زمان‌بدی خروج نیروهای خارجی از افغانستان

آغاز مذاکرات رسمی دولت افغانستان با طالبان

قطع روابط طالبان با گروه‌های تروریستی و تضمین عدم استفاده از خاک افغانستان برضد منافع امریکا و آتش بس عمومی

یکی از حاضران گفت که آیا توافق صلح پیش از انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد یا پس ازآن، چون فرصت کمی زمانی وجود دارد؟ خلیل‌زاد گفت: ” ما تلاش می‌کنیم پیش از انتخابات توافق صورت گیرد که طالبان بایک دولت تازه مذاکره را اغاز کنند. اگر نشد طبیعی است که مذاکرات رسمی شروع خواهد شد.

آقای خلیل‌زاد ایجاد یک دولت مؤقت را هم یک گزینه دانست، اما درجواب سؤالی که ایا داکترغنی این طرح خواهد پذیرفت یاخیر گفت: “شاید شما بگوید که داکتر عبدالله می‌پذیرد، اما آیا داکتر غنی قبول خواهد کرد که یک دولت مؤقت زمام امور را به دست گیرد؟ من متیقن هستیم که داکتر اشرف غنی مرد وطن دوست است وهرکس برای وطنش حاضر به دادن قربانی می‌باشد.”

آقای خلیل‌زاد هم‌چنان به صراحت گفت که امریکا به این نتیجه رسیده که طالبان را شکست داده نمی‌تواند وطالبان هم به امریکایی‌ها به صراحت گفته اند که ماهم شمارا شکست داده نمی‌توانیم، لذا این بن بست را باید شکست. امریکایی‌ها وطالبان راهی جز مذاکره ندارند.

او، گفت آیا غیر از این راهی دیگر است، اما خوب بود که طالبان شکست می‌خوردند بعد با آن‌ها عادلانه رفتار می‌شد اما حالا باید مذاکره کرد.

من پرسیدم که طالبان آیا مشارکت سیاسی می‌خواهند یا کل قدرت را؟  آقای خلیل‌زاد گفت، نه آن‌ها مشارکت می‌خواهند. همچنان پرسیده شد که آیا امریکا با آن‌ها به‌نام امارت اسلامی افغانستان موافقت‌نامه را امضاء می‌کند؟

خلیل زاد گفت، نه ما آن‌ها به نام تحریک اسلامی طالبان افغانستان می‌شناسیم وبه همین نام موافقت‌نامه را امضاء خواهند کرد. صحبت ماحول همین پرسش‌ها  ادامه یافت و برخی ابراز نگرانی از شکست مذاکرات کردند که خلیل‌زاد ابراز داشت که ما طوری موافقت‌نامه دیزاین کردیم که هرچهار موضوع باهم ارتباط داشته باشد و در صورت شکست مذاکرات جنگ ادامه خواهد یافت، اما از قراین معلوم می‌شود که جنگ طالبان به مراحل پایانی‌اش نزدیک است. یکی از اعضای مجلس گفت، اگر طالبان درنشست دوم بین الافغانی که دریک کشور دیگر برگذارخواهد شد، مذاکرات راقطع کنند وبرجنگ اصرار نمایند درآن صورت چه خواهد شد؟ خلیل‌زاد گفت، طبیعی است که نمانیده‌گان طالب دوباره به قطر برنخواهند گشت.

روز دوم نشست همزمان بود به یک حمله موتربم در شهرغزنی که فضای مجلس را پوشانید، سخنرانان هیآت کابل هرکدام برطالبان تنقید گرفتند که مردم بی‌گناه وکودکان مکتب را آسیب می‌زنید در حالی که مذاکرت صلح هم ادامه دارد.

خانم جمیله افغانی یک فعال حقوق زن که با هیآت کابل همراه بود، ده الی  پانزده دقیقه سخنرانی کرد، در جریان صحبت‌هایش گریست وهمه را به گریه آورد. او، درمورد سه کودک زخمی غزنی معلومات داد که از بسته‌گان‌اش بودند. او، گفت پدر این کودکان توسط نیروهای امنیتی به ظن طالب بودن به قتل رسید وکودکانش توسط طالب‌ها زخمی شدند.

هیآت طالبان نیز می‌گریستند، اما همین که سخنرانی خانم افغانی تمام شد محمد نعیم یک عضوهیآت طالبان گفت، من در ریاست نود، امنیت ملی زندانی بودم من را برای تحقیق نزد امریکایی‌ها می‌بردند و این نمونه اشغال نیست؟ البته این حکایت مربوط  به سال 2001 میلادی بود که تازه حکومت طالبان سرنگون شده بود.

پس ازآن فضای مجلس عوض شد طالبان سعی می‌کردند که تلفات ملکی ناشی از بم‌باران‌های هواپیماها را یاد دهانی کرده و تاکید بر اشغال افغانستان نمایند. از فساد اداری وجنسی دردولت به وضاحت یادکنند  ازاظهارات جنرال حبیب الله احمدزی وفساد اداری دربخش‌های مختلف یاد دهانی نمودند.

ملاعمری فردی دیگری از هیآت طالبان تلویحآ گفت که ما عمرخود را در راه علم دین سپری کرده ایم حالا دین را به ما تعلیم می‌دهید، منظورش علمای دین از هیآت کابل به ویژه خانم زینب مؤحد بود که با استدلال دقیق اذعان کرد که کشتن زنان وکودکان بی‌گناه غیرشرعی است و یک معقوله عربی را گفت که آیا جوان مردی در میان تان نیست؟

اما مولوی عنایت الله بلیغ به استدلال قوی علمی گفت که افغانستان اشغال شده نیست ونه افغان‌ها از امریکایی‌ها دعوت کردند ونه هم آن‌ها به نام اشغال آمده اند، سربازان خارجی براساس فیصله شورای امنیت ملل متحد وارد کشورشده اند. او، تاکید کرد که ماهم خواستار پایان حضورخارجی‌ها هستیم، اما جنگ شما سبب ادامه حضورشان در افغانستان است. او افزود: “اگر منظور استقرار پایگاه امریکا باشد درهمین کشور( قطر) که ما نشست داریم، از سال‌ها به‌این‌سو پایگاه سربازان امریکایی وجود دارد، چرا این کشور را اشغال شده نمی‌دانید؟

آقای بلیغ گفت: “برای حضور امریکایی‌ها در افغانستان پاکستان، قطر، عربستان سعودی و غیره کشورها رای دادند در حالی که ما آزآن‌ها دعوت نکرده بودیم. مولانا بلیغ تاکید کرد که اگر امام حرمین شریفین مسلح در کشور ما بیاید، ما آن را نمی‌پذیریم.

از آتش زدن خانه‌ها وباغ‌ها (سیاست زمین سوخته شمالی) ، قتل عام‌ها دردوران طالبان یاد آوری کرد و گفت خوب است، به گذشته برنگردیم. . .

ادامه دارد . . .

 

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/20581

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading