بازتاب نیوز

آغاز پَی‌کارهای انتخاباتی، با کاهش بهای دالر

٨ اسد ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک

کابل – ۸ اسد ۱۳۹۸

گزارش‌گر:  مجتبا بیگزاد

روزانه تا سه میلیون دالر ازسوی ستادهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری در بازار سرای شهزاده‌ی کابل، عرضه می‌شود.

شورای صرافان شهر کابل با بیان این خبر، از کاهش سه درصدی بهای دالر در مقایسه با هفته‌ی گذشته خبر داده‌است.

حاجی مجید احمدزاده مسوول مطبوعاتی شورای صرافان شهر کابل در گفتگو با خبرنگار پَیک می‌گوید که آغاز پَی‌کارهای انتخاباتی در دو سه روز پسین، دلیل اصلی کاهش بهای دالر در برابر افغانی است.

آقای احمدزاده درحالی‌که از هیچ کدام ستاد انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری نام نمی‌برد، می‌افزاید:

«تنها در روز نخست کمپاین‌های انتخاباتی، بیش‌تراز سه میلیون دالر ازسوی برخی‌از ستادهای انتخاباتی در بازار سرای شهزاده، به‌افغانی تبادله شده‌است.»به‌گفته‌ی آقای احمدزاده، نرخ دالر از ۸۰،۵۰ افغانی در روز پنجشنبه هفته‌ی پیش، امروز به ۷۸،۵۰ افغانی رسیده و احتمال دارد که بیش‌ترازاین هم کاهش یابد.

آقای احمدزاده می‌افزاید که هرچند بانک مرکزی نیز، بینِ ۲۰ تا ۳۰ میلیون دالر را به‌گونه‌ی هفته‌وار به بازار عرضه می‌کند؛ اما تأثیر چندانی در بهای ارزها نداشته و حتا در هفته روان، بیش‌تراز ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزاردالر به بازار عرضه نکرده‌است.

مسوولان بانک مرکزی باوجود تماس‌های مکرر، حاضر به گفتگو با خبرنگار پَیک درپیوند به‌این موضوع نه‌شدند.

اما پیش‌ازاین، مسوولان بانک مرکزی، مسایل سیاسی و امنیتی داخلی و تنش‌های منطقه‌ای را، از عوامل عمده‌ی بلندرفتن بهای دالر در برابر افغانی خوانده و از توزیع هفته‌وار ده‌ها میلیون دالر به بازارهای کشور سخن گفته‌اند.

برخی‌از شهروندان کابل، باانتقاد از تعیین سقف مصارف نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که بیش‌تراز ۴۴۰ میلیون افغانی ازسوی کمیسیون انتخابات اعلام شده، باتوجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، غیرعادلانه می‌دانند.

احمد شهیم ۲۷ ساله باشنده‌ی ناحیه یازدهم شهر کابل می‌گوید که باتوجه به‌افزایش فقر اقتصادی در کشور، مصارف گزاف کاندیدان به‌سود مردم نبوده و حتا به‌زیان اقتصاد کشور تمام می‌شود.

او می‌افزاید: «تنها منابع بیرونی و سفارت‌خانه‌ها می‌تواند هزینه‌ی گزاف این کمپاین‌ها را تمویل کند.»

اما برخی‌از ستادهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، دریافت پول از منابع بیرونی و لیلام دالر در بازارهای کشور را رد می‌کنند.

داکتر فضل‌هادی معاون اول و مسوول ستاد انتخاباتی گلبدین حکمتیار، هرگونه مصارف گزاف و دریافت پول از منابع بیرونی را در کمپاین‌های انتخاباتی نادرست و غیرقانونی خوانده، می‌گوید که آن‌ها در نخستین همایش سی‌هزارنفری، بیش‌تراز ۵۰۰ هزار افغانی مصرف نکرده‌اند.

اما یکی دیگر ازاین نامزدان، آقای حکیم تورسن می‌گوید که مصرف روزانه‌ی ستاد انتخاباتی‌اش، حتا به ده هزارافغانی هم نمی‌رسد.

بااین‌حال، استاد مسعود آگاه مسایل اقتصادی و استاد دانشگاه کابل به‌این باوراست که دارنده‌گان اصلی دالر دراین شب‌وروز، نه بانک مرکزی‌است و نه صرافان سرای شهزاده، بل‌که ستادهای انتخاباتی نامزدان است و احتمال آن‌هم می‌رود که تا گرم شدنِ پَی‌کارهای انتخاباتی، رقم سه میلیون تا چندین برابر نیز افزایش خواهد یافت.

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D9%8E%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A8%D9%87/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading