بازتاب نیوز

نشست چهار جانبه بجینگ : طالبان به زودترین فرصت گفتگو با حکومت افغانستان را آغاز کند

٢٢ سرطان ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

نمایندگان امریکا، چین، روسیه و پاکستان در یک نشست چهار جانبه در شهر بجینگ، تأکید کردند که طالبان به زودترین زمان ممکن، گفتگو با حکومت افغانستان را آغاز کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا اعلامیه مشترک اشتراک کنندگان این نشست را منتشر کرده و نوشته است که این نشست در روز 10 تا 11 جولای برگزار شد و پاکستان بخشی از روز را در این نشست شرکت داشت.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که در این نشست به آغاز گفتگو میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، توافق شد.

آقای خلیل‌زاد افزوده که "ما به آغاز هر چه زودتر گفتگوهای بین الافغانی میان طالبان، حکومت افغانستان و دیگر افغان‌ها توافق نمودیم که این گفتگوها به زودترین زمان ممکن منجر به شکل گیری چارچوب صلح به شمول برنامهٔ فراگیر برای آیندهٔ سیاسی شود تا قابل قبول برای تمام افغان‌ها باشد."

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان همچنان گفته است که در این نشست توافق شده است تا دیگر "شرکای بین‌المللی" از این روند پشتیبانی کرده و به آنان بپیوندند.

او گفته که "ما همچنان بر ضرورت کاهش سطح خشونت در زمان فعلی و برقراری یک آتش‌بس همه جانبه و دائمی همزمان با مذاکرات بین‌الافغانی نیز توافق نمودیم."

وزارت خارجه امریکا گفته است که این نشست در ادامۀ دو نشست دیگر با حضور نمایندگان امریکا، روسیه و چین بوده است.

در اعلامیه مشترک اعضای این نشست که در وب سایت وزارت خارجه امریکا منتشر شده آمده است که اشتراک کنندگان، نقش پاکستان را در تسهیل گفتگوهای صلح افغانستان مهم عنوان کرده و از این کشور خواسته اند که افغانستان را در این روند کمک کند.

اعلامیه افزوده است: "اشتراک کنندگان نظریات شان را در مورد اوضاع فعلی و تلاش‌های مشترک برای دریافت یک راه حل سیاسی به‌ هدف دست‌یابی به صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه مطرح کردند."

نمایندگان این چهار کشور همچنان از برگزاری نشست‌های بین‌الافغانی در مسکو و قطر استقبال کرده اند و نیز از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان خواسته اند که به خشونت‌ها پایان داده و راه را برای برقراری آتش‌بس دایمی هموار کنند.

وزارت خارجه امریکا گفته است که این نوع نشست‌ها ادامه خواهد یافت و زمان و مکان آن از طریق کانال‌های دیپلماتیک این کشورها تعیین خواهد شد.

روند صلح افغانستان در ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته است. هفته گذشته یک نشست بین‌الافغانی در دوحه برگزار شد و همچنین هفتمین دور گفتگوی امریکا و طالبان پایان یافت.

هرچند گروه طالبان تاکنون حاضر به گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان نشده است، اما حکومت می‌گوید که انتظار می‌رود یک توافق نامه ابتدایی تا ماه سپتامبر امضا شود که زمینه ساز مذاکرات جدی صلح خواهد بود.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=148799

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading