بازتاب نیوز

دانش: اشرف‌غنی «پاک‌‌ترین» است، ادعای آزار جنسی زنان، شایعه است

٢٣ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری افق

سرور دانش؛ معاون دوم اشرف‌غنی می‌گوید که اتهام‌های مطرح‌شده از سوی برخی چهره‌ها و افراد علیه ارگ ریاست جمهوری مبنی بر آزار و اذیت جنسی زنان در این نهاد، شایعه و عقده‌گشایی است و آقای غنی نیز «پاک‌ترین» فرد در حکومت است.

آقای دانش که امروز (یکشنبه، ۲۳ سرطان) در نشست «هماهنگی نهادهای حقوق زنان در مبارزه با خشونت علیه زنان» در کابل صحبت می‌کرد، ادعاهای مطرح‌شده از سوی برخی مقام‌های پیشین حکومت و شماری از زنان در زمینه استخدام زنان در قبال برقراری رابطه جنسی در ارگ و سایر نهادهای حکومتی را بی‌اساس و به‌هدف کمپاین انتخاباتی خواند.

او همچنین اشرف‌غنی را «پاک‌ترین» فرد در حکومت خواند و گفت که برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تلاش می‌کنند که حکومت را نزد مردم بی‌اعتبار بسازند.

از طرف دیگر، سرور دانش از دادستانی کل کشور خواست که در این مورد بررسی جدی کند و اگر این اتهام‌ها ثابت شد، چهره‌های عاملان آن را افشا و آنان را مجازات سنگین کند.

او گفت که رهبری حکومت از هیچ مجرم و جنایتکاری حمایت نمی‌کند و اگر اتهام‌ها ثابت نشد کسانی که آن را مطرح کرده‌اند باید به جزای اعمال‌شان برسند.

اتهام‌های آزار و اذیت جنسی زنان در ارگ ریاست جمهوری برای نخستین‌بار از سوی حبیب‌ احمدزی؛ یکی از مشاوران پیشین اشرف‌غنی مطرح شد. او در گفتگو با یک شبکه محلی گفت که برخی حلقات اطراف رییس جمهور زنان را در مقام‌های بلند دولتی در بدل «برقراری رابطه جنسی» مقرر می‌کنند. او این ادعایش را بعدا در گفتگویی مفصل با خبرگزاری افق نیز تکرار کرد.

پس از آن دادستانی کل از آغاز بررسی‌ها در این مورد خبر داد و گفت که آقای احمدزی حاضر نشده به این نهاد اسناد و مدارکش را ارائه کند. حبیب احمدزی گفته‌بود که به این نهاد اعتماد ندارد و مدارکش را در حضور رسانه‌ها، علما، جامعه مدنی و ناظران ارائه خواهد کرد.

در تازه‌ترین مورد نیز شبکه‌ بی‌بی‌سی در تحقیقی دریافته که زنان در ارگ و ادارات دولتی از سوی مشاوران رییس جمهوری و نیز برخی مقام‌های ارشد کابینه، آزار و اذیت جنسی شده‌اند. شش زنی که سابق کارمند حکومت بوده‌اند به این رسانه گفته‌اند که از سوی این مقام‌ها حتی با خشونت وادار به «عمل جنسی» شده‌اند.

در همین حال آقای دانش حضور زنان در ادارات دولتی را از دستاوردهای حکومت می‌خواند و می گوید که شمار زیادی از زنان در پست‌های بلند دولتی و نیز در ولایات به عنوان قاضی، شهردار و والی مقرر شده‌اند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/116490

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading