بازتاب نیوز

نگرانی‌ها از افزایش افراد مسلح غیر مسئول در بدخشان

٢٣ سرطان ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

افزایش افراد مسلح غیر مسئول باشندگان ولایت بدخشان را نگران ساخته است.

باشندگان این ولایت با انتقاد از گشت و گذار افراد مسلح غیر مسئول در شماری از ولسوالی‌ها و شهر فیض آباد مرکز این ولایت می‌گویند که حضور روز افزون افراد مسلح غیر مسئول سبب آزار و اذیت مردم شده و آنان نگران ادامه‌ این وضعیت اند.

معراج الدین ۴۵ ساله باشنده ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان به روز شنبه ۲۲ سرطان به رادیو آزادی گفت که ۷ روز قبل افراد مسلح غیر به نام عبدالبصیر که باشنده اصلی ولسوالی شهدا است و اکنون در ولسوالی اشکاشم زندگی می‌کند، دختر۲۰ ساله‌اش که شیرین گل نام داشت، اختطاف کرده و می‌خواست به جای نامعلوم انتقال دهد که از سوی پولیس بازداشت شد.

اکنون معراج الدین پدر شیرین گل می‌گوید که در اثر درگیری پولیس با عبدالبصیر نام، چشم راستش را از دست داده است.

وی افزود: "برادر زاده‌ام به من زنگ زد که کاکا بیا که دخترت را یک نفر به جای نامعلوم باخود می‌برد، دست برادر و برادر زاده ام را بسته کرده می‌خواست دخترم را به طرف کوه ببرد، دخترم را ببرکت خدا نجات دادم، بعد از یک ساعت من زخمی شدم، بعداً شخص متهم را دستگیر کردیم ، فعلاً در پیش پولیس است، نمی فهمم که وی را حکومت رها می‌کند یا بندی."

از سوی هم شیرین گل دختر اختطاف شده از سوی عبدالبصیر به رادیو آزادی می‌گوید که او هنگامی‌که با کاکا و پسرکاکایش از مکتب به خانه می‌رفت در مسیر راه عبدالبصیر نام که مجهز با سلاح بود، پس از بستن دست و پای کاکا و پسر کاکایش، وی را به طرف کوه با خود بُرد.

شرین گل می‌گوید: "از دستم گرفت و می‌خواست من را با خود ببرد، در این وقت کاکایم و بچه کاکایم آمدند، دست او هر دو را بسته کرد، دست‌های مه را هم بست، گفت که پیش قواماندان ما می‌برمت، حالا می‌خواهم که این شخص بندی شود."

از سوی هم محمد امین قوماندان پولیس ولسوالی اشکاشم به رادیو آزادی می‌گوید، عبدالبصیر نام یکی از افراد مسلح غیر مسئول است.

به گفته قوماندان امنیه این ولسوالی، پس از نیم ساعت درگیری سر انجام پولیس موفق به رهایی شیرین گل از چنگ عبدالبصیر نام شد و شخص مجرم نیز از سوی پولیس بازداشت گردید.

آقای امین گفت: "واقعاً دختر را در کوه بالا کرده بود، وقتی‌که ما این قضیه را دیدیم، باز فیرهای هوایی کردیم، وقتی‌که عبدالبصیر نام ما را دید دختر را رها کرد و خودش فرار کرد، سر انجام پس از نیم ساعت یا زیادتر درگیری موفق شدیم که عبدالبصیر نام را دستگیر کنیم."

قوماندان امنیه اشکاشم می‌گوید که متهم بس از ۷۲ ساعت از ولسوالی اشکاشم به شهر فیض آباد مرکز بدخشان انتقال داده شده است و قرار است امروز یا فردا به سارنوالی معرفی گردد.

از سوی هم اسدالله محمدی قوماندان امنیه بدخشان هر چند از حضور پُر رنگ افراد مسلح غیر مسئول در شهر و ولسوالی‌های بدخشان اظهار نگرانی می‌کند اما تأکید دارد که به زودی این افراد از سوی نیروهای دولتی بازداشت خواهند شد.

وی گفت: "افراد مسلح غیر مسئول نه تنها در بدخشان بلکه در سراسر کشور یک چالش اند، ما یک گارنیزیون آماده کردیم، باید اول از شهر فیض آباد آغاز کنیم."

هر چند معراج الدین پدر شیرین گل از کارکرد نیروهای پولیس ولسوالی اشکاشم در جهت بازداشت کردن متهم به نیکی یاد می‌کند اما نگران این است که مبادا عبدالبصیر متهم بزودی رها شود.

معراج الدین می‌گوید در کنار این‌که دخترش بدنام شده است، چشم خودش به اثر فیر مرمی عبدالبصیر نام کور شده‌است.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30054576.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading