بازتاب نیوز

کار ساخت کمپلکس اداری دارالامان از سویی رییس جمهورغنی افتتاح شد

٢٣ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری بخدی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور سنگ تهداب کمپلس اداری دارالامان را گذاشت و از امروز کار ساخت فاز اول این مجتمع بزرگ اداری کشور آغاز شد.

در مراسمی که به همین منظور قبل از چاشت امروز یک‌شنبه ( ۲۳ سرطان) برگزار شده بود، رییس جمهورغنی گفت که با تکمیل شدن کمپلکس اداری، مرکز شهر دوباره به شهروندان کابل واگذار خواهد شد.

آقای غنی افزود: ” صد سال قبل مردم چهاردهی، زمین‌های زراعتی خود را به شاه امان‌الله خان تسلیم کردند و امروز همت افغانی را می‌بینید، همت افغانی این است که گذشته خود را احیا کند.”

فاز اول کمپلکس اداری قصر دارالامان، شامل وزارت مالیه، بانک افغانستان و پشتنی بانک می‌شود. گفته می‌شود که فاز دوم این پروژه، مربوط به نهادهای عدلی و قضایی است.

در همین حال گفته شده که کار ساخت ساختمان وزارت عدلیه نیز در همین ساحه به پایان رسیده است.

وزارت‌ها و ادارات دیگر از جمله وزارت شهرسازی و اراضی، تحصیلات عالی، اقتصاد و تعمیر اداری پارلمان نیز، شامل این برنامه استند.

در همین حال وزارت شهرسازی هدف از ساخت کمپلکس اداری دارالامان را ایجاد مجتمع اداری و موجودیت سهولت‌های لازم در یک مکان واحد، ایجاد هماهنگی بین نهادهای دولتی و سازمان‌دهی فضای داخلی شهری، کاهش سفرهای داخل شهری شهروندان غرض اجرای امور اداری مربوطه‌شان به ادارات مختلف، کاهش حجم ترافیک، کاهش اتلاف وقت مراجعین ادارات و کاهش هزینه‌های امنیتی و مراقبتی ادارات گفته است.

این سیستم به گونه‌ی است که تمام ادارات مستقل و وزارتخانه‌ها همه باهم در یک آدرس معین مصروف فعالیت و ارائه خدمات خواهند بود که از تسهیلات کُلی و مشترک چون مساجد، سالون های کنفرانس، مراکز (آموزش و ارتقاء ظرفیت)، رستورانت ها، پارک‌های تفریحی و پارکینگ وسایط می‌توانند استفاده به عمل‌آورند.

نقشه کمپلکس اداره دارالامان

رییس جمهور غنی، پیش از این گفته بود که با آغاز بازسازی قصر دارالامان، فصل ناتمام شاه امان‌الله خان از سر گرفته می‌شود.

آقای غنی، گفته بود که قرار است قصر دارالامان پس از بازسازی به منظور برگزاری مراسم بزرگ ملی استفاده شود.

قصر دارالامان، در سال ۱۳۰۶ توسط شاه امان‌الله خان ساخته شد؛ اما در زمان حکومت‌های کمونیستی تخریب و سپس در جنگ‌های تنظیمی کاملاً ویران شد.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D9%84%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%DB%8C/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading