بازتاب نیوز

فرانسه فرماندهی نیروی فضایی ایجاد می کند

٢٣ سرطان ١٣٩٨ دويچه وله

رئیس جمهور فرانسه از ایجاد فرماندهی نیروهای فضایی خبر داد. به این ترتیب، فرانسه یکی از قدرت های نظامی برتر جهان است که به تازگی قابلیت های نظامی اش را در فضا افزایش می دهد. چندی پیش امریکا از ایجاد نیروی فضایی خبر داده بود.

امانوئل ماکرون، روز یکشنبه اعلام کرد که کشورش برای نیروهای نظامی ملی اش یک فرماندهی جدید فضایی ایجاد می کند. ماکرون گفت که فضا "به یک مسئله واقعی امنیت ملی" تبدیل شده است؛ دلیلش هم افزایش سرمایه گذاری های نظامی ایالات متحده امریکا، هندوستان، چین و روسیه بالای این پدیده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه

رئیس جمهور فرانسه گفت که مرکز جدید فرماندهی فضایی در ماه سپتمبر ایجاد می شود و وظیفه ابتدایی اش "حفاظت بهتر" از ماهواره های فرانسه در فضا خواهد بود.

ماکرون این خبر را در سخنرانی گشایش جشن ملی "روز باستیل" در فرانسه اعلام کرد. این جشن در فرانسه و قلمروهای تحت سلطه اش برای گرامی داشت از روز یورش به زندان مخوف قلعه باستیل در پاریس و آغاز جنبشی تجلیل می شود که به انقلاب کبیر فرانسه منجر شد.

ماکرون به مقامات ارشد و نیروهای نظامی در آستانه رژه نظامی بزرگ روز یک شنبه گفت که فضای مجازی و فضای خارج از زمین "میدان های جدید تقابل" هستند.

رهبر فرانسه گفت یک دوکتورین جدید نظامی را تایید کرده است. او افزود این دوکتورین "ما را قادر به دفاع از خودمان در فضا و از طریق فضا" می سازد.

وی اضافه کرد که نیروی هوایی فرانسه به این ترتیب به "نیروی هوایی و فضایی" ارتقاء می کند و سرمایه گذاری های جدیدی به دست می آورد.

تصویرآرشیو از رزمایش نیروهای هوایی فرانسه

این اعلام ماکرون دقیقا همانند اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در رزو جشن ملی این کشور است. ترامپ نیز گفته بود که ایالات متحده امریکا ششمین شاخه نظامی اش را تا سال ۲۰۲۰ می سازد که "نیروی فضایی" خواهد بود.

قدرت های برتر جهان تلاش های شان را برای نظامی سازی فضا شدت بخشیده اند. چین، هندوستان، ایالات متحده امریکا و روسیه، همه سیستم های جنگ افزاری را امتحان می کنند که می تواند ماهواره ها را در فضا و شبکه های تولید انرژی را در زمین هدف قرار دهند.

مرتبط:  سیستم موشکی "اس-۴۰۰" چگونه سیستمی است و چرا ترکیه آن را می‌خواهد؟

فعالیت های نظامی، به شمول ماهواره های جاسوسی، ردیابی موقعیت ها، پارازیت زدن، حملات سایبری و ارتباطی می تواند به طور فزاینده ای در مدار زمین راه اندازی شود.  مقامات نظامی امریکا گفته اند که اردوی این کشور "در جریان چند سال دیگر" از طریق فضا قادر به نبرد خواهد بود.

به ویژه فرانسه در بودجه نظامی اش از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ تا چهار میلیارد دالر به دفاع فضایی اختصاص داده که نوسازی ماهواره های کلیدی ارتباطی، راه اندازی سه ماهواره نظارتی الکترومقناطیسی و مدرن سازی سیستم نظارت رادار فضایی را شامل می شود.

چهار تن از دیپلومات های ارشد در ماه جون به خبرگزاری رویترز گفته اند که پیمان نظامی آتلانتیک شمالی "ناتو" تلاش می کند فضا را در سال جاری به عنوان یک حوزه جنگی به رسمیت بشناسد.

Rsh/Af/mm/amp (AFP, dpa, Reuters)

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد «یک قدم کوچک برای (یک) مرد» (۲۰ جولای سال ۱۹۶۹)

  نیل ارمسترانگ پس از گام برداشتن بر روی کره ماه گفت: «این یک قدم کوچک برای (یک) مرد است و یک پرش بزرگ برای بشریت». بحث ها تا به امروز راجع به این که این جمله چگونه و چه زمانی به ذهن او رسیده و آیا او حرف صدادار «a» به معنای یک را (که نسبتا مهم) است، فراموش کرده، ادامه دارد.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد پرواز آغاز می شود (۱۶ جولای سال ۱۹۶۹)

  ساموئل سی فیلیپس، مدیر برنامه اپولو در مرکز فضایی کندی «کی اس سی» پیش از پرتاب فضاپیما، بر فعالیت ها نظارت می کند. اپولو ۱۱، نخستین فضاپیمایی که برای فرود بر کره ماه ساخته شده بود به تاریخ ۱۶ جولای سال ۱۹۶۹ به کره ماه پرتاب شد. سه فضانورد به نام های نیل ارمسترانگ، ادوین «باز» الدرین و مایکل کالینز سرنشینان این سفینه فضایی بودند.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد تلویزیون فضایی (۱۶ جولای سال ۱۹۶۹)

  در این روز هزاران تن در سواحل و سرک های نزدیک به «مرکز فضایی کندی» که پایگاه فضایی ناسا در فلوریدا است، خیمه زده بودند تا پرتاب اپولو را در یک محدوده نزدیک تعقیب کنند. حدود یک میلیون تن برای تماشای این پرواز تاریخی به این جا آمده بودند.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد (۱۶ جولای سال ۱۹۶۹) راکت به هوا پرتاب شد

  اما فقط هزاران تن از مردم هیجان زده نبودند که آن جا حضور داشتند. هزاران خبرنگار راجع به پرتاب اپولو ۱۱ گزارش دادند. مجموعا ۳۴۹۷ خبرنگار به طور رسمی ثبت شده بودند، همه آن ها در محوطه ویژه نمایندگان رسانه ها و مطبوعات گردهم آمده بودند. راکت به تاریخ ۱۶ جولای سال ۱۹۶۹ به هوا پرتاب شد.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد (۲۱ جولای سال ۱۹۶۹) سفینه اپولو بر روی کره ماه

  این عکس را مایکل کالینز گرفته است. سفینه اپولو در این تصویر دیده می شود و در پشت آن ماه را می توان دید. در حالی که ارمسترانگ و الدرین نخستین انسان هایی هستند که پا برکره ماه گذاشته اند، کالینز در سفینه ماند و ۲۱.۵ ساعت به دور ماه چرخید.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد کار گروهی (۲۰ جولای سال ۱۹۶۹)

  در بیانیه ناسا (اداره ملی فضایی ایالات متحده) که در سال ۲۰۰۹ نشر شد به نقل از کالینز آمده است: «... من می دانم که اگر بگویم بهترین جایگاه را در ماموریت سه نفره اپولوی ۱۱ داشته ام، دروغ گفته ام. اما می توانم با کمال صداقت و آرامش بگویم که از این جایگاهی که داشته ام، کاملا راضی هستم».

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد «اپولو فرود آمد!» اما ... (۲۰ جولای سال ۱۹۶۹)

  ارمسترانگ به تاریخ۲۰ جولای سال ۱۹۶۹ پیامی فرستاد: «سفینه اپولو فرود آمده است». اما اندکی طول کشید تا دو تن از آن ها توانستند بر روی ماه فرود بیایند. نخست آن ها باید پرواز برگشت را آماده می کردند. به تاریخ ۲۱ جولای نیل ارمسترونگ بر روی سطح ماه قدم گذاشت.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد نمونه شماره ۱۰۰۰۳ (۲۷ جولای سال ۱۹۶۹)

  ارمسترونگ و الدرین در طول ۲.۵ ساعت اکتشاف و تفحص بر روی کره ماه، ۴۷ پوند سنگ از سطح کره ماه جمع آوری کرده و به زمین آوردند. این تکه کوچک بخشی از آن است. در شش بار سفر به ماه، مجموعا ۲۴۱۵ نمونه جمع آوری شد که وزن آن به حدود ۴۰۰ کیلوگرم می رسد. این آثار جمع آوری شده و توضیحات راجع به آن در فهرستی به نام «کاتالوگ عکس و نمونه هایی از کره ماه» درج شده است.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد نشانی انسان در کره ماه

  فضانوردان فقط نمونه هایی از ماه به روی کره زمین نیاوردند، بلکه چیزهایی را در کره ماه باقی گذاشتند. این قطعه زینتی که به شکل شاخه درخت زیتون است و توسط نیل ارمسترانگ باقی گذاشته شده، بیشتر جنبه نمادین دارد. شاخه درخت زیتون نمادی برای صلح است. اما توپ های بازی گلف، عکس خانوادگی با کمره، آثاری از اندی وارهول و پر یک عقاب نیز در کره ماه باقی گذاشته شده اند.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد بازگشت به زمین (۲۴ جولای سال ۱۹۶۹)

  این گروه بدون هیچ خطری در اقیانوس آرام فرودآمد. این فضانوردان پس از رسیدن باید یک فرم گمرکی را پر می کردند و راجع به سنگ هایی که از کره ماه آوردند و تعداد آن توضیح می دادند. آن ها در پاسخ به این سوال که چه بیماری هایی دارند، نوشتند: «باید تشخیص داده شود». سپس این گروه سه نفره برای ۲۱ روز قرنطینه شدند.

 • اپولو ۱۱: نخستین باری که انسان بر کره ماه فرود آمد سوپراستارها در لباس های فضانوردی (۲۳ سپتمبر سال ۱۹۶۹)

  البته در این جا (مکسیکو سیتی) فضانوردان ماموریت اپولوی ۱۱ لباس فضانوردی بر تن ندارند، بلکه کلاه سمبررو بر سر و پانچو بر تن کرده اند. این سه فضانورد پس از پایان ماموریت شان در طول ۴۵ روز به ۲۴ کشور و ۲۷ شهر سفر کردند. ایالات متحده می خواست نشان دهد که حاضر است دانش فضایی اش را در اختیار کشورهای دیگر بگذارد. از این فضانوردان (در همه جا) مانند سوپراستارها استقبال می شد.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF/a-49585142?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading