بازتاب نیوز

عوامل فساد اخلاقی در ارگ شناسایی و مجازات شوند

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری رها

پس از ادعاهای مطرح‌شده از سوی برخی مشاوران سابق اشرف‌غنی مبنی بر سوء استفاده جنسی از زنان در ارگ ریاست جمهوری، اکنون ۶ زن دیگر ادعا کرده‌اند که از سوی نزدیکان آقای غنی، از جمله یک مشاور و یک وزیر مطرح کابینه او مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند.

یکی از زنان که قبلا در دولت کار می کرده گفته‌است یک وزیر بارها او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌است.

 این زن گفت پس از این حادثه از کارش استعفا کرده‌ و به پولیس و دادگاه نیز شکایت نکرده‌است؛‌ چون “دولت قابل اعتماد نیست و پولیس و دادگاه فاسدتر از این مقام‌ها اند و زنان را سرزنش می‌کنند.”

 او همچنین افزود رییس او که اکنون وزیر ارشد حکومت است، به دو زن تجاوز جنسی کرده‌است.

 یافته‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که این مشکل تنها به افراد و وزارتخانه‌ها محدود نمی‌شود؛ بلکه یک چالش عمومی حکومت در برابر زنان است.

در همین حال رهبری تیم صلح و اعتدال در واکنش به نشر این گزارش‌ها، برای بررسی این موضوع خواستار ایجاد یک گروه تحقیق کاملا مستقل شده است.

در اعلامیه تیم صلح و اعتدال آمده:”اخیرا اخبار و گزارشاتی در رسانه‌های داخلی و خارجی تاکید بر وجود فساد اخلاقی در ادارات حکومتی دارد که متاسفانه این امر منجر به افزایش نگرانی در جامعه گردیده است. مضاعف برآن مایه تاسف است که با وجود گذشت مدت زمان طولانی از نشر اولین گزارش‌ها، حکومت تا حال نتوانسته به این موضوع رسیدگی نماید و به نگرانی‌های مردم پاسخ قناعت بخش ارایه کند.”

اعلامیه افزوده:”تیم صلح و اعتدال وجود این پدیده شنیع در ادارات حکومتی را شدیدا تقبیح می‌کند و برای بررسی این موضوع خواستار ایجاد یک گروه تحقیق کاملا مستقل می‌باشد. از آنجایی که بعضی مقامات بلند رتبه حکومتی متهم در این موضوع هستند، برای شناسایی فساد اخلاقی و پیگرد قانونی عاملان آن باید نهادهای مستقل که مورد اعتماد مردم افغانستان اند به این موضوع رسیدگی کنند.”

تیم صلح و اعتدال گفت نشر گزارش‌های سو استفاده جنسی در عالی‌ترین سطوح حکومت از کسانی قربانی می‌گیرد که بعد از سال‌ها مبارزه و تحمل تبعیض بالاخره توانستند در هژده سال اخیر در قسمت دسترسی به حقوق بشری و مدنی خود به پیشرفت‌های چشمگیر نایل شوند. در حالیکه حکومت وحدت ملی پیوسته شعار توانمند ساختن زنان و جوانان را سرداده است، عدم رسیدگی جدی، فوری و همه‌جانبه به این موضوع از جانب حکومت می‌تواند دستاوردهای چندین ساله را به مخاطره اندازد.

تیم صلح و اعتدال مراتب انزجار خود را از هر نوع عمل غیر اخلاقی و غیرقانونی علیه زنان که اهانت صریح به ارزش‌های إسلامی و افغانی ماست ابراز داشته یک بار دیگر از رهبری حکومت مصرانه خواست با راه اندازی تحقیقات معتبر عوامل فساد اخلاقی و تجاوز را در ارگ و دیگر سطوح حکومت شناسایی کنند تا باشد که ریشه هرگونه فساد در کشور مخصوصا در نهادهای حکومتی خشک شود، زمینه فعالیت آزاد و با عزت برای همه شهروندان کشور فراهم شود و از این بیشتر به وقار نظام صدمه نرسد.

نوشته عوامل فساد اخلاقی در ارگ شناسایی و مجازات شوند اولین بار در خبرگزاری رها پدیدار شد.

لینک اصلی: http://rahapress.af/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%81%D8%B3%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%DA%AF-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رها

آخرین خبر ها:

Loading