بازتاب نیوز

براي آناني‌که افغانستان را دوست دارند

١ اسد ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

احمد سعيدي

دونالد ترمپ رييس جمهوري امريکا گفته است، جنگ افغانستان را مي‌تواند جريان يک هفته تمام کند، اما نمي‌خواهد با کشتن 10 ميليون نفر و محو کردن افغانستان از نقشه‌ي روي زمين به اين جنگ پايان دهد.

آقاي ترمپ اين سخنان را در ديدار و گفت‌وگو با عمران خان نخست وزير پاکستان، ابراز داشته است.

حکومت افغانستان در واکنش به اين گفته‌هاي رييس جمهوري امريکا، واکنش نشان تند داده و گفته است که ملت افغانستان در طول تاريخ ثابت ساخته اند که يک ملت آزاده هستند و به هيچ قدرت خارجي سرتعظيم فرو نخواهند کرد و همچنان به هيچ قدرت خارجي اجازه تعيين سرنوشت خود را نمي‌دهند.

تهديد به محو افغانستان از روي زمين چه معني دارد؟

آقاي ترمپ هرچند مشخص نساخت که هدف‌اش از خاتمه دادن به جنگ در افغانستان سرکوب و نابودي گروه‌هاي هراس افگن (طالبان و داعش) است، اما او به کشتن ده ميليون شهروند افغانستان را در سخنانش مشخص ساخت، بدون شک ده ميليون شهروند افغانستان طالب و داعش نيستند.

باورها بيش‌تر بر اين است که پس از سرنگوني رژيم طالباني در افغانستان، در آوردن دوباره گروه طالبان به صحنه جنگ، افزون بر اين که دست‌هاي کشورهاي همسايه دخيل بود، در داخل افغانستان نيز شماري از رهبران به ويژه کساني که خود را هم‌تبار طالبان مي‌پنداشتند، نقش اساسي داشتند و اين موضوع سبب گرديد که حتا امريکا و ديگر کشورهاي غربي که در افغانستان نيروي نظامي داشتند، نسبت به مبارزه در برابر طالبان تجديد نظر کنند، زيرا آن‌ها به اين نتيجه رسيدند که با يک همکار خوب و صادق در جنگ با تروريزم به ويژه گروه طالبان قرار ندارند، بنا بر اين نبايد همه تلاش خود را براي محو پديده طالب به خرج دهند.

وقتي تمام فرصت‌ها براي ساختن افغانستان، قرباني اهداف غلط و اشتباه يک مجموعه‌اي تماميت‌خواه و انحصار طلب در درون نظام مي‌شود، نتيجه همين است که دونالد ترمپ گستاخانه به فکر محو افغانستان کشتن ده ميليون انسان ديگر است.

رهبران سياسي بايد از گفته‌هاي خود خجالت بکشند که مي‌گفتند ما پاکستان را به انزوا کشانيده ايم حالا يک‌بار ديگر امريکا و پاکستان دست و آستين بر زده و مي‌خواهند سناريوي دهه 90 را در افغانستان تکرار کنند. تعريف و توصيف عمران خان از طرف دونالد ترمپ چه معني دارد، اين يک حقيقت است که رهبران حکومت وحدت ملي در سياست داخلي و خارجي، فقط به دنبال توهمات ذهن بيمارشان مصروف اند. از ملاقات عمران خان با دونالد ترمپ معلوم مي‌شود که ما سياست خارجي را به پاکستاني هاي مداخله گر و سياست داخلي را به تفرقه اندازي هاي داخلي باخته ايم نه فهمي در اداره کشور و نه دلسوزي براي ملت داريم.

نبود امنيت کشتار بي رحمانه شهروندان بي گناه افغانستان قطع فعاليت تيلفون‌هاي همراه تنها در پنج ولايت 24 ساعت فعال است. وقتي که شب مي‌شود 6826 آنتن مخابراتي که در اثر هشدار گروه طالبان در افغانستان خاموش مي‌شوند کندز، زيادترين آنتن‌هاي خاموش دارد در هرات 47 آنتن  از ساعت 4 عصر تا 5 صبح حالات شمال به خصوص ولايت بلخ را از چند روز به‌اين‌سو همه مي‌دانند براي مسوولان دولت جاي خجالت و شرمساري است چه ضمانتي وجود دارد که به زودي قطع رابطه مخابراتي و رفت و آمدهاي زميني به دستور دشمن در سراسر افغانستان عملي نشود. اين حکومت مصروف چيست؟ مشخص است که رهبران حکومت مصروف زدوبندهاي سياسي درون حکومتي، مصروف چور و چپاول يا نظاره گر تکرار دهه 90 و سرنوشت دوکتور نجيب الله!

شهروندان افغانستان در حال حاضر در دوراهي خطرناکي قرار گرفته اند؛ تعيين سرنوشت کشور در غيابت شان تبعات سنگين و جبران ناپذيري خواهد داشت، آن‌هم در شرايطي که رهبري کشور متفرق، شکننده و ناکارآمد است.

اگر اندکي مسووليت پذيري، دل‌سوزي و تعقل وجود داشته باشد، امروز با يک حرکت ملي زمينه نشست يک اجماع ملي و سراسري را به خاطر نجات وطن از اين بحران فراگير فراهم سازيم، بدون اتحاد ملي کشور از دست ما مي‌رود براي دفاع از افغانستان مستقل همه بايد آماده قرباني اتحاد وجان فشاني باشيم سياسيون معامله گر نمي‌توانند کشور را از اين بن‌بست سياسي نجات دهند، خاموشي در مقابل اين همه جنايات تا تهديد محو افغانستان خيانت ملي و گناه نا بخشودني است.

تجربه ثابت ساخته است، آن‌هايي که بر گرده مردم سوار هستند و خود را رهبر مي‌تراشند، به جر منافع شخصي و گروهي شان، در برابر چيزي ديگر احساس مسووليت نمي‌کنند، اما فقر بيداد مي‌کند و در هر پنج متري شهر کابل يک گدا خوابيده است، اما رهبران قومي- سياسي با موترهاي مدل بالا از سر بالاي سر هزاران گدا در شهر رد مي‌شوند و خم به ابرو نمي‌آورند، انتظار بيرون رفت از بحران کنوني با اين افراد خواب و خيال بهوده است و با چنين وضعيتي آينده شوم و دشواري‌هاي جدي‌تر در انتظار آينده مردم خواهد بود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/20716

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading