بازتاب نیوز

سرور دانش خواهان بررسی اتهام‌های «رشوت جنسی»در ارگ و مجازات عاملان آن شد

٢٣ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری به اتهام‌ها در مورد «فساد اخلاقی در ارگ، رشوت جنسی و آزارواذیت زنان در ادارات دولتی» واکنش نشان داده و از لوی‌سارنوالی خواسته است که این اتهام‌ها را با «دقت» بررسی کند. آقای دانش که روز یک‌شنبه، بیست‌وسوم سرطان در «کنفرانس ملی هم‌آهنگی نهادهای مبارزه با خشونت علیه زنان» صحبت می‌کرد، گفت در صورتی که این اتهام‌ها به اثبات برسد، لوی‌سارنوالی باید بدون تردید افراد متهم و دخیل را افشا و بالاترین مجازات را بر آن‌ها تطبیق کند.

سرور دانش از جانب دیگر تأکید می‌کند در صورتی که این اتهام‌ها ثابت نشود، اتهام‌کننده‌گان باید مجازات و به پنجه قانون سپرده شوند.

معاون دوم ریاست جمهوری تصریح کرد که اتهام‌ها در مورد «فساد اخلاقی و رشوت جنسی» علیه حکومت و ادارات دولتی، دو بعد حقوقی، عدلی و قضایی و سیاسی دارد. او در بعد عدلی و قضایی از سارنوالی خواست که بی‌درنگ تحقیقات همه‌جانبه را در این مورد آغاز و در صورت اثبات عاملان آن را افشا بسازد تا به این ترتیب دامن حکومت از این اتهام‌ها زدوده شود. سرور دانش این اتهام‌ها را «جرایم و فسادهایی» توصیف کرد که به گفته او، با شریعت و قانون سازگار نیست و برای رهبری دولت نیز پذیرفتنی نبوده و از هیچ مجرمی در این راستا حمایت نخواهد کرد. او در عین حال گفت، در صورتی که این اتهام‌ها به اثبات نرسد «افراد مغرضی که دست به اتهامات بی‌اساس و ترویج فحشا می‌زنند و چهره بانوان عفیف و پاکدامن ما را مخدوش می‌سازند باید مجازات شوند.»

معاون دوم ریاست جمهوری هم‌چنان گفت که اتهام‌ها علیه ارگ و حکومت، جنبه سیاسی دارد و افراد برای اهداف کمپین انتخاباتی و یا مخالفت سیاسی و شخصی در هر موردی «حق و ناحق» به آدرس حکومت و به خصوص رییس جمهور دست به عقده‌گشایی می‌زنند تا با این شیوه خود را پاک جلو دهند و اذهان عامه را علیه حکومت مخدوش کند. سرور دانش رییس جمهور غنی را «زمام‌دار» پاک توصیف کرد و گفت که هر نوع جرم و تخطی از قانون یک امر شخصی و استفاده کردن از هر وسیله نامشروع برای رسیدن به اهداف سیاسی «بی‌انصافی و نامردی» است.

حبیب‌الله احمد‌زی، مشاور پیشین شورای امنیت رییس جمهور چندی پیش در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها ادعا کرد که شماری از وزیران و مشاوران رییس جمهور غنی در بدل چوکی از زنان تقاضای جنسی می‌کنند. ارگ ریاست جمهوری اما سخنان آقای احمدزی را بی‌اساس خواند. ‌هارون چخانسوری، سخنگوی پیشین رییس جمهور در این مورد گفته بود: «ادعاها را که آقای احمدزی کرده است، همه بی‌بنیاد و کاملاً دروغ است و بر اغراض شخصی استوار می‌باشد.» ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان از پی‌گیری این ادعاها توسط لوی‌سارنوالی خبر داد. از ادعای حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین رییس جمهور غنی مبنی بر موجودیت فساد اخلاقی و سوء استفاده از زنان در ارگ ریاست جمهوری حدود دو ماه می‌گذرد، اما چگونه‌گی بررسی این ادعا تا کنون روشن نیست.

لینک اصلی: https://8am.af/the-knowledge-server-wanted-to-investigate-the-charges-of-sexual-bribery-in-the-citadel-and-the-punishment-of-its-perpetrators/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading