بازتاب نیوز

ارگ ریاست جمهوری؛ بازیگر ناخشنود از مذاکرات صلح طالبان

٢٣ سرطان ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: به نظر می رسد ارگ ریاست جمهوری چندان از تحولات و اتفاقات اخیر خرسند نیست و عدم انعطاف طالبان در برابر دولت مرکزی و نپذیرفتن صحبت و مذاکره با نماینده گان ارگ در نشست دوحه، موجبات نارضایتی مجدد دولت را در پی دارد…

طبق اخبار و گزارشات نشر شده، برخی منابع طالبان مدعی شده اند که امریکایی ها پذیرفته اند تا ظرف مدت 18 ماه نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند و در صورت نهایی شدن گفتگوها و مذاکرات، توافقنامه‌ای در حضور نماینده گان سازمان های بین المللی و کشورهای منطقه بین امریکا و طالبان امضا خواهد شد و در این بین، سکوت و عدم واکنش دولت مرکزی افغانستان در قبال احتمال نشر خبرنامه مشترک طالبان و امریکا در جای خود قابل تامل و تفکر است. به نظر می رسد ارگ ریاست جمهوری چندان از تحولات و اتفاقات اخیر خرسند نیست و عدم انعطاف طالبان در برابر دولت مرکزی و نپذیرفتن صحبت و مذاکره با نماینده گان ارگ در نشست دوحه، موجبات نارضایتی مجدد دولت را در پی دارد.

صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری با برشمردن اهدف غنی در پایان دادن به جنگ و برقراری صلح، نسبت به اقداماتی که سبب خدشه دار شدن منافع ملی و دستاوردها می‌شود، هشدار داده و گفته که این اقدامات برای دولت پذیرفتنی نیست.

ارگ در ماه های اخیر با ابتکاراتی نظیر برگزاری نشست لویه جرگه تلاش نموده تا مدیریت روند صلح را به دست بگیرد ولی به دلایل مختلف از جمله سرسختی طالبان و عدم پذیرش این گروه برای مذاکره با دولت مرکزی و ناتوانی ارگ در ایجاد یک جبهه فراگیر و منسجم داخلی در ارتباط با صلح؛ موفق به عملیاتی کردن پلان ها و پروگرام های خود نشده است. عدم حضور نماینده گان دولت در نشست دوحه و نادیده گرفتن نقش دولت مرکزی در فرآیند صلح از جانب طالبان و سایر بازیگران خاصتاً ایالات متحده؛ نارضایتی ارگ و موضع‌گیری صریح مقامات سیاسی و امنیتی افغان را در گذشته به دنبال داشته است.

به نظر می رسد که ارگ علیرغم ناخشنودی از روند فعلی، تلاش دارد تا با خویشتن داری از ایجاد این مفکوره که دولت مرکزی در حال تخریب کوشش های ایالات متحده در صلح با طالبان است، اجتناب کند تا هزینه شکست این اقدامات به پای ارگ و غنی نوشته نشود.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/%D8%A7%D8%B1%DA%AF-%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading