بازتاب نیوز

'چهار نفر از اعضای ارکستر زهره در اسلواکی مفقود شدند'

٢٨ سرطان ١٣٩٨ بی بی سی

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که چهار نفر از اعضای ارکستر زهره، گروه موسیقی دختران افغانستان، پس از شرکت در یک جشنواره موسیقی از محل اقامت‌شان در یک هتل در یکی از شهرهای اسلواکی مفقود شده‌اند.

این خبرگزاری گفته است این گروه موسیقی در ۱۳ جولای (ژوئیه) در جشنواره "پوهودا" در شهر غربی ترنچین در نزدیکی مرز جمهوری چک در یک کنسرت شرکت کرده بودند. این خبرگزاری افزوده که ۴ نفر از اعضای این گروه در ۱۴ ژوئیه از محل اقامت‌شان مفقود شده‌اند.

احمد ناصر سرمست، بنیانگذار انستیتوی ملی موسیقی افغانستان و ارکستر زهره به بی‌بی‌سی گفت که: "هنوز در موقعیتی قرار ندارم که در این مورد چیزی بگویم. هنوز گروه به کابل نرسیده‌ است."

پلیس اسلواکی در جستجوی اعضای مفقود شده این گروه موسیقی است.

پلیس اسلواکی گفته است که اعضای این ارکستر پس از شرکت در جشنواره به هتل برگشته بودند اما صبح روز بعد، چند نفر از اعضای این گروه مفقود شدند.

رسانه‌های محلی اسلواکی گزارش داده‌اند که یکی از این دختران خویشاوندانی در آلمان دارد.

ارکستر زهره که همه اعضای آن دختران جوان هستند، پانزده سال پس از سقوط حکومت طالبان، در سال ۲۰۱۵ میلادی در چارچوب انستیتوت/انستیتوی ملی موسیقی افغانستان شکل گرفت.

رهبری این ارکستر را نگین خپلواک، ۲۲ ساله‌ بر عهده دارد. او نخستین رهبر ارکستر زن در تاریخ افغانستان است.

این ارکستر با ۲۴ عضو به چندین کشور اروپایی برای اجرای کنسرت سفر داشته است.

سال گذشته انسیتیوت ملی موسیقی افغانستان که ارکستر زهره هم بخشی از این نهاد است، برنده جایزه پولار، بالاترین جایزه موسیقی سوئد/سویدن شد که به "نوبل موسیقی" نیز معروف است. این جایزه سالانه برای قدردانی از موسیقی‌های برتر جهان در اشکال مختلف اهدا می‌شود.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-49045692

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading