بازتاب نیوز

فیفا: «کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، سهل‌انگاری می‌کند.»

١٠ اسد ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک

کابل –  ۱۰ اسد ۱۳۹۸

گزارش‌گر:  مجتبا بیگزاد

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، امروز اعلام کرد که در پَی‌کارهای انتخاباتی دو نامزد مشخص، از امکانات دولتی استفاده شده‌است.

این کمیسیون با انتشار اعلامیه‌ای در صفحه‌ی رسمی انترنتی‌اش، نگاشته‌است که ستاد انتخاباتی «دولت‌ساز» به‌رهبری محمد اشرف غنی و ستاد انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به‌رهبری داکتر عبدالله عبدالله در نخستین روز پَی‌کارهای انتخاباتی، از مکان، تجهیزات، وسایط نقلیه و دیگر امکانات دولتی در تالار لویه‌جرگه و هوتل اورانوس استفاده‌ی غیرقانونی کرده‌اند.

مسوولان این کمیسیون، هم‌چنان با صدور اخطاریه‌ای به‌این دو ستاد انتخاباتی، از همه‌ی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته‌است تا در جریان پَی‌کارهای انتخاباتی شان، نباید از امکانات دولتی استفاده کنند.

این کمیسیون، درحالی از ثبت یک مورد تخطی انتخاباتی ازسوی دو ستاد انتخاباتی نامزدان خبر می‌دهد که به‌باور فیفا، بسیاری از تخطی‌ها در جریان کارزار انتخابات ۹۸ ازسوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نادیده گرفته شده‌است.

یوسف رشید رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان، ثبت یگانه مورد تخطی ازسوی دو نامزد مشخص توسط کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی را در مقایسه با تخطی‌های انجام شده، خیلی ناچیز دانسته، می‌گوید که بربنیاد ماده‌ی ۹۰ قانون انتخابات، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افزون‌بر ثبت شکایت‌ها، مکلف‌است تا خودشان نیز درصورت مشاهده‌ی تخطی‌ها و تخلف‌های انتخاباتی، دست به‌کار شوند.

استفاده از مکان دولتی و نصب پوستر و بنر در صحن دانشگاه دولتی کابل، از نمونه تخطی‌هایی است که برخی‌از استادان و دانشجویان این دانشگاه به‌آن اشاره نموده‌اند.پوهاند عبدالرسول سعید استاد دانشگاه کابل در گفتگو با خبرنگار پَیک می‌گوید: « تنها شش بنر تبلیغاتی از آقای اشرف‌غنی در یک سمینار علمی در تالار دانشگاه نصب شده و حتا چندین بنر کلان در صحن دانشگاه که این خود به‌گونه‌ی غیرمستقیم، کمپاین در داخل دانشگاه دولتی‌است

آن‌چه که به‌باور برخی‌از حقوق‌دانان و آگاهان مسایل انتخاباتی‌هم، پَی‌کار غیرمستقیم خوانده شده‌است.

وحید فرزه‌یی عضو انجمن حقوق‌دانان افغانستان می‌گوید که باتوجه به تخطی‌های چشم‌گیری که ازسوی برخی‌از ستادهای انتخاباتی و حتا کارمندان و مقام‌های بلندپایه دولتی صورت گرفته، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در غفلت به‌سر می‌برد.

آقای فرزه‌یی، از حضور سرپرست وزارت مالیه، معین وزارت عدلیه و رییس دانشگاه کابل در پَی‌کارهای انتخاباتی تیم دولت‌ساز، یاد کرده می‌افزاید که مسوولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی بدون دریافت شکایت نیز، مکلف اند تا به‌ تخطی‌ها و تخلفات آشکار و پنهان انتخاباتی رسیدگی کند.

با تلاش‌های پَی‌گیر، اظهار نظری از ستادهای انتخاباتی «دولت‌ساز» و «ثبات و هم‌گرایی» به‌دست نیامد.

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D9%81%DB%8C%D9%81%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%8C-%D8%B3/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading