بازتاب نیوز

مردم افغانستان روز یکشنبه نماز عید قربان را میخوانند

١٨ اسد ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

مردم افغانستان در سی و چهار ولایت اینکشور روز یکشنبه 20 اسدکه مصادف با 11 آگست سال جاری است به مدت سه روزازعید سعید قربان تجلیل بعمل خواهند آورد.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان طی اطلاعیه‌ای به مناسبت عید قربان، از روزشنبه تا سه‌شنبه مطابق 10 الی 13 اگست هفته آینده را تعطیل سراسری و روز یکشنبه 11 اگست را نیز نخستین روز عید قربان اعلام کرده است.

شهروندان افغانستان در این ایام، به قربانی گاو٬ گوسفند و شتر و به تهیه شیرینی و لباس نو٬ برای دیدار نزدیکان و غیره که از مهمترین آداب و رسوم اینکشور است٬ می‌پردازند.

جشن‌های عيد سعيد قربان پس از اقامه نماز در سراسر این کشور آغاز شده و اشخاص خير نيز با توجه به سنت ابراهيمی با قربانی كردن حيوانات، گوشت آنها را میان نیازمندان توزیع می‌کنند. 

ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه تروریستی طالبان برخلاف پیام حدود دوماه پیش خود طی پیام جدید خود به مناسبت عید سعید قربان، اماکن عمومی و افراد غیر نظامی را در روزهای عید در امان خوانده خواستار یافتن راه حل صلح‌آمیز برای مسایل و مشکلات اینکشور شده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بلافاصله طی انتشار ویدئویی در پاسخ به رهبر گروه تروریستی طالبان گفت: مردم افغانستان هیچ نیازی برای شنیدن پیام گروه تروریستی طالبان را ندارند٬ پیام آنها هنوزهم وحشت و هراس دارد. گروه تروریستی طالبان عامل اصلی ویرانی و کشتار غیرنظامیان است. مردم افغانستان معتقد هستند که این گروه باید به جنگ پایان دهد.  

گفتنی است٬ در نخستین روز عید قربان سال گذشته گروهی از افراد مسلح با استفاده از یک کامیون کوچک باربری در نزدیکی مسجد عیدگاه کابل پایتخت افغانستان، اقدام به پرتاب راکت به سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان کردند. این حمله همزمان با سخنرانی اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم نماز عید قربان در این کاخ صورت گرفته بود.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2019/08/09/mrdm-fgnstn-rwz-ykhshnbh-nmz-yd-qrbn-r-mykhwnnd-1250774

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading