بازتاب نیوز

دور بعدی گفت‌وگوهای بین‌افغانی تا سه هفته دیگر آغاز خواهد شد

٢٣ سرطان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-07-14 | 29 دقيقه پيش

برخی شرکت‌کنندگان نشست بین‌افغانی دوحه می‌گویند که قرار است در جریان ۲۰ روز یا یک ماه دیگر، دور بعدی گفت‌وگوهای بین افغانی در شهر سمرقند اوزبیکستان برگزار شود. هم‌زمان، دفتر مشاور امنیت ملی ابراز امیدواری می‌کند که این دور نشست، نسبت به دور گذشته، متمرکز‌تر، منظم‌تر و با دست‌آورد خوب برگزار شود. درهمین حال، برخی منابع از احتمال نهایی شدن توافق میان نمایندگان امریکا و طالبان در جریان یک ماه سخن می‌زنند.

پس از برگزاری نشست بین‌افغانی در دوحه میان شماری از سیاست گران، نمایندگان احزاب سیاسی، جامعه مدنی، زنان و برخی مقام‌های ارشد حکومت با نمایندگان طالبان، اکنون تلاش‌ها برای برگزاری دور دوم این نشست آغاز شده است.

برخی شرکت کنندگان نشست دوحه از احتمال برگزاری دور دوم این نشست در سمرقند اوزبیکستان سخن می‌زنند.

همزمان با این، مشاور امنیت ملی و سفیر آلمان در کابل درباره دور بعدی نشست بین افغانی دیدار و گفت‌وگو کرده و هردو طرف گفته اند که این روند در هماهنگی با حکومت افغانستان به پیش خواهد رفت.

حمدالله محب با اشاره به نشست اخیر قطر گفته که هرچند ملاحظاتی درباره آن وجود دارد اما یک آغاز خوب بوده می‌تواند.

این درحالیست که قرار است زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان پس از انجام مشوره با مسوولان شان، به زودی دوباره دور هفتم گفت‌وگوها را از سر بگیرند.

برخی منابع از احتمال نهایی شدن توافق میان امریکا و طالبان در یک ماه دیگر خبر می‌دهند.

همزمان یک منبع به تلویزیون یک از احتمال امضای موافقت نامه ابتدایی میان طالبان و امریکا در دو هفته آینده خبر میدهد. پیش از این نیز زلمی خلیل‌زاد از پیشرفت در گفت‌وگو با طالبان در بسیاری بخش‌ها سخن زده است.

سجاد محمدی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/38824-2019-07-14-11-00-08

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading