بازتاب نیوز

پومپئو: خروج نیروها از افغانستان پیش از انتخابات ۲۰۲۰ شروع می‌شود

٨ اسد ١٣٩٨ بی بی سی

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید دولت این کشور قصد دارد پیش از انتخابات ماه نوامبر سال آینده، خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان را شروع کند.

آقای پومپئو در جریان رویدادی در "باشگاه اقتصادی واشنگتن" در پاسخ به این سوال که آیا انتظار شروع خروج نیروها از افغانستان پیش از انتخابات نوامبر آینده را دارد گفت: "این دستوری است که من از رئیس جمهور ایالات متحده دارم."

او دستور دونالد ترامپ در این زمینه را "بی ابهام - یعنی پایان دادن به جنگ های بی پایان" توصیف کرد.

زلمی خلیلزاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا، اخیرا مذاکرات دوجانبه خود با پیکارجویان طالبان را شدت بخشیده است و هر دو طرف ابراز خوشبینی می کنند که به توافق نزدیک هستند.

طالبان تا به حال از پذیرش درخواست های بین المللی برای حضور دولت افغانستان در این مذاکرات خودداری کرده است، چون می گوید مشروعیت آن را به رسمیت نمی شناسد.

آقای ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ قول داده بود نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج کند و به طولانی ترین جنگ آمریکا پایان دهد.

اما او پس از روی کار آمدن با اعزام سربازان بیشتری به این کشور موافقت کرد به طوری که هم اکنون حدود ۱۴ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

دولت آمریکا در یک سال گذشته مشغول مذاکره با طالبان برای رسیدن به یک توافق صلح برای پایان این جنگ ۱۸ ساله بوده است.

آقای پومپئو روز دوشنبه گفت که گفت و گوها در این زمینه "پیشرفتی جدی" داشته و افزود که او به آینده خوشبین است.

او گفت آمریکا با همه بخش های جامعه افغانستان گفت و گو می کند: "ما می خواهیم آنها کشورشان را پس بگیرند، و می خواهیم آنچه که برای ما معادل ده ها میلیارد دلار هزینه سالانه و ریسک بالا برای فرزندان و نوه های شما که برای آمریکا می جنگند است، را کم کنند."

به گفته ناظران با آماده شدن افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر و نزدیک شدن انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، دولت این کشور برای تسریع مذاکرات مشتاق به نظر می رسد.

آقای خلیلزاد هم اکنون در کابل به سر می برد و ظرف چند روز برای دور تازه مذاکرات با طالبان به قطر خواهد رفت.

توافق خروج؟

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در ماه ژوئن گفته بود که آمریکا خروج کامل نیروهایش از را افغانستان پذیرفته و وعده داده که در آینده هیج نوع دخالتی در افغانستان نخواهد کرد.

اما آقای خلیلزاد روز ۱۹ ژوئن در واکنش گفت که درباره خروج نیروهای از افغانستان توافقی صورت نگرفته است.

او آن زمان گفت که آمریکا در پی‌ موافقت‌نامه جامع صلح است نه خروج نیروهایش از افغانستان و موافقت‌نامه جامع صلح شامل چهار بخش است.

آقای خلیلزاد توضیح داد که این چهار بخش عبارتند از تضمین مبارزه با "تروریسم،" خروج نیروها از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و یک آتش بس دایمی و جامع.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان تاکید کرد که طالبان بر سر این ساختار توافق کرده است و افزود تا زمانیکه بر سر همه اینها توافق نشده باشد بر سر هیج یک از موارد آن به طور جداگانه توافق نخواهد شد.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-49158763

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading