بازتاب نیوز

غنی: حمله‌کننده‌گان بر دانشگاه کابل فاسد و فاجر اند

٢٩ سرطان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، در واکنش به حمله روز جمعه بر دانشگاه کابل گفته است کسانی که این حمله را اجرا کرده‌اند فاسد و فاجر اند.

رییس جمهور افزوده است: «حمله به پوهنتون کابل، حمله به اطفال، پوهنتون‌ها، شفاخانه و غیرنظامی حمله بر تمدن است، بر دین است، بر عزت ملی ما است. هر کسی که مسوولیت این را برعهده می‌گیرد، خاین ملی است، فاسد است و فاجر است از اسلام بی‌خبر است.»

روز گذشته یک انفجار در برابر دروازه جنوبی دانشگاه کابل صورت گرفت. وزارت داخله نوعیت این حمله را موتربمب اعلام کرد که در پی آن ۸ نفر کشته شدند و ۳۴ نفر دیگر زخم برداشتند. گروه طالبان مدعی شده‌ است که این حمله ربطی به این گروه ندارد. حکومت اما  گفته است که این حمله کار گروه طالبان بود.

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست و در حالی که قرار است تا چند هفته دیگر مذاکرات آغاز شود، حمله بر غیرنظامیان کار ناروا است. او تصریح کرد: «وقتی مذاکره چند هفته بعد شروع می‌شود، چرا بر افراد بی‌گناه حمله می‌کنید، اگر سر من حمله می‌کنید، حق دارید. به افتخار شهادت را به خاطر این وطن قبول دارم.»

همین گونه آقای غنی که روز شنبه، بیست‌ونهم سرطان در سمپوزیم بین‌المللی شهری در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، گفت که مردم افغانستان به زور هیچ‌کسی تسلیم نمی‌شود و طالبان نیز باید درک کند که با افغان‌های صاحب اراده طرف است.

از جانب دیگر، رییس جمهور می‌گوید که هیچ طرفی به اندازه حکومت افغانستان روی برقراری صلح تأکید ندارد. او افزود که صلح هدف دولت است اما خشونت راه را بر هم‌پذیری می‌بندد.

هم‌چنان رییس جمهور گفت که حکومت از گروه طالبان خط تسلیمی نخواسته است، بل‌که این گروه را برای مذاکره‌ی آبرومندانه به هدف برقراری صلح پایدار در کشور، دعوت کرده است.

رییس جمهور در حالی خشونت را سدی در برابر هم‌پذیری می‌داند که در این اواخر سطح خشونت‌ها در کشور افزایش یافته است. این در حالی است که طرف‌های جنگ در نشست بین‌الافغانی قطر روی کاهش خشونت‌ها تأکید کرده بودند.

لینک اصلی: https://8am.af/rich-attackers-on-kabul-university-are-corrupt-and-fagger/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading