بازتاب نیوز

هشدار امریکا به چین درباره خرید نفت از ایران

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری افق

وزارت خارجه امریکا تهدید کرد که در صورت ادامه خرید نفت ایران از سوی چین، این کشور با تحریم‌های اقتصادی واشنگتن روبه‌رو خواهد شد.

مورگان اورتگاس؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا، امروز (شنبه، ۱۳ جولای) در موضع‌گیری خود علیه ایران گفت: «در تلاش‌ایم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم. کشورهایی که متعهد به تحریم‌های امریکا نباشند با پیامدهای آن روبه‌رو خواهند شد و این شامل چین هم می‌شود.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در ادامه افزود: «ما انتظار داریم تمامی کشورها به تحریم‌های امریکا پای‌بند باشند.»

در همین حال، وزارت خارجه چین، روز جمعه، ۱۲ جولای اعلام کرد که آن‌دسته از شرکت‌های امریکایی را که به تایوان سلاح فروخته‌اند تحریم می‌کند.

چین همچنین گفت که اقدام این شرکت‌ها برای فروش تانک، موشک و تجهیزات نظامی به ارزش دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر، نقض حاکمیت و امنیت ملی چین است.

پیش از این، جاپان، چین، هند، ترکیه و کوریای جنوبی از جمله کشورهایی بود که برای چندین ماه از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف بودند.

چین و برخی دیگر از کشورها از زمان تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران گفته‌بودند که این تحریم‌ها را قبول ندارند و تنها خود را متعهد به تحریم‌های سازمان ملل می‌دانند.

از سوی دیگر، هند نیز که یکی از خریداران سنتی نفت ایران بود، خرید نفت از این کشور را متوقف کرده و به‌جای آن نیازهای خود را از بازارهای امریکا تأمین می‌کند.

بربنیاد گزارش‌ها علاوه بر پایان معافیت تحریم‌های خرید نفت از ایران، چین بر خرید نفت از این کشور ادامه می‌دهد و روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/116413

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading