بازتاب نیوز

مهاجمان انتحارکننده در بادغیس: برای هدف قراردادان همه دستور گرفته بودیم

٢٣ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: دو نفر از پنج مهاجمان انتحاری که روز شنبه، بیست‌ودوم سرطان بر هوتلی در شهر قلعه نو بادغیس حمله کرده بودند، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی اعتراف کرده‌اند که برای هدف قراردادن و «کشتن» همه، دستور گرفته بودند.

پنج حمله‌کننده انتحاری وابسته به گروه طالبان حوالی ۱۲:۳۰ چاشت روز گذشته بر هتلی در ۱۰۰ متری فرماندهی پولیس در شهر قلعه‌ی‌نو، مرکز ولایت بادغیس حمله کردند و برای ساعاتی با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

این حمله پس از نزدیک به شش ساعت مهار شد. وزارت دفاع ملی گفته است که سه نفر از مهاجمان در درگیری با نیروهای دولتی کشته و دو مهاجم دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

با این حال، وزارت دفاع ملی ویدیویی از اعترافات این دو فرد بازداشت شده به نشر رسانده است. این دو مهاجم که در حمله بر هوتلی در شهر قلعه‌ی‌نو دست داشته‌اند، به صراحت اعتراف می‌کنند که برای «کشتن» همه دستور گرفته بودند.

یکی از این مهاجمان می‌گوید که از سوی «ملا نورآغار و اسحاق پهلوان» که ظاهراً از فرماندهان گروه طالبان اند، برای انجام حملات در شهر قلعه‌ی‌نو فرستاده شده‌اند. او در پاسخی این‌که برای کشتن چه کسانی مأمور شده بود، می‌گوید: «هر کس که برابر شد.»

وزارت دفاع ملی شمار قربانیان حمله روز گذشته در شهر «قلعه‌ی‌نو» بادغیس را «چهار کشته و ۲۰ زخمی» اعلام کرده است. همه زخمیان غیرنظامیان هستند.

پس از آغاز حملات مهاجمان انتحاری در مرکز بادغیس، گروه طالبان مسوولیت این رویداد را به دوش گرفت و هدف حمله را نیز فرماندهی پولیس بادغیس اعلام کرد.

ارگ ریاست جمهوری نیز به این حمله گروه طالبان واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده است. ارگ در خبرنامه‌ا‌ی نوشته است که طالبان به رغم تعهد‌شان در نشست بین‌الافغانی قطع، از کشتار مردم بی‌گناه و آسیب رساندن به تأسیسات عام‌المنفعه دست‌بردار نیستند. در خبرنامه آمده است: «طالبان در قطع‌نامه هشت ماده‌ای نشست دو روزه بین‌الافغانی قطر، تعهد کرده بودند که از صدمه رسانیدن به اهداف ملکی و تاسیسات عام المنفعه و مؤسسات تعلیمی و تحصیلی، دست می‌کشند و تلفات ملکی را به صفر می رسانند.»

نشست بین‌الافغانی صلح قطر در تاریخ شانزدهم و هفدهم ماه روان برگزار شد. شرکت‌کننده‌گان این نشست با صدور یک قطع‌نامه‌ی هشت ماده‌ای بر کاهش خشونت‌ها، تقلیل تلفات غیرنظامیان تا سرحد صفر و تضمین حفاظت از ملکیت‌های عامه تأکید کرده بودند.

لینک اصلی: https://8am.af/suicide-attackers-in-badghis-we-were-all-ordered-for-the-purpose-of-the-contractors/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading