بازتاب نیوز

فعالیت ۴۲ مرکز صحی کمیتۀ سویدن در میدان وردک پس از دو روز توقف آغاز شد

٢٨ سرطان ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

۴۲ کلینک صحی مربوط به کمیته سویدن در ولایت میدان وردک دو روز پس از مسدود شدن از سوی طالبان یک بار دیگر اجازۀ فعالیت در این ولایت را یافت.

با مسدود شدن این کلینیک‌ها شش هزار تن از خدمات صحی در میدان وردک بی‌بهره شده بودند.

این کمیته به روز چهارشنبه گفته بود که این کلینیک‌ها به‌خاطر تهدید طالبان مسدود شده‌اند.

از سوی دیگر وحیدالله مایار سخنگوی صحت عامه افغانستان روز جمعه در تویترش نوشت که آنعده از کلینیک‌های صحی که از سوی مخالفین مسلح دولت مسدود شده بودند، یک بار دیگر به فعالیت‌هایشان آغاز کردند.

داکتر خالد فهیم مسئول برنامه‌های کمیته سویدن در صحبت با رادیو آزادی گفت که این کلینیک‌ها فعالیت‌های شانرا قسماً آغاز کرده‌اند.

او بیشتر افزود: "اقدامات ابتدایی باز کردن کلینیک‌ها را روی دست گرفتیم، از کارمندان خواستیم دوباره به کارهای‌شان آغاز کنند، چون امروز جمعه است قسماً فعالیت‌ها آغاز شد، اما فردا شنبه به کلی آغاز خواهد شد."

آقای فهیم پیش ازین شام پنجشنبه به رادیو آزادی گفته بود که برای بازگشایی کلینیک‌های صحی در میدان وردک برخی از سران قومی با طالبان داخل گفتگو شده‌اند.

این کلینیک‌ها در ولسوالی‌های مختلف میدان وردک فعالیت دارند.

این کلینیک‌ها پس از یک حمله بالای یک کلینیک صحی در ولسوالی دایمیرداد میدان وردک که به تاریخ هژدهم سرطان رخ داد، مسدود شدند.

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند، گفته بود که ۴۲ کلینیک صحی کمیته سویدن را در واکنش به همین حمله مسدود کرده‌اند.

به‌گفتۀ مقام‌های میدان وردک، در این حمله چهار تن کشته شدند که در میان آن مسئول صحی گروه طالبان نیز شامل است.

اما هیومن رایتس واچ یا دیده‌بان حقوق بشر جمعه گذشته ۲۱م سرطان نیرو های کماندوی افغان را به کشتن چهار غیر نظامی در این حمله متهم کرد.

این اداره از حکومت افغانستان خواست تا در مورد حمله بر ولسوالی دایمیرداد تحقیقات جدی کند.

پس از مسدود شدن ۴۲ کلینیک صحی باشنده‌های میدان وردک شکایت کردند که از خدمات صحی بی‌بهره شده و با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30064983.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading