بازتاب نیوز

زدوخورد در ۱۰۰ متری فرماندهی پولیس قلعه‌ی‌نو

٢٢ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

سیدحسن حسینی

حوالی ساعت یک بعد از ظهر دیروز، سه مهاجم طالب با حمله بر هتلی در ۱۰۰ متری فرماندهی پولیس در شهر قلعه‌ی‌نو، مرکز ولایت بادغیس، شش پولیس را به شمول آمر حوزه‌ی سوم امنیتی کشتند، پنج پولیس را زخمی کردند و شش غیر نظامی را مجروح ساختند. در بین غیرنظامیان یک زن و یک کودک هم شامل‌اند. این حمله زمانی اتفاق افتاد که مردم در چوک «پسته‌» در شهر قلعه‌ی‌نو در حال رفتن به سمت مساجد بودند. نجیب‌الله دادفر، سخنگوی والی بادغیس در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح گفت که قصد طالبان ایجاد آشوب در شهر بود، اما نیروهای دولتی نشان دادند که توان مهار کردن اوضاع را دارند.

در نهایت حمله‌ی طالبان با از پای در آمدن هر سه مهاجم خاتمه یافت، اما لحظات پر شور و اضطرابی را برای مردم، نیروهای امنیتی و ساکنان هتل به یادگار گذاشت.

 

ناامنی دامنه‌دار بادغیس

با گذشت چندین هفته ولایت بادغیس هنوز ناامن توصیف می‌شود. پیش از این بر پایه‌ی گزارش‌ها، ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به دست طالبان سقوط کرد و پس از تصرف کامل آن از طرف طالبان، بیش‌تر ساکنان این ولسوالی به مناطق دور و نزدیک گریختند. طالبان با سقوط مرکز ولسوالی، ساختمان فرماندهی پولیس را به آتش کشیده و تجهیزات ساختمان اداری ولسوالی را درهم شکستند.

از سه هفته به این طرف بیش‌تر از ۵۰۰ نیروی نظامی پولیس و ارتش در کندک سوم واقع در این ولسوالی «در محاصره‌ی طالبان» قرار دارند.

وضعیت امنیتی در ولسوالی جوند این ولایت هم تعریف چندانی ندارد. ولسوالی قادس این ولایت هم از گزند طالبان در امان نمانده است و برخی از ساکنان آن با رها کردن خانه و کاشانه، جان‌های‌شان را برداشته و به نقاط نسبتاً امن پناه برده‌اند. طالبان در ولسوالی «مقر» و «غورماچ» ولایت بادغیس هم جولان می‌دهند و از دید شورای ولایتی این ولایت، دولت ظاهراً اراده‌ای برای ایستاده‌گی مقابل این گروه ندارد.

طالبان با تصرف مناطق اصلی و شاهراه‌های دو طرف هرات-بادغیس و بادغیس-فاریاب، ساکنان مناطق دور و نزدیک برخی از ولسوالی‌ها و مرکز شهر را با تحریم اقتصادی مواجه کرده‌اند.

 

والی بادغیس برکنار شود

اوضاع امنیتی در بادغیس به حدی نگران‌کننده شده که روز جمعه پس از ادای نماز ظهر، فعالان مدنی و شماری از ساکنان مرکز ولایت بادغیس با شعارهای مختلف علیه والی این ولایت، از دولت مرکزی خواهان برکناری وی شدند. معترضان در شعارهای‌شان والی بادغیس را به «بی‌کفایتی» متهم کرده و گفتند که وی توان مدیریت اوضاع ناآرام بادغیس را ندارد. به گفته‌ی معترضان، عبدالغفور ملکزی‌، والی ولایت بادغیس ضعف مدیریتی دارد و همین قضیه سبب گسترش ناامنی‌ها در این ولایت شده است.

عبدالرازق صدیقی، از فعالان مدنی در ولایت بادغیس در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح از بر افراشتن خیمه‌ی اعتراضی مقابل دفتر والی بادغیس خبر می‌دهد. آقای صدیقی می‌گوید که فعالان مدنی و ساکنان ولایت بادغیس بدون قید و شرط خواهان برکناری والی فعلی و معرفی والی دیگری از مرکز کشور هستند. او می‌افزاید که طی چند ماه گذشته گراف ناامنی‌ها و جرایم جنایی در بادغیس بالا گرفته است. وی تصریح می‌کند که در مدت زمان مدیریت والی بادغیس، طالبان نسبت به هر زمان دیگری قدرت بیش‌تری یافته‌اند و روحیه‌ی نیروهای امنیتی تضعیف شده است.

 

دفاع والی بادغیس

در همین حال عبدالغفور ملکزی والی ولایت بادغیس در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح، معترضان را عده‌ای «انگشت‌شمار» می‌خواند. به باور آقای ملکزی، «مشکلات و خصومت‌های شخصی» سبب شده که عده‌ای از مردم علیه وی دست به اعتراض بزنند. او این افراد را «خود غرض» خواند که با اعتراض مقابل دفترش وی را به ناکارآیی متهم کرده‌اند. والی بادغیس هم‌چنان تصریح کرد که مشکلات مردم بادغیس را با مرکز کشور در میان گذاشته شده است و در صورت لزوم، به گفته‌ی او، وی با یک مکتوب آمده و با یک مکتوب هم می‌رود.

والی بادغیس از راه‌اندازی عملیات نیروهای هوایی کشور علیه مواضع طالبان سخن زد و گفت که برای مهار ناامنی‌ها در این ولایت، برنامه‌های عملیاتی بیش‌تری روی دست گرفته می‌شود.

 

ضعف روحیه‌ی جنگی سربازان

با این وصف، شورای ولایتی بادغیس نگران وضعیت این ولایت است. برخی از اعضای شورای ولایتی بادغیس می‌گویند با آن‌که طی یکی دو روز گذشته وضعیت امنیتی بادغیس اندکی آرام بوده، اما حضور گسترده‌ی طالبان و تجدید نیروی این گروه در این ولایت، خطرآفرین است. آنان با نگرانی از حمله‌ی دیروز طالبان به مرکز ولایت بادغیس، آن را در نوع خود بی‌پیشینه می‌خوانند.

بهاءالدین قادسی، عضو شورای ولایتی بادغیس در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، روحیه‌ی نیروهای امنیتی را در ولایت بادغیس ناآرام توصیف کرد. آقای قادسی می‌گوید که از ماه حوت سال گذشته تا همین اکنون، آتش جنگ در چند ولسوالی بادغیس از جمله بالامرغاب این ولایت شعله‌ور است و تداوم آن توان ایستاده‌گی نیروهای امنیتی مقابل طالبان را ضعیف کرده است.

این عضو شورای ولایتی اضافه کرد که طالبان در بخش‌های زیادی از بادغیس دست به ناامنی می‌زنند و دولت باید جلو آنان را بگیرد. او با آن‌که از راه‌اندازی عملیات هوایی نیروهای ارتش یادآوری کرد اما افزود که نیاز است شدت عمل دولت در برابر طالبان بیش‌تر شود.

به گفته‌ی آقای قادسی، حلقه‌ی تنگ محاصره‌ی اقتصادی و امنیتی طالبان در ولایت بادغیس، گلوی مردم را هر لحظه بیش‌تر می‌فشارد.

 

محل ترانزیت مواد مخدر

بادغیس در غرب کشور از ولایت‌های ناامن افغانستان به شمار می‌رود. این ولایت با هرات، غور، فاریاب و ترکمنستان هم‌مرز است. کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اخیراً این ولایت را مکان نسبتاً مناسبی برای استفاده‌ی طالبان کرده است. ولسوالی‌های آب کمری، غورماچ، جوند، بالامرغاب بادغیس از مسیرهای اصلی ترانزیت مواد مخدر به بیرون از کشور و ولایت‌های افغانستان به شمار می‌روند.

به باور آگاهان گروه طالبان با تمرکز بر این ولایت سعی دارند تا مناطق بیش‌تری از آن را زیر تسلط‌شان در آورند تا از این طریق به ترانزیت مواد مخدر دست بازتری برای کسب عواید و حتا عضوگیری داشته باشند.

اوج حمله‌ی طالبان بر نیروهای امنیتی در این ولایت به همین چند ماه گذشته بر می‌گردد. درگیری بین طالبان و نیروهای امنیتی، سربازان ارتش را مجبور به فرار از غورماچ به مناطق مرزی و آن طرف نقطه‌ی مرزی دو کشور افغانستان و ترکمنستان کرد. پس از چند روز سربازان فراری دوباره از طریق بندر «تورغندی» به هرات آمده و وارد صفوف ارتش شدند.

با تمام این‌ها دیده شود که دولت با توجه به حمله‌ی دیروز طالبان بر هتلی در ۱۰۰ متری مقر فرماندهی پولیس این ولایت، چه تدبیری برای سرکوب و راندن آنان از محل روی دست می‌گیرد.

لینک اصلی: https://8am.af/crushing-in-100-meters-of-the-chapelino-police-headquarters/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading