بازتاب نیوز

ضرر ۲۷ میلیون دالری افغانستان از مسدود ماندن حریم هوایی پاکستان

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری افق

اداره هوانوردی ملکی می‌گوید که در چهارونیم ماه گذشته، مسدود بودن فضای پاکستان به‌روی پروازهای عبوری کشور، ۲۷ میلیون دالر به عواید این اداره ضرر رسانده‌است.

محمدقاسم وفایی‌زاده؛ رییس اداره هوانوردی ملکی، امروز(شنبه، ۲۲ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که مسدود بودن فضای ساحه شرقی پاکستان، افزون بر ضرر مالی، مشکلاتی برای شهروندان کشور نیز به‌وجود آورده‌است.

وفایی‌زاده با بیان اینکه ساحه شرقی فضای پاکستان به روی تمامی پروازها از جمله پروازهای عبوری کشور مسدود بوده و تاکنون باز نشده‌است،‌ افزود که به‌دنبال این رویداد که در ۲۸ ماه فبروری سال جاری میلادی آغاز شد، شهروندان افغانستان ناگزیر شده‌اند تا مسیرهای دوساعته را در شش ساعت طی کنند.

همچنین او تصریح کرد که تلاش‌هایی برای گشایش مسیرهای بدیل صورت گرفته و کوشش بر این است تا در آینده مردم افغانستان با این مشکل روبه‌رو نشوند.

به‌باور رییس اداره هوانوردی ملکی، مسدود بودن فضای پاکستان سبب کاهش تعداد پروازهای عبوری شده‌است.

گفتنی است که بعد از حمله جنگنده‌های هندی بر مواضع گروه جیش محمد در خاک پاکستان، اسلام‌آباد فضایش را به روی پروازهای خارجی بست.

هرچند اداره هوانوردی ملکی در همان ابتدا یک مسیر بدیل را به روی پروازهای افغانستان به هند از طریق فضای ایران باز کرد؛ اما این مسیر از نگاه زمانی طولانی و از نظر هزینه نیز بیشتر سنگین تمام می‌شود.

گفته می‌شود در آینده نزدیک، دو مسیر هوایی جدید از طریق تاجیکستان، ایجاد خواهد شد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/116424

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading