بازتاب نیوز

غیابت طولانی مدت فرمانده قول اردوی 209 شاهین از وظیفه

٢٣ سرطان ١٣٩٨ پاسبانان

کابل- افغانستان (گ.ر.پ):

خبرنگار: مهرالله مهرداد

هم زمان با پیشبرد گفت و گوهای صلح و دومین نشست بین الافغانی میان حکومت و طالبان، هنوز هم در شمال کشور نبردهای سنگین میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح دوام دارد. اما در تازه ترین مورد یک منبع امنیتی به پاسبانان در شمال کشور گفته است که در این زمان سرنوشت ساز و حساس فرمانده قول اردوی 209 شاهین از دو هفته به این سو به دفتر کارش نرفته و در غیابت به سر میبرد. این منبع که نخواست نامش گرفته شود می گوید: «فرمانده قول اردوی شاهین از دو هفته به این سو به دفتر کارش نیامده است؛ ولی محمد احمدزی فرمانده قول اردوی شاهین در حالی که نبرد در ولایتی های شمالی شدت گرفته است ولی وی در حال حاضر به ترکیه رفته تا از رخصتی هایش استفاده کند.»

منبع ظاهرن گفته های زیاد دارد و از رازهای نیز پرده برداری میکند. او می افزاید: «در اوج نا امنی ها در شمال کشور فرمانده قول اردوی شاهین برای رخصتی به ترکیه رفته و همین اکنون در ولایت های فاریاب، سرپل، جوزجان، بلخ نبرد سخت میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد.» وی همچنان تأکید دارد که در غیابت این جنرال ارتش از وظیفه وضعیت امنیتی بدتر شد. «در نبود این فرمانده ارشد ارتش در شمال ولسوالی قوش تیپه جوزجان به دست طالبان سقوط کرد همزمان با سقوط این ولسوالی تلفات سنگینی به نیروهای امنیتی در این ولسوالی گردید. اما او برای سپری کردن وقتش به بیرون از افغانستان رفته است و مسؤولیت نبرد اکنون به معاون قول اردو سپرده شده است.»

در این میان معاون نخست ریاست جمهوری کشور وضعیت امنیتی شمال را تهدید آفرین و نگران کننده دانسته است. جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری گفته بود: «ولی محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی شاهین توان رهبری قول اردوی شاهین را ندارد. از همین رو وضعیت امنیتی شمال روز به روز بدتر و نگران کننده می شود، به باور من اگر این نا امنی ها مهار نشود من خودم دست به کار می شوم.» این هشدارها در حالی به فرمانده قول اردوی 209 شاهین داده شد که او در غیابت به سر میبرد، اما سر انجام کاسه صبر دوستم لبریز شد و دوباره با پوشیدن لباس نظامی به خطوط مقدم نبرد در شمال رفت. آقای دوستم همچنان گفته بود که برای تأمین امنیت در شمال به ویژه جوزجان نیاز به دستور رییس جمهوری ندارد.

از سوی هم در خبرنامه حزب جنبش آمده است: «جنرال دوستم با وجود که نگرانی هایش را از وضعیت امنیتی شمال با رهبری ارتش شریک ساخته بود ولی این نگرانی ها نادیده گرفته شدند تا اینکه آقا دوستم مجبور شد خود لباس نظامی بر تن کند و نبرد را در بخش های از ولایت جوزجان به عهده گیرد.» با این همه در خبرنامه های قول شاهین هر چند ازغیابت ولی محمد احمدزی چیزی گفته نشده است ولی در تمامی برنامه های نظامی آدم خان متین معاون قول اردوی شاهین همچون سرپرست اشتراک می کند.

دو روز پیش جنرال اسکات میلر فرمانده ناتو در افغانستان، یاسین ضیا معاون وزارت دفاع ملی، خوشحال سعادت معین ارشد امنیتی وزارت داخله، عبدالمتین بیک رییس ارگان های محل ومعاون ریاست امنیت ملی به ولایت فاریاب سفر کرده و وضعیت امنیتی این ولایت را به بررسی گرفتند، اما از رهبری قول اردوی شاهین با این مقام ها هیچ کسی حضور نداشت. برخی گزارش های دیگری نیز وجود دارد که فرمانده قول اردوی شاهین از سوی وزارت دفاع ملی از سمتش بر کنار گردیده و به جای او فرمانده دیگری به این سمت گماشته شده است، اما با تلاش های زیاد وزارت دفاع ملی از ابراز نظر در این مورد خود داری کرد.

The post غیابت طولانی مدت فرمانده قول اردوی 209 شاهین از وظیفه appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: https://pasbanan.com/dr/the-long-term-absenteeism-of-duty-of-209-shaheen-corps-commanding-officer/?utm_source=rss

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading