بازتاب نیوز

سیلاب‌های موسمی در جنوب آسیا ده‌ها قربانی گرفت

٢٣ سرطان ١٣٩٨ دويچه وله

مقام‌ها و منابع خبری روز یک‌شنبه اعلام کردند که تعداد قربانیان سیلاب‌ها و لغزش زمین در جنوب آسیا به ۸۵ تن رسیده است. تنها در نیپال مقام‌ها از جان باختن ۵۰ تن در نتیجه جاری شدن سیلاب و لغزش زمین بعد از باران‌های شدید موسمی خبر داده اند. ده‌ها تن دیگر در این کشور هنوز ناپدید اند.

اداره هواشناسی نیپال از بالاترین درجه هشدار خبر داده و به مردمی که در نواحی دریای کوشی زندگی می‌کنند، توسط پیام‌های کوتاه کتبی (اس ام اس) اعلام کرده که مراقب اوضاع باشند. وزارت داخله این کشور گفته است: «اولویت نخست ما نجات جان انسان‌هاست؛ برای این کار همه منابع ما به کار انداخته شده است.»

در بنگله دیش در نتیجه رعد و برق، سیلاب و لغزش زمین ۱۶ تن جان دادند. اداره هواشناسی این کشور از موارد بیشتر لغزش زمین هشدار داده و به مردم توصیه کرده است به مناطق مصئون‌تری جابجا شوند.

سیلاب در نیپال

با بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، پولیس با استفاده از قایق‌‌ها مردم را به مناطق امن انتقال می‌دهد. بسیاری پدران و مادران فرزندان خود را روی شانه خود گذاشته و در حالی که سطح آب تا سینه شان می‌رسید، تلاش کردند خود را به جای مصئون برسانند.

در بنگله دیش حدود ۸۰۰۰ تن که در نتیجه این سیلاب‌ها خانه‌های خود را ترک کرده اند، در کمپ‌های ایجاد شده توسط حکومت مسکن‌گزیده اند.

باد و باران موسمی که از ماه جون آغاز می‌شود و تا سپتمبر ادامه می‌یابد، همه ساله در جنوب آسیا قربانی می‌گیرد و ویرانی به جا می‌گذارد. سال گذشته مجموع قربانیان در این منطقه به ۱۲۰۰ تن می‌رسید.

سازمان‌های امدادی برای مهاجران روهینگیا در جنوب بنگله دیش که همچنین از این باران‌های موسومی متاثر شده اند، جیره‌های غذایی توزیع می‌کنند. برنامه غذایی جهان روز جمعه گزارش داد که در این کمپ مهاجران یک کودک و یک فرد بزرگ‌سال جان داده اند.

«وضعیت جدی است»

 در هندوستان تیم‌های نجات در تلاش نجات باشندگان ۱۵۵۶ قریه سیل‌زده در ۲۱ منطقه ایالت شمال شرقی آسام اند. سازمان‌ها مصروف رساندن غذا و کمک‌های طبی به آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها اند. سطح آب دریای براهاماپوترا و رودخانه‌های دیگر بالا آمده و مناطق زیادی را زیر آب کرده است.

سیلاب در هند

یک مقام اداره مبارزه با حوادث گفت: «وضعیت سیلاب جدی است. در مجموع ۸۶۹ هزار نفر متاثر شده اند؛ یعنی یا بیجا شده اند، یا در خانه‌های شان گیر مانده اند و یا این که زمین، حاصلات و مواشی شان از بین رفته است.»

این مقام هندی افزود: «پنج تن را سیل برده است و یک تن در اثر لغزش زمین جان باخته است. همه این مواد تلفات از روز چهارشنبه به این سو اتفاق افتاده است.»

af/rsh (Reuters, AFP, dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B3%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D9%87%D9%87%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA/a-49585235?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading