بازتاب نیوز

جریمه ۵ میلیارد دالری فیس بوک به خاطر نقض حریم خصوصی

٢٢ سرطان ١٣٩٨ دويچه وله

خبرگزاری رویترز و روزنامه انگلیسی زبان «وال استریت ژورنال» روز جمعه به نقل از منابع خود نوشتند که کمیسیون فدرال تجارتی ایالات متحده امریکا «اف تی سی» برای فیس بوک جریمه ۵ میلیارد دالری (۴.۴۳ میلیارد یورو) را تصویب کرده است تا به این وسیله به تحقیقات راجع به استفاده این شبکه اجتماعی از داده های کاربران و نقض حریم خصوصی پایان دهد. کمیسیون نامبرده وظیفه محافظت از مستهلکین را بر عهده دارد. 

این بزرگترین جریمه ای است که کمیسیون «اف تی سی» تا به حال تعیین کرده است. اما منتقدان این مبلغ را ناکافی می دانند. 

بر بنیاد گزارش رسانه ها اعضای کمیسیون محافظت از مصرف کنندگان با نتیجه ۳ در برابر ۲ این جریمه را تصویب کرد. براین اساس جمهوری خواهان طرفدار این توافق و دموکرات ها با آن مخالف بوده اند. کمیسیون تجارت فدرال امریکا و فیس بوک از هرگونه اظهار نظر راجع به این توافق خودداری کرده کردند. 

ادعاهای سوء استفاده از داده ها

کمیسیون فدرال تجارتی ایالات متحده امریکا تحقیقاتش را پس از آن آغاز کرد که سال گذشته فاش شد شرکت کمبریج انالیتیکا که مشاوره سیاسی نیز ارائه می دهد، به طور غیرمجاز به اطلاعات خصوصی ۸۷ میلیون کاربر فیس بوک دسترسی پیدا کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و گروه «اروپا را ترک کنید» که طرفدار برگزیت در بریتانیای کبیر است، از خدمات این شرکت استفاده کرده بودند.

فیس بوک به این هم اذعان کرد که به شرکت های فن آوری مانند امازون و یاهو نیز اجازه دسترسی به داده های شخصی کاربران را داده است. این شبکه اجتماعی به خاطر ناکامی در توقف فعالیت های نفرت پراکنان و نشر اطلاعات جعلی نیز به شدت مورد انتقاد قرارگرفته است.

از آن جایی که فیس بوک در سال گذشته ۵۶ میلیارد دالر درآمد داشته، به نظر نمی آید که این جریمه کمیسیون «اف تی سی» تاثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی این شرکت داشته باشد. فیس بوک در اوائل سال روان اعلام کرد که برای پایان دادن به تحقیقات راجع به «شیوه های استفاده از داده های کاربران»  ۳ میلیارد دالر کنار گذاشته، اما احتمالا انتظار این را داشته که ۵ میلیارد دالر پرداخت کند.

 

«مجازات خفیف»

به گزارش روزنامه انگلیسی زبان «وال استریت ژورنال»، انتظار می رود که سختگیری ها در مورد این که فیس بوک در آینده چه سیاستی در قبال حریم خصوصی کاربران داشته باشد، بخشی از این توافق بین فیس بوک و کمیسیون «اف تی سی» باشد. 

برخی منتقدان از کمیسیون فدرال تجارتی ایالات متحده امریکا خواستند که شخص مارک زاکربرگ، بنیانگذار و رئیس فیس بوک را به عنوان مسئول اصلی نقض حریم خصوصی پاسخگو بداند و نظارت بر چگونگی استفاده این شرکت از داده های کاربران شدیدتر شود.

دیوید سی سی لینی، از سیاستمداران حزب دموکرات این جریمه را «یک هدیه کریسمس (برای فیس بوک) خواند که پنج ماه زودتر به آن داده شده است».

او با نشر یک بیانیه گفت: «این که چنین شرکت قدرتمندی که مرتکب چنین اعمال خلاف شده، فقط مجازات خفیف دریافت می کند، خیلی دلسرد کننده است. این جریمه بخش بسیار کوچکی از درآمد سالانه فیس بوک است و باعث نمی شود که آن ها حتی ذره ای بیشتر به فکر مسئولیت شان برای حفظ داده های کاربران بیافتند». 

این توافق باید پیش از تصویب نهایی به تایید وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا برسد و تا به حال معلوم نیست که این پروسه چه مدت به طول می انجامد.

Me, af (nm/sms (Reuters, AFP, AP

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%87-%DB%B5-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D8%B3-%D8%A8%D9%88%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C/a-49577684?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading