بازتاب نیوز

خلیل‌زاد: امریکا در تلاش فرارکردن از افغانستان نیست

٢٢ سرطان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-07-13 | 8 ساعت پيش

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای روند صلح افغانستان می‌گوید که کشورش تصمیم ندارد به‌گونه‌ی کامل با افغانستان قطع رابطه کند و "از این کشور فرار کند".

زلمی خلیل‌زاد در یک سخنرانی ویدیویی از قطر به مخاطبانش در واشنگتن گفت: «ما می‌خواهیم یک میراث خوب در این‌جا (افغانستان) به‌جای بگذاریم. ما در پی بریدن و فرار کردن (از افغانستان) نیستیم. ما در تلاش توافق خروج نیستیم. ما می‌خواهیم یک توافق‌نامه‌ی صلح (با طالبان) داشته باشیم. ما همچنین می‌خواهیم روابط و شراکت درازمدت با افغانستان داشته باشیم.»

زلمی خلیل‌زاد در هفتمین دور گفت‌وگوهایش در قطر در مورد چهار موضوع اساسی با نمایندگان طالبان بحث کرده‌است که شامل تضمین مبارزه با هراس‌افگنی، خروج نظامیان، گفت‌وگوهایبین‌افغانی و آتش‌بس بوده‌است.

در این میان، طالبان تاهنوز توافقی در این مورد نکرده‌اند و شرط اساسی‌شان را مشخص‌شدن جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان عنوان کرده‌اند. در پیوند به گفت‌وگوهای بین افغانی اما این گروه تاکنون تنها با برخی چهره‌های افغان دیدار داشته‌اند.

برگزارنشدن انتخابات در زمان معین آن، تامین حقوق زنان و از میان‌رفتن دست‌آوردهای دهه‌ی دموکراسی از نگرانی‌های چشمگیر در مورد توافق صلح با طالبان است.

در این نشست، رویا رحمانی، سفیر افغانستان در امریکا ابراز امیدواری برای صلح کرد و افزود که تاهنوز هیچ گفت‌وگوی مستقیمی میان دولت فعلی و طالبان انجام نشده‌است و در صورتی که توافقی به دست آید، این توافق باید توسط یک حکومت قوی به اجرا گذاشته شود.

هم‌زمان، آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه‌ی ایالات متحد امریکا برای آسیای جنوبی و مرکزی نیز در یک نشست در دانشگاه جورج‌تاون گفته‌است که اگر حقوق زنان افغان محدود و رد شود و این بخش جامعه به چشم طبقه دوم دیده شوند، دولت افغانستان نباید انتظار کمک جامعه‌ی جهانی را داشته باشد.

در این نشست غزال حارث، معاون پروفیسور بخش قانون در دانشگاه امریکایی افغانستان توسط اسکایپ از کابل گفت که طالبان باید تضمین بدهند که حقوق زنان و اقلیت‌ها که در قانون اساسی کشور تامین شده‌است، حفظ می‌شود.

خانم حارث گفت: "اگر در یک تعبیر کلی به ارزش‌های اسلامی زنان بنگریم، چنانچه در گذشته در زمان رژیم طالبان تجربه‌ی آن را داشتیم، پس ما دچار مشکلاتی خواهیم شد."

اما اصیلا وردک یکی از اشتراک‌کنندگان نشست پسین میان‌افغانی در قطر، از کابل به واسطه‌ی اسکایپ گفته است که ظاهرن طالبان تغییر کرده‌اند و دیدگاه‌شان در مورد زنان نسبتن به شکل مدرن درآمده‌است. اما خانم وردک افزوده‌است که با این هم، خطوط اساسی این گروه تاهنوز تغییر نکرده‌است و باید یک اطمینان جدی میان دو طرف بوجود بیاید.

خانم وردک افزوده‌است که در نشست قطر، نمایندگان گروه طالبان با بانوان دست تکان ندادند و حتا دو عضو این گروه به آنان گفته است که شنیده‌اند زنان خطرناکی در این نشست اشتراک می‌کنند. این دو عضو طالبان گفته‌اند: "لطفن وقت ما را خراب نکنید".

مختار سار

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/38810-2019-07-13-17-12-24

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading