بازتاب نیوز

شورای نامزدان: سوء‌استفاده غنی از امکانات دولتی مضاعف شده است

٢٦ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

خلیل اسیر

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی وقعی به اعتراضات و پیشنهادات این شورا نگذاشته و برای عبور از «بحران» حاضر به تفاهم با نامزدان نشده است. شورای نامزدان پیش از این طی همایش‌ها و اعلامیه‌های مختلف، دوره قانونی کار حکومت وحدت ملی را در اول جوزای امسال پایان‌یافته اعلام کرده و خواستار تشکیل حکومت «سرپرست» در کشور شده است. این شورا هم‌چنان نسبت به عزل و نصب‌های ماه‌های اخیر در ادارات دولتی معترض است و می‌گوید که این عزل و نصب‌ها انگیزه انتخاباتی دارد. شورای نامزدان در اعلامیه‌ای که ناوقت روز سه‌شنبه منتشر کرد، اعلام داشت که محمداشرف غنی تا کنون به هیچ یک از پیشنهادات نامزدان معترض گوش نداده است.

این شورا در این اعلامیه در کنار آن‌که اتهامات تازه‌ای را علیه غنی مطرح کرده‌، پیشنهادی نیز برای برگزاری «انتخابات شفاف و عادلانه» در کشور ارایه کرده است. شورای نامزدان گفته است که غنی نه تنها به اعتراضات نامزدان گوش نداده است، که برعکس تلاش خود برای استفاده از منابع و امکانات دولتی در جهت انجام کمپین انتخاباتی پیش از وقت را مضاعف کرده است. به گفته این شورا، غنی در حال حاضر تلاش دارد تا تحت نام انتخابات، کمیسیون‌های انتخاباتی را وسیله قرار بدهد و بار دیگر قدرت را به گونه «غیرقانونی» به دست بگیرد.

با این حال، دوازده نامزد عضو این شورا پیشنهاد کرده‌اند که یک کمیته همکاری و حمایت از برگزاری «انتخابات آزاد و عادلانه» در کشور ایجاد شود. طبق این پیشنهاد، کمیته مذکور باید متشکل از نماینده‌گان نامزدان، احزاب، نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و یک تن از کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی باشد. در اعلامیه شورای نامزدان تأکید شده که این کمیته باید دارای لایحه کاری مشخص و هم‌چنان ساختار با‌صلاحیت ملی باشد.

طبق پیشنهاد شورای نامزدان، کمیته یادشده باید در این چهار زمینه کار کند:

– فراهم‌سازی فضای مساعد همکاری میان دولت، نامزدان، احزاب، نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و نهادهای انتخاباتی به منظور برگزاری انتخابات معتبر در مطابقت با قانون؛

– جلوگیری از مداخلات در امور نهادهای انتخاباتی و حفظ استقلال آن‌ها در مطابقت با قانون؛

– فراهم‌سازی زمینه‌های تقویت نظارت بین‌المللی بر انتخابات؛

– نظارت بر تطبیق طرز سلوک انتخابات و مواد این سند.

در ماده دوم این اعلامیه بر لغو تمامی تغییرات در تشکیلات دولت اعم از تزیید، تنقیص و ادغام که از اول جوزا به بعد انجام شده، تأکید شده است. هم‌چنان در این ماده خواسته شده که عزل و نصب‌هایی که از این تاریخ به بعد انجام گردد، نیز باید ملغا شود.

به همین شکل، در ماده سوم اعلامیه بر حفظ استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی و قطع هر نوع مداخله در امور این کمیسیون تأکید شده است. ماده چهارم این اعلامیه بر توقف سفرهای ولایتی غنی و استفاده «کمپینی» از امکانات و بودجه دولت تأکید کرده است. هم‌چنان در این ماده گفته شده که کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان باید «سوء استفاده» غنی از بودجه ملی، کُدهای ۹۱، ۹۲، ۹۵ و پول اپراتیفی را مورد بررسی قرار دهد.

هم‌زمان با این، جان بس، سفیر امریکا در کابل، در پیامی به رسانه‌ها از همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – چه کسانی که در حکومت هستند و چه کسانی که بیرون از حکومت قرار دارند – خواسته است که از منابع دولتی برای اهداف انتخاباتی استفاده نکنند. او توضیح داده است که تلاش برای استفاده از منابع دولتی مانند پول، گزینش افراد، اعمال صلاحیت‌ها و انجام عمل‌کردهایی که به نحوی کمپین شمرده می‌شود، نباید صورت گیرد. جان بس گفته است که مانند همه افغان‌ها انتظار دارد همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به قانون احترام بگذارند و برای برگزاری انتخابات شفاف تلاش کنند.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری در واکنش به این انتقادات می‌گوید که تلاش رهبری حکومت آن است که انتخابات به صورت شفاف و عادلانه برگزار شود. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، از جانب دیگر گفت که عزل و نصب‌ها در ادارات از صلاحیت‌های غنی است و تمام اقداماتی که او تا کنون انجام داده است، در مطابقت با قانون اساسی قرار دارد.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا «فیفا» می‌گوید که این نهاد از ماه‌ها به این طرف در تلاش است تا تمامی نامزدان را دور یک میز جمع کند و تعهد آن‌ها را نسبت به یک «منشور مدون انتخاباتی» به دست آورد. به گفته او، این منشور تمام اصول رفتاری نامزدان انتخابات را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه مشخص کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان امسال برگزار می‌شود. در این انتخابات به شمول غنی و عبدالله، هژده نفر نامزد هستند.

 

لینک اصلی: https://8am.af/candidate-council-the-abusive-use-of-state-owned-facilities-has-doubled/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading