بازتاب نیوز

ارشدترین مقام های حکومت وحدت ملی افغانستان در مورد صلح و انتخابات چه گفتند؟

٢٩ سرطان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-07-20 | 21 دقيقه پيش

رییس جمهور غنی عاملان انفجار در برابر دروازه‌ی دانشگاه کابل را خاینان ملی، منافق و بی‌خبر از اسلام می‌خواند و می‌گوید: صلح خواست همه‌ی مردم افغانستان است، اما کشتار افراد ملکی، راه رسیدن به همدیگرپذیری نیست. همزمان رییس اجرایی می گوید که اگر حکومت موقت بخشی از بسته‌ی صلح باشد، با آن مخالف نیست. از سوی معاون دوم رییس‌جمهوری  تاکید دارد که بدون آتش‌بس، سخن‌گفتن از صلح یک شعار بی‌محتوا خواهد بود.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در سمپوزیم جهانی شهری امروز شنبه در کاخ ریاست جمهوری عاملان انفجار در برابر دانشگاه کابل را منافق، خاین ملی و بی‌خبر از دین اسلام می‌خواند و تاکید می‌کند که حمله بر دانشگاه حمله بر عزت مردم افغانستان است.

همزمان، او تاکید دارد که صلح خواست تمام مردم افغانستان است، اما کشتار مردم بی‌گناه، راه رسیدن به هم‌دیگرپذیری نیست.

در پیوند به سوژه‌ی اصلی این سمپوزیم که ساختار شهری است، آقای غنی می‌گوید: حکومت او یک ساختار شکسته‌ای که به استخوان شکسته شباهت داشته را به میراث برده و حکومت این استخوان شکسته را سر جا کرده و باید منتظر زمان ماند تا این استخوان جوش بخورد و سلامت شود.

رییس جمهور غنی در حالی حمله بر دانشگاه را حمله بر تمدن و عزت افغانستان می‌خواند که روز گذشته پولیس کابل گفت که هدف این انفجار دانشگاه کابل نبوده و حمله کننده بسته‌ی مواد انفجاری را به هدف نامعلوم در حال انتقال دادن بوده که پس از شنیدن فرمان ایست پولیس ترافیک، مواد را انفجار داده است.

از سوی هم پس از هفت‌دور گفت‌وگوی مقام‌های امریکایی و طالبان، حالا سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری در مراسم «کاروان سواد میهن‌دوستان» در کابل تاکید دارد که طالبان نمی‌تواند روند صلح را تنها از راه گفت‌وگو با ایالات متحد امریکا به پیروزی برساند. به‌گفته‌ی او، طرف عمده‌ی نبرد افغانستان، مردم افغانستان‌ اند و در مورد صلح نیز باید مردم این کشور تصمیم بگیرند.

آقای دانش افزود تا زمانی که گروه طالبان به کاهش خشونت، پذیرش آتش‌بس و مذاکره‌ی بین‌افغانی به رهبری حکومت افغانستان تن ندهد، سخن گفتن از صلح یک شعار بی‌محتوا خواهد بود.

هم‌زمان شماری از شرکت کنندگان نشست بین افغانی دوحه چون شاه گل رضایی و انارکلی هنریار، می‌گویندکه هنوز زود است تا کشور به صلح برسد زیرا رسیدن به صلح نیاز به گفت‌وگوهای نفس گیر با طالبان دارد

معاون دوم رییس‌جمهوری همچنین بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در وقت معین آن تاکید دارد. او هشدار می‌دهد که اگر انتخابات برگزار نشود؛ مردم بار دیگر نظام طالبانی را تجربه خواهند کرد. این در حالی است که اخیرن رییس جمهور غنی نیز تاکید کرده است که انتخابات در زمان معین آن برګزار می شود.

افزون بر این، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت می گوید که انتخابات تعهد حکومت دربرابر مردم است و این روند درزمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد.

رییس اجرایی حکومت گفت: "انتخابات یک تعهد دربرابرمردم افغانستان است آنچه باید به موقع و درتاریخ تعیین شده آن اتفاق بیفتد، درعین زمان انتخابات باید شفاف و با اعتبار باشد، این وعده و تعهد است که ما دربرابر مردم افغانستان کرده ایم و کمیسیون های انتخاباتی باید چنین انتخاباتی را به مردم ارائه دهند و نیز برما به عنوان سران حکومت و نامزدان انتخابات ریاست جمهور است تا قوانین را رعایت کنیم".

آقای عبدالله درگفتگو با شبکه تی آر تی همچنین تاکید میکند که با ایجاد حکومت موقت درصورت که بخش از بسته صلح باشد و همه چیز به شمول آتش بس را شامل شود مخالت نیست.

آقای عبدالله گفت: "در ارتباط به نگرانی هایی که از تشکیل یک حکومت موقت مطرح است باید بگویم اگر این بخش از بسته صلح باشد و ازالف تا ی به شمول آتش بس و گفتگوهایی همه شمول که برای تمام مردم افغانستان قابل قبول باشد مخالفت نخواهم کرد.

او می گوید، صلح موضوع میان افغان هاست و ایالات متحد امریکا تنها تسهیل کننده این روند خواهد بود اما هرتصمیم که در پیوند به مسله صلح توسط افغانها صورت خواهد گرفت.

رییس اجرایی حکومت همچنین گفت: "حکومت وحدت ملی دریک وضعیت دشواری روی کارآمد هنوز ما دریک حالت دشوار قرار داریم مشکلات درحکومت وجود داشته به ویژه در یکی دوسال اخیر و پیکارهای انتخاباتی فرصتی گفتن این دشواری ها را فراهم می کند اما درحال حاضر ما به عنوان رهبران حکومت اعتماد که مردم برما کرده اند مسوولانه آنرا انجام می دهیم، ".

انتخابات ریاست جمهوری درششم میزان سال روان برگزار می شود و تقریبا تمام آماده گی ها نیز برای برگزاری این روند نیز گرفته شده اما احتمال یک توافق صلح با طالبان قبل از انتخابات برگزاری انتخابات را به گونه با تردید روبه رو کرده است.

1TVNews.af - مختار سار

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/38905-2019-07-20-18-55-10

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading