بازتاب نیوز

شکایت باشندگان غزنی از افزایش جنگ و خشونت در این ولایت

٢٨ سرطان ١٣٩٨ دويچه وله

برای درک شدت ناامنی در ولایت غزنی نیاز نیست به ولسوالی های دوردست رفت. در شهر و حومه های آن نیز مردم آرامی ندارند. شب ها از نزدیکی های شهر صدای تیراندازی به گوش می رسد.

با عبور از شهر و برای رفتن به ولسوالی های امن، باید از مناطقی گذشت که طالبان در آنها فعالیت و نفوذ دارند. باشندگان مناطق امن این ولایت به مشکل می توانند از ولسوالی های ناامن عبور و مرور کنند.

محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به دویچه وله گفت در سال روان خورشیدی در کنار طرف های درگیر جنگ، تلفات زیادی به مردم ملکی وارد شده است.

محمد عارف نوری افزود: «۹۰ درصد تلفات غیرنظامیان در حملات مستقیم طالبان به خصوص حملات انتحاری در مکان های عامه و پرتاب راکت ها کشته و زخمی شده اند و ۱۰ درصد دیگر در جریان درگیری های مسلحانه جان باخته و یا هم زخمی شده اند.» 

سخنگوی والی غزنی اضافه کرد که بیشتر از ۷۰۰ عملیات نظامی هوایی و زمین برای تامین امنیت این ولایت انجام شده است و در این عملیات ها تلفات زیادی به طالبان نیز وارد شده است. نوری در این باره گفت: «در این عملیات های نظامی بیش از ۱۰۰۰ مخالف مسلح کشته شده اند. در میان آنان طالبانی هستند که از آن سوی خط دیورند آمده اند و همچنین طالبان خود غزنی نیز هستند.» این آمار را تا حالا هیچ منبع مستقل دیگری تایید نکرده است.

اما این عملیات ها و تلفاتی که مقام ها مدعی اند بر طالبان وارد کرده اند، باعث بهبودی وضعیت امنیتی نشده است. ناامنی ها همه روزه کشته و زخمی به جا می گذارد.

یکی از کسانی که در حمله انتحاری اخیر در غزنی زخم برداشته است، می گوید: «دستم حرکت ندارد. وضعیت اش خراب است. بخش هایی از بدنم چره خورده اند. سرم نیز زخمی است و گذشته از این دچار بیماری روانی شده ام. گوش هایم آسیب دیده اند و صدا سرم بد می خورد.»

مقام های امنیتی ولایت غزنی به مردم اطمینان داده اند که وضعیت امنیتی این ولایت رو به بهبود است. اما باشندگان ولایت غزنی از جنگ در این ولایت به ستوه آمده اند و از دولت مرکزی خواهان تامین امنیت این ولایت شده اند. این باشندگان با نگرانی می گویند که حتی در مکان های عامه مصون نیستند.

شاکر یکی از باشندگان ولایت غزنی می گوید: «وضعیت غزنی روز به روز خراب تر می شود. در مکاتب و دیگر مکان های عامه انفجار می شود. در مرکز شهر پولیس و کارمندان دولتی ترور می شوند. ما از دولت مرکزی می خواهیم که به این ولایت توجه کند.»

تصویرآرشیف: زخمیان حمله انتحاری اخیر در غزنی

داکتر باز محمد همت، رئیس شفاخانه ملکی غزنی به دویچه وله گفت تنها در چند هفته اخیر ۱۸۶ زخمی به این شفاخانه آورده شده اند.  او در این باره گفت: «تمام این ها غیرنظامی هستند. تمامی این افراد در رویدادهای جنگی کشته و زخمی شده اند.»  

نزدیک به دو هفته پیش در مربوطات مرکز ولایت غزنی در نتیجه انفجار یک موتربمب در نزدیکی یک مکتب و یک حوزه امنیتی ۱۹۰ تن کشته و زخمی شدند. بر بنیاد آمارها به جز هشت افسر پولیس همه قربانیان این رویداد غیرنظامیان به ویژه دانش آموزان مکتب بودند.

میرویس اسلمی 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D9%88-%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA/a-49650796?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading