بازتاب نیوز

قانون‌گذاران: به اتهام‌های «رشوه گیری جنسی» در ارگ جدی رسیده‌گی شود

٢٢ سرطان ١٣٩٨ آریانا خبر

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان، افزایش اتهام‌های جنسی در ارتباط به ارگ ریاست جمهوری را شرم آور می‌دانند و از همین رو تأکید دارند که باید این اتهام‌ها به گونه جدی بررسی شود.

به تازه‌گی شبکه خبری بی بی سی، با شماری از زنانی مصاحبه کرده است که از سوی مقام‌های حکومتی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

شبکه خبری بی بی سی، به نقل از یک مصاحبه شونده، در گزارش تحقیق اش نوشته است: “مستقیم از من درخواست آزار جنسی کرد، برایش گفتم من مدرک تخصص دارم، اصلا فکر نمی‌کردم چنین درخواست بکند، بلند شدم که بروم بیرون، او دستم را گرفت به زور به اتاق پشت دفترش برد، محکم گرفت و گفت چند لحظه طول می‌کشد، گفتم رهایم کن که فریاد می‌زنم.”

از این رو، اعضای مجلس نمایندگان، انتقاد می‌کنند که نهادهای عدلی و قضایی در بررسی اتهام جنسی به ارگ ریاست جمهوری ناتوان است و مستقلانه عمل نمی‌کند.

فوزیه ناصریار، یک عضو مجلس نماینده‌گان در این مورد بیان می‌دارد: “چرا ارگان‌های عدلی و قضایی که ما داریم، و همچنان وزارت امور زنان در این کار مداخله کند و این را بررسی کند.”

اما، دادستانی کل می‌گوید که اقدامات قانونی در ارتباط با این اتهام‌ها صورت خواهد گرفت.

جمشید رسولی،سخنگوی این نهاد اظهار می‌دارد: “سارنوالی افغانستان اجراآت خود را در روشنایی قانون بی‌طرفانه و مستقلانه انجام می‌دهد و ما اساس کار ما قوانین افغانستان و اسناد و مدارکی است که در جریان کار در اختیار ما قرار می‌گیرد.”

از سویی هم، آگاهان می‌گویند، در صورتی که دادستانی کل اتهام‌های جنسی بر ارگ ریاست جمهوری را مستقلانه بررسی نکند، استقلالیت این نهاد زیر پرسش قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که نزدیک به دو ماه پیش یک مشاور پیشین ریاست جمهوری شماری از مقام‌های حکومتی در ارگ را متهم کرد که به شماری از زنان که برای کار به این نهاد مراجعه کرده آنان در خواست برقراری ارتباط جنسی کرده اند و ارگ  این ادعاها را رد کرده بی‌اساس و بربیناد خصومت‌های شخصی عنوان کرد.

گزارشگر: خالد نیکزاد

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D9%88%D9%87-%DA%AF%DB%8C%D8%B1/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading