بازتاب نیوز

انتخابات را جدی بگیرید

٢٢ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید بحث نظارت و در کل انتخابات را جدی بگیرند؛ ولی به نظر می‌آید که هیچ نامزدی به صورت جدی در مورد انتخابات ریاست جمهوری تمرکز نکرده است. حتا نامزد نشسته در ارگ که پیوسته بر ضرورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تأکید می‌کند، هنوز ناظرانش را برای کسب اعتبارنامه‌ی نظارت به کمیسیون مستقل انتخابات معرفی نکرده است. رییس اجرایی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، هم ناظرانش را برای دریافت اعتبارنامه‌ی نظارت به کمیسیون مستقل انتخابات نفرستاده است. به درستی روشن نیست که آیا نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به شمول سه نامزد مشهور و قدرت‌مند برای نظارت از انتخابات برنامه‌ریزی کرده‌اند یا در مورد نظارت از انتخابات هیچ نیندیشیده‌اند.

سیاست‌مداران کابل‌نشین باید انتخابات ریاست جمهوری را جدی بگیرند. جالب این است که رییس ‌جمهور برحال در اسلام‌آباد سخنرانی می‌کند و برگزاری انتخابات را امری اجتناب‌ناپذیر می‌خواند، ‌اما ستادش تا حال برای دریافت اعتبار‌نامه‌ی نظارت، ‌ناظرانش را معرفی نکرده است. تردیدی نیست که بحث‌ها و مذاکراتی که در دوحه صورت می‌گیرد،‌ اثرات روانی خودش را دارد. شاید این اثرات روانی سبب شده است که حتا نامزدان به این باور برسند که انتخابات برگزار نمی‌شود. واقعیت تلخ دیگر این است که آماده‌گی پیش از پیش برای انجام یک روند مهم و پیش‌بینی مشکلات احتمالی‌ و برنامه‌ریزی برای حل آن، بخشی از فرهنگ عمومی ما نیست. ما همیشه، در دقیقه‌ی نود با شتاب بی‌مانند عمل می‌کنیم. به همین دلیل است که نتیجه‌ی کار مثبت نیست.

سیاست‌مداران کابل‌نشین باید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را جدی بگیرند. شاید گفت‌وگوهای جدی میان‌افغانی تا یک ماه دیگر آغاز نشود. احتمال آن بسیار زیاد است که گفت‌وگوهای میان‌افغانی در بهترین حالت چند ماه طول بکشد. حتا اگر این گفت‌وگوها به زودی به نتیجه هم برسد،‌ روشن نیست که به چه نتیجه‌ای می‌رسد و چگونه نقشه‌ راه برای گذار از جنگ به وضعیتی که در آن جنگ نباشد در نظر گرفته می‌شود. این موضوع هم به درستی واضح نیست که آیا فیصله‌های نشست‌های میان‌افغانی مورد قبول تمام نیروهای سیاسی در داخل کشور قرار می‌گیرد یا نه. بنابراین برای انتخابات باید آماده‌گی‌های لازم وجود داشته باشد و به موقع برگزار شود. افغانستان به یک حکومت برخاسته از اراده‌ی مردم که مشروعیت خودش را از رأی شهروندان بگیرد، ‌ضرورت دارد. قانون اساسی کشور حکم می‌کند که چنین انتخاباتی برگزار شود.

تمام نهادهای مسوول در برگزاری انتخابات از جمله کمیسیون مستقل انتخابات، ‌وزارت داخله و وزارت دفاع باید اقدامت لازم را روی دست گیرند تا آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات کامل شود. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید بدانند که اگر انتخابات به موقع برگزار نشود،‌ خودشان مسوول‌اند. آنان باید بدانند که هیچ کسی برگزار نشدن به موقع انتخابات را به گردن دیپلمات‌هایی که در دوحه برای ختم جنگ مذاکره می‌کنند، ‌نمی‌اندازد. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید وارد دیالوگ جدی با نامزدان شوند،‌ فهرست رأی‌دهنده‌گان را اصلاح کنند و تمام موانع فرا‌راه برگزاری انتخابات را برچینند. آن‌ها باید از طریق برگزاری نشست‌های خبری رسمی و دعوت از گزارش‌گران و مدیران رسانه‌ها برای نشست‌های غیر‌رسمی،‌ در مورد اقدامات‌شان اطلاع‌رسانی کنند. باید هرچه زودتر اختلاف‌هایی که بین کمیشنران و مقام‌های عالی اجرایی کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد،‌ رفع شود. اگر کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات مثل یک مشت واحد عمل کنند‌، حتا مداخله‌ی مخرب برخی از نهادها هم نمی‌تواند اثری روی آماده‌گی‌های کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد. افغانستان در حال حاضر یک جمهوری مبتنی بر قانون اساسی است. تداوم این جمهوری بسته‌گی به برگزاری انتخابات سالم دارد و این مسوولیت مشترک کمیسیون مستقل انتخابات،‌ حکومت، نامزدان و مجموع قشر سیاسی کابل است که باهم کار کنند تا یک انتخابات قابل قبول برگزار شود. با فرا‌رسیدن ماه میزان و برگزار نشدن انتخابات، ‌بدترین سناریو رخ خواهد داد؛ آن زمان نه حکومت کنونی مشروعیت مصلحتی خواهد داشت و نه مکانیزمی برای انتقال قدرت روی دست خواهد بود.

لینک اصلی: https://8am.af/take-the-election-seriously/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading