بازتاب نیوز

خواست طالبان از جاپان: خروج نیروهای امریکایی را تضمین کنید

٢٣ سرطان ١٣٩٨ پاسبانان

کابل- افغانستان (گ.ر.پ):

خبرنگار: فردوس رسولی

هم زمان با موفق پنداشتن دور هفتم گفت و گوهای صلح میان امریکا و طالبان، در تازه ترین مورد شیرمحمد عباس ستانکزی، عضو هیأت گفت‌وگوکننده ی طالبان می‌گوید که کشورهای اروپایی و آسیایی، به ویژه جاپان، قرار است خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تضمین کنند. او در گفت‌وگو با یک رسانه ی جاپانی گفته ‌است که این کشورها قرار است پس از امضای توافقنامه با حکومت افغانستان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را ضمانت کنند. این عضو گروه طالبان افزوده‌است: «بر بنیاد طرحی‌که ما درباره ی آن توافق خواهیم کرد، یک توافق‌نامه در برابر تضمین کننده‌گان امضا خواهد شد. امیدوارم که کشورهای اروپایی و آسیایی تضمین کننده‌گان این توافق باشند. در این باره تمامی طرف‌ ها تصمیم خواهند گرفت و جاپان یک کشور مهم است و می‌تواند در میان تضمین کننده‌گان باشد.»

شیر محمد عباس ستانکزی، تأکید ورزیده است که پس از آغاز روند بیرون شدن نیروهای امریکای از افغانستان، طالبان ماده‌های توافق‌نامه را با واشنگتن عملی خواهند کرد. ستانکزی، در بخش دیگر از سخنانش گفته‌است که برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هم زمان با حضور نیروهای خارجی در این کشور برای طالبان غیرقانونی و پذیرفتنی نیست. او به امریکا هشدار داده ‌است که در صورت برگزاری این انتخابات، که پیش از توافق صلح اتفاق بیافتد، طالبان بر نیروهای امریکایی در افغانستان حمله خواهند کردبرگزاری هرگونه انتخابات زیر «اشغال» نیروهای خارجی، غیرقانونی است؛ ما آن را نمی‌توانیم بپذیریم.»

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، یکی از شرط ‌های اصلی گروه طالبان برای حاضر شدن در میز گفت ‌وگو با حکومت افغانستان است. این گفته ها در حالی مطرح می شود که در حال حاضر زلمی خلیلزاد رییس هیأت گفت و گو کننده امریکا با طالبان به واشنگتن رفته است تا جزییات دور هفتم گفت و گوها را با مقام های امریکایی شریک سازد.

The post خواست طالبان از جاپان: خروج نیروهای امریکایی را تضمین کنید appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: https://pasbanan.com/dr/taliban-demand-from-japan-guarantee-the-withdrawal-of-us-troops/?utm_source=rss

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading