بازتاب نیوز

خلیلزاد: امریکا در تلاش بریدن و فرار کردن از افغانستان نیست

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-07-13 | 10 ثانیه پيش

زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه ایالات متحد امریکا برای پیش برد روند صلح با طالبان، گفته است که کشورش تصمیم ندارد با افغانستان "ببرد و از این کشور فرار کند".

زلمی خلیلزاد در یک سخنرانی ویدیویی از قطر به مخاطبانش در واشنگتن گفت: "ما می خواهیم یک میراث خوب در اینجا (افغانستان) بجا بانیم. ما در پی بریدن و فرار کردن (از افغانستان) نیستیم. ما در تلاش توافق خروج نیستیم. ما می خواهیم یک توافقنامه صلح (با طالبان) داشته باشیم. و همچنان ما می خواهیم روابط و شراکت درازمدت با افغانستان داشته باشیم."

زلمی خلیلزاد در هفتمین دور گفتگوهایش در قطر در مورد چهار موضوع اساسی با نماینده گان طالبان بحث کرده است که شامل تضمین مبارزه با هراس افگنی، خروج نظامیان، گفتگوهای میان افغانی و آتش بس بوده است.

در این میان طالبان تا هنوز توافقی در این مورد نکرده اند و شرط اساسی شان را خروج گفته اند اما تنها با برخی چهره های افغان اخیرن گفتگوی بین افغانی داشتند.

برگزار نشدن انتخابات در زمان معین آن، تامین حقوق زنان و از میان رفتن دست آوردهای دهه دیمکراسی از نگرانی های چشمگیر در مورد توافق صلح با طالبان است.

در این نشست رویا رحمانی سفیر افغانستان در امریکا ابراز امیدواری برای صلح کرد و افزود که تاهنوز هیچ گفتگوی مستقیم میان دولت فعلی و طالبان انجام نشده و در صورت هر توافق باید توسط یک حکومت قوی به اجرا گذاشته شود.

آلیس ویلز، سرپرست معاون وزارت خارجه ایالات متحد امریکا برای آسیای جنوبی و مرکزی در یک نشست در دانشگاه جورج تاون گفته است که اگر حقوق زنان افغان محدود و رد شود و این بخش جامعه به چشم طبقه دوم دیده شوند، دولت افغانستان نباید انتظار کمک جامعه جهانی را داشته باشد.

در این نشست غزال حارث، معاون پروفیسور بخش قانون در دانشگاه امریکایی افغانستان توسط سکایپ از کابل گفت که طالبان باید تضمین بدهند که حقوق زنان و اقلیت ها که در قانون اساسی کشور تامین شده است، حفظ می شود.

خانم حارث گفت: "اگر در یک تعبیر کلی به ارزش های اسلامی زنان بنگریم، چنانچه در گذشته در زمان رژیم طالبان تجربه آن را داشتیم، پس ما دچار مشکلاتی خواهیم شد."

اما اصیلا وردک یکی از اشتراک کننده گان نشست اخیر میان افغانی در قطر، از کابل به واسطه سکایپ گفته است که ظاهرن طالبان تغییر کرده اند و دیدگاه شان در مورد زنان نسبتن به شکل مدرن در آمده است. اما خانم وردک افزوده است که با این هم، خطوط اساسی این گروه تاهنوز تغییر نکرده است و باید یک اطمینان جدی میان دو طرف بوجود بیاید.

خانم وردک افزوده است که در نشست قطر، نماینده گان گروه طالبان با بانوان دست تکان نداده اند و حتا دو عضو این گروه به آنان گفته است که شنیده اند که زنان خطرناکی در این نشست اشتراک می کنند. این دو عضو طالبان گفته اند: "لطفن وقت ما را خراب نکیند".

مختار سار

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/38810-2019-07-13-09-31-09

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading