بازتاب نیوز

تحقیق: نوشیدنی‌های شکردار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

٢٢ سرطان ١٣٩٨ دويچه وله

به هر حال نتایج یک کار تحقیقاتی جدید در فرانسه این تصور را ایجاد می کند که محدودیت مصرف نوشیدنی های شکردار ممکن است به کاهش میزان سرطان در میان مردم کمک کند. 

در دهه های گذشته مصرف نوشیدنی های شکردار که باعث چاقی شدید می شود، در سراسر جهان افزایش یافته است. اضافه وزن نیز خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد.

سازمان جهانی صحت می گوید، مردم باید مصرف روزنامه شکر را به کمتر از ۱۰ درصد از مجموع مصرف انرژی شان محدود کنند. اما این سازمان می گوید که کاهش بیشتر مصرف شکر به کمتر از ۵ درصد یا حدود ۲۵ گرم در روز، برای حفظ صحت موثرتر است.

بسیاری از کشورها به شمول بریتانیا، بلجیم، فرانسه، مجارستان و مکسیکو بر قند یا شکر مالیات بسته اند یا چنین اقدامی را در نظر دارند. هدف آن ها بهبود وضعیت صحی مردم است.

در این کار تحقیقاتی که در روزنامه طبی بریتانیایی «بی ام جی» نشر شده، داده های ۱۰۱ هزار و ۲۵۷ تن از شهروندان بزرگسال فرانسوی ( ۲۱ درصد از آن ها مرد و ۷۹ درصد از آن ها زن بوده اند) و میزان مصرف نوشیدنی های شکردار توسط آن ها ارزیابی شده است. تحقیقات با استفاده از داده های این افراد  ۹ سال تمام (بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸) به طول انجامید. محققان در طول این مدت میزان خطر ابتلای این اشخاص را به همه انواع سرطان ارزیابی کردند. سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات نیز از جمله آن است.   

پژوهشگران برای انجام تحقیقاتشان سن، جنسیت، سطح تحصیلات، موارد سرطان در خانواده، اعتیاد به سگرت و میزان فعالیت های فیزیکی را در نظر گرفتند.

افزایش خطر

نتایج این تحقیقات نشان داد که افزایش ۱۰۰ میلی لیتری مصرف نوشیدنی های شکردار در روز با افزایش ۱۸ درصدی انواع مختلف سرطان و افزایش ۲۲ درصدی خطر ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد.

محققان اشخاصی را که نوشیدنی های شکردار مصرف می کردند، به دو دسته تقسیم کردند. یک گروه آب میوه و گروه دیگر نوشیدنی های شکردار دیگر مصرف می کرد. اما تحقیقات نشان داد که بین افزایش خطر ابتلا به همه انواع سرطان و مصرف هر دو نوع این نوشیدنی ها (چه آب میوه یا نوشیدنی های شکردار دیگر) ارتباط وجود دارد و میزان خطر در مورد هر دو گروه یکسان است. 

کارشناسانی که به طور مستقیم در این تحقیقات دخالت نداشتند، گفتند که این کار پژوهشی به خوبی و با رعایت اصول علمی انجام شده، ولی نتایج آن نتوانسته ثابت کند که آیا شکر زیاد می تواند علت سرطان باشد یا نه.

املیا لیک، یک کارشناس تغذیه و صحت عامه در دانشگاه «تیس ساید» بریتانیا گفت: «این کار تحقیقاتی علت ارتباط بین شکر و سرطان را مشخص نمی کند. اما نتایج آن به اهمیت تلاش ها برای کاهش مصرف شکر یک بار دیگر صحه می گذارد».

او ادامه داد، پیام این کار تحقیقاتی روشن است. کاهش مصرف شکر در رژیم غذایی روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

Me/af (Reuters)

این تصاویر مربوط به سال ۲۰۱۸ است. 

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! از چاقی جلوگیری کنید!

  داشتن اضافه وزن خطرناک است، چون که خطر ابتلا به دیابت در میان کسانی که چاق اند یا اضافه وزن دارند بیشتر است. اگر غذای غیرصحی می‌خورید و تحرک ندارید، باید متوجه عواقب آن باشید، چونکه در این صورت دچار شدن به دیابت تقریباَ قابل پیش‌بینی است. هرکسی ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شود و هر کسی می‌تواند از آن جلوگیری کند.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! ورزش، ورزش و باز هم ورزش

  تحرک داشته باشید. قرار نیست خود را برای ماراتون آماده کنید. روزانه میان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش و تحرک کمک کننده است. بسیاری می‌گویند برای ورزش وقت ندارند، اما این بهانه‌ای بیش نیست. شما می‌توانید ورزش را با زندگی روزمره تان درآمیزید. مثلاَ به جای رفتن به سر کار با موتر، با بایسکل یا پای پیاده بروید. به جای استفاده از لفت، از زینه‌ها استفاده کنید. ورزش نه تنها برای صحت خوب است، بلکه لذت‌بخش نیز است.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! متوجه نوعیت غذاهای تان باشید!

  از غذاهای پرکالری و غیرصحی مانند چیپس، چاکلیت، کیک و پیتزا خودداری کنید. این «بمب‌های کالری» در بدن ممکن است منجر به دیابت شوند. در مجموع از غذاهای چرب باید خودداری شود. به جای چاکلیت و کیک، می‌توان میوه‌هایی چون سیب و ناک مصرف کرد. شاید به نظر تان غیرعملی بیاید، اما بستگی به عادت انسانی دارد.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! در آشپزی از مواد اولیه صحی استفاده کنید!

  یک قاعده طلایی این است که از چربی تا حد ممکن کم استفاده کنید. توصیه می‌شود که گوشت کم‌چربی، ماهی و سبزیجات با مقداری بسیار کم روغن آماده شوند و یا با بخار آب پخته شوند. به هر اندازه که از روغن کمتر استفاده شود بهتر است. وقتی که نمی‌توانید از روغن صرف نظر کنید، بهتر است از روغن‌های صحی مانند روغن زیتون یا روغن شرشم استفاده کنید.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! از نوشابه‌های لیموناده، کوکا کولا و ... صرف نظر کنید!

  این نوشابه‌ها به اندازه خیلی زیاد شکر دارند که در بدن تبدیل به کالوری و چربی می‌شود. این نوشابه‌ها برعکس حاوی عناصر مهم غذایی نیستند. میزان بالای شکر در این نوشابه‌ها نه تنها برای قیافه و فیگور انسان ضرر دارد، بلکه به دندان‌ها نیز آسیب می‌رساند. به این دلیل، بهتر است از این نوشابه‌ها کم بنوشید یا هیچ ننوشید!

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! الکول ننوشید!

  برای بسیاری‌ها در کشورهای غربی نوشیدن یک گیلاس واین یا بیر (آبجو) یک امر عادی است. این در حالی است که ۱۰۰ ملی گرام بیر حدود ۴۰ کالری و همین مقدار واین ۳۰۰ کالری در خود دارد. الکول علاوه بر آن منجر به چاقی می‌شود که برای میزان قند خون بد است. از جانب دیگر، الکول در ابتلا شدن به دیابت نیز کمک می‌کند.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! از قهوه لذت ببرید!

  قهوه را می‌توانید بدون نگرانی نوش جان کنید. دانشمندان دریافته اند که قهوه حاوی عناصری است که احتمالاَ بر میتابولیسم شکر تاثیر دارند. به این ترتیب، با نوشیدن قهوه تا اندازه‌ای علیه دیابت مقاومت می‌کنید. دانشمندان نوشیدن شش پیاله قهوه در روز را توصیه می‌کنند.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! وقفه بگیرید!

  اندکی قدم زدن در وقفه نان چاشت هم به روان خوب است و هم به جسم. به این ترتیب می‌توانید از استرس کاری کم کنید و چانس دیابت را کمتر سازید. هرگونه تحرک در وقفه کاری هم برای بدن خوب است و هم منجر به سوختن کالری می‌شود.

 • این گونه می‌توانید از مبتلا شدن به مرض شکر (دیابت) جلوگیری کنید! خوب بخوابید!

  خواب آرام و عمیق بهترین دوا است و زمانی می‌توانیم خوب و عمیق بخوابیم که به صورت مرتب ورزش کنیم. در جریان خواب بدن انسان خود را تجدید نیرو می‌کند و به این ترتیب کالری و چربی می‌سوزاند. آرامش و خواب خوب تنها از دیابت نه، بلکه از بسیاری بیماری‌های دیگر نیز جلوگیری می‌کند. نویسنده: گودرون هایزه/ ع. ف.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82-%D9%86%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%AF/a-49580205?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading