بازتاب نیوز

پنج هزار خانواده ‌کوپون گرفتند

٢٢ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل

مسوولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولین از چگونه‌‌گی روند توزیع کوپون برای ورثه شهدای نظامی ‌و قربانیان رویدادهای تروریستی اخیر در کشور خبر داده می‌گویند، تا کنون پنج هزار بسته مواد ارتزاقی (کوپون) به این خانواده‌ها توزیع شده است. مسوولان این وزارت هم‌چنان می‌گویند، قرار است امسال برای هفت هزار خانواده دیگر نیز کوپون توزیع شود.

ضیاءالحق فضلی، سخنگوی وزارت دولت در امور شهدا و معلولین در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، بر اساس فرمان رییس جمهور غنی، تنها خانواده‌ شهدای ریاست امنیت ملی، وزارت‌خانه‌های داخله و دفاع ملی و هم‌چنان خانواده شهدای حوادث تروریستی ۱۸ سال اخیر کوپون دریافت خواهند کرد. آقای فضلی دلیل توزیع این بسته‌های مواد غذایی را حمایت از فداکاری نیروهای امنیتی و ارج گذاشتن به خانواده‌های قربانیان رویدادهای تروریستی اخیر در کشور دانست و افزود: «در مرحله نخست، تنها برای واجدین شرایط در ولایت‌های زون مرکز که شامل کابل، پروان، کاپیسا، میدان وردک و لوگر است، کوپون توزیع می‌شود و در مراحل بعدی ممکن سایر ولایت‌ها پوشش داده شوند.»

خانواده‌های ۱۲هزار سرباز نظامی و قربانیان جنگ در حالی قرار است برای نُه ماه بسته‌های مواد ارتزاقی را بر اساس کتابچه کوپون دریافت کنند که تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار خانواده به عنوان ورثه شهدای ملکی و نظامی ‌و افراد دارای معلولیت ‌نزد وزارت دولت در امور شهدا و معلولین ثبت شده است. سخنگوی این وزارت خاطرنشان ساخت که از میان این ارقام، ۱۷۱ هزار و ۲۵۲ خانواده آن را ورثه شهدای نظامی ‌و قربانیان ملکی شکل داده است.

با این حال شماری از خانواده‌های که بسته‌های ارتزاقی دریافت کرده‌اند، از کندی این روند شکایت دارند و ابراز امیدواری می‌کنند که این روند در آینده‌ها نیز ادامه یابد. عبدالظاهر، برادر و وکیل یکی از این خانواده‌ها گفت: «تا حالا تنها کوپون ماه حمل را دریافت کردیم و ماه‌های دیگر برای ما توزیع نشده است.» عبدالظاهر می‌گوید برادرش صالح محمد کارمند ریاست امنیت ملی بوده و در سال ۱۳۸۱ در ولایت لوگر جان باخت. به سخن او، از برادرش ۱۲ وارث به جا مانده و کوپون می‌تواند خانواده برادرش را کمک کند.

هم‌چنان شکیبای ۴۲ ساله، خانم یکی از افسران پولیس است که می‌گوید از شوهرش هفت کودک و مادر کهن سال به جا مانده است. خانم شکیبا می‌گوید شوهرش، معراج‌الدین حدود شش سال پیش در جنگ با گروه‌ها تروریستی جان باخته است. خانم این سرباز پولیس که کوپون سه ماهه دریافت کرده است، ابراز امیدواری می‌کند که مقدار اقلام شامل کوپون افزایش یابد و به شکل دوام‌دار به خانواده‌های مستحق توزیع شود.

با این همه، مسوولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولین می‌گویند تا کنون روند توزیع آزمایشی کوپون پایان نیافته و هیچ فرمانی برای ادامه توزیع کوپون پس از نُه ماه اول برای آنان نرسیده است. اکبر زیرک، مشاور تخنیکی این وزارت دلیل کندی توزیع کوپون را توضیح داد و گفت، چون روند آزمایشی است یک اندازه تاخیر صورت گرفته، اما در ماه بعدی (سنبله) کوپون سه ماهه برای ورثه شهدای نظامی کشور یک‌جا توزیع خواهد شد.

افزون بر این، مسوولان این وزارت می‌گویند بسته‌های مواد ارتزاقی که بر اساس کتابچه حقوق شهادت توزیع می‌شود، شامل شش قلم مواد غذایی است. آرد، برنج، روغن، لوبیا، چای و عدس (نسک) اقلام شامل کوپون است. مسوولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولین ارزش هر بسته مواد غذایی را چهار هزار و ۳۱۹ افغانی عنوان می‌کنند. اکبر زیرک، مشاور تخنیکی این وزارت می‌گوید روند توزیع این کوپون از ماه حمل سال روان خورشیدی به گونه آزمایشی آغاز شده و قرار است این روند تا ماه قوس سال روان برای نُه ماه ادامه یابد.

این در حالی است که از این پیش، رییس جمهور غنی در پانزدهم دلو سال گذشته نخستین کتابچه کوپون را برای شماری از خانواده شهدای نظامی کشور توزیع کرد و گفت، برای شهروندان اطمینان می‌‎دهم، قهرمانانی که در راه دفاع از کشور قربانی داده‌اند، فراموش نخواهند شد.

از این پیش، توزیع مواد ارتزاقی به گونه رایگان از سوی دولت تا آغاز جنگ‌های داخلی در سال ۱۳۷۱ خورشیدی، ادامه داشت. به این ترتیب روند توزیع کوپون در کشور پس از ۲۶ سال از سر گرفته شده است. گفتنی است که در حکومت‌های گذشته همه کارمندان دولت به شمول منسوبان امنیتی و دفاعی سند کوپون داشتند و بر اساس این سند تمامی ‌مواد مورد نیاز شان ‌را از مغازه‌های دولتی به شکل رایگان دریافت می‌کردند. اکنون اما روشن نیست که آیا توزیع مواد ارتزاقی به خانواده شهدای نظامی ‌و قربانیان رویدادهای تروریستی سرتاسری خواهد شد یا خیر. مسوولان دولت در امور شهدا و معلولین می‌گویند تا کنون فرمانی برای ادامه این روند صادر نشده است.

لینک اصلی: https://8am.af/five-thousand-coupon-families/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading