بازتاب نیوز

ده‌ها هزار شهروند الجزایر خواستار برپایی دولت غیرنظامی شدند

٢٢ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

مبارزه بر سر استقرار یک دولت غیرنظامی و دموکراتیک در الجزایر هم‌چنان ادامه دارد. روز جمعه در شهر الجزیره، پایتخت الجزایر و شهر وهران، دومین شهر بزرگ این کشور، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها آمدند. شرکت‌کننده‌گان در این تظاهرات خواستار برکناری دولت موقت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، پس از پایان رسمی دوره زمامداری رییس جمهور موقت الجزایر، عبدالقادر بن صالح، بار دیگر ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر در یک تظاهرات ضددولتی شرکت کردند. از دیگر نقاط الجزایر نیز اخباری مبنی بر برگزاری تجمعات اعتراضی گزارش شده است.

شرکت‌کننده‌گان در این تظاهرات خواستار یک دولت غیرنظامی در الجزایر شده‌اند. روز جمعه ۱۲ جولای بیست‌ویکمین جمعه‌ای است که مردم در اعتراض به ادامه کار دولت به خیابان‌ها می‌آیند. بر اساس اخبار منتشر شده، تظاهرات مردم الجزایر تا کنون آرام و مسالمت‌آمیز بوده است. این در حالی است که خبرگزاری فرانسه از بازداشت شدن شماری از معترضان در الجزیره خبر داده است.

روز سه‌شنبه، نهم جولای، دوره فعالیت عبدالقادر بن صالح رسماً به پایان رسید. بن صالح نسبت به وقوع هرج‌و‌مرج در الجزایر هشدار داده است. این در حالی است که قرار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مجدداً به تعویق افتاده است.

شورای قانون اساسی الجزایر اعلام کرده است که شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب جانشینی برای عبدالعزیز بوتفلیقه هنوز آماده نیست.

قرار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای اوایل ماه جولای پیش‌بینی شده بود. عبدالقادر بن صالح، رییس پارلمان الجزایر، پس از کناره‌گیری بوتفلیقه به عنوان رییس جمهور موقت این کشور انتخاب شده بود. براساس قانون اساسی، دوره زمامداری او می‌بایست پس از ۹۰ روز به پایان برسد و ظرف این مدت شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شود.

تظاهرات ضددولتی ابتدا در مخالفت با بوتفلیقه آغاز شده بود. بوتفلیقه که در ماه مارچ برای پنجمین بار خواستار نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شده بود، در اثر تداوم اعتراضات از کاندیداتوری خود صرف‌ نظر کرد.

رهبر ۸۲ ساله‌ و بیمار الجزایر به علت ادامه اعتراضات در اوایل ماه اپریل سال جاری، ناگزیر به کناره‌گیری شد.

کناره‌گیری بوتفلیقه و شروع دوره سه‌ماهه زمامداری بن صالح نیز منجر به پایان تظاهرات و اعتراضات مردم در روزهای جمعه نشد. مردم خواستار نظارت مستقل بر انتخابات بوده و از برپایی یک دولت دموکراتیک و غیرنظامی در الجزایر دفاع می‌کنند.

عبدالقادر بن صالح اعلام کرده است تا زمانی که انتخابات برگزار نشود، او اداره کشور را برعهده خواهد داشت. این در حالی است که هنوز روشن نیست انتخابات تحت چه شرایطی و در چه زمانی برگزار خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/tens-of-thousands-of-algerian-citizens-demanded-the-establishment-of-a-civilian-government/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading